Sennheiser ma prezent dla twórców. Premiera HD 400 Pro

W Sennheiserze chyba poczuli świąteczną atmosferę i postanowili zaserwować (nie taki) mały prezent wszystkim twórcom muzyki i osobom nad nią pracującym. Chodzi o premierowe słuchawki Sennheiser HD 400. Ich wyjątkowość polega na tym, że to pierwsza w serii HD Pro konstrukcja wokółuszna otwarta. Czym jeszcze się wyróżnia i czy sprawdzi się wyłącznie w profesjonalnych zastosowaniach?

Nawiązać do legendy serii HD

Serii Senheiser HD raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Modele takie, jak HD 600 czy HD 650, dla wielu osób są zwieńczeniem poszukiwań słuchawek idealnych. Seria HD Pro nie jest już natomiast ani tak popularna, ani tak efektowna. Dotychczas tworzyły ją wyłącznie słuchawki wokółuszne o zamknięte konstrukcji i dość „nudnym” designie. Pojawienie się HD 400 może więc być powiewem świeżości.

Jeśli chodzi o design, nowe słuchawki referencyjne Sennheisera pełnymi garściami czerpią z wzornictwa serii HD (przypominają 559 czy 569), co odróżnia je np. od HD 280 Pro. Największą zmianą względem poprzednich modeli jest jednak konstrukcja. HD 400 Pro są słuchawkami otwartymi. W teorii powinny być więc wygodniejsze od zamkniętych (co można docenić podczas długich sesji) oraz zapewniać lepszą, bardziej rozległą scenę. Ceną, jaką przyjdzie za to zapłacić, jest izolacja, a w zasadzie jej brak. No ale producent pozycjonuje słuchawki jako sprzęt do pracy w domowym zaciszu (tj. studiu).

mężczyzna w słuchawkach tworzy muzykę
Źródło: Sennheiser

Specyfikacja słuchawek Sennheiser HD 400 Pro

Słuchawki wyposażono w przetworniki dynamiczne z wysokowydajnymi magnesami, które mają gwarantować czysty dźwięk bez zakłóceń. Co więcej, dzięki zastosowaniu autorskich transduktorów poziom zniekształceń harmonicznych ma być mniejszy niż 0.05 % (1 kHz / 90 dB SPL). Na uwagę zasługuje też bardzo szerokie pasmo przenoszenia – od 6 Hz do 38 kHz (producent nie udostępnia jednak wykresu ani nie podaje dokładnych wartości). Warto jeszcze dodać, że HD 400 Pro odznaczają się dość wysoką impedancją, która wynosi 150 omów.

Przy tym wszystkim cała konstrukcja ma ważyć 240 gramów, a dla większej wygody słuchawki wyposażono w welurowe pady.

Sennheiser HD 400 Pro – przeznaczenie i dostępność

Choć głównym zadaniem Sennheiserów HD 400 Pro jest dostarczać referencyjny dźwięk, można korzystać z nich tylko do odsłuchów. Oczywiście jeśli lubi się neutralny, niepodkolorowany dźwięk. W praktyce bowiem często okazuje się, że taki sposób grania jest dla niektórych po prostu nie do przyjęcia. W przypadku takich osób znacznie lepszym wyborem będą HD 600 ze wspaniałą, nieco ocieploną średnicą (koniec dygresji).

Słuchawki Sennheiser HD 400 Pro są już dostępne w sprzedaży. Na polskim rynku ich cena wynosi 1149 zł. Niewykluczone, że ten model wkrótce pojawi się także w x-komie. Wtedy wrócę tu ze stosowną informacją.