Premiera dysku Samsung 990 PRO. Ile kosztuje SSD z PCIe 4.0 dla graczy, twórców i analityków?

„Gwarantuje idealną równowagę pomiędzy prędkością, efektywnością energetyczną i wytrzymałością”. Tak KyuYoung Lee z Samsung Electronics przedstawił nowy dysk NVMe SSD – 990 PRO. Podzespół ten jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na wysokowydajne dyski. A to jest z kolei wywołane coraz większą ilością materiałów w 4K czy nawet 8K, a także rozwojem gamingu. Co konkretnie Samsung 990 PRO ma do zaoferowania?

Jakie są parametry i osiągi dysku Samsung 990 PRO?

Samsung 990 PRO to seria dysków, które korzystają z autorskiego firmowego kontrolera oraz najnowszych rozwiązań z zakresu V-NAND. Przypominamy, że to trójwymiarowa technologia pamięci, wprowadzona w 2013 roku. Polega na układaniu warstwami (pionowo) wielu komórek pamięci flash na każdym z czipów NAND. W 990 PRO warstw jest najpewniej 176.

Zarówno dzięki tym rozwiązaniom, jak i wspomnianemu sterownikowi, nowa seria dysków oferują ajwyższą prędkość (jeśli mówimy o produktach Samsunga z interfejsem PCle 4.0). Odczyt/zapis mamy na poziomie 7450/6900 MB/s. Jeżeli chodzi o odczyt/zapis losowy, może być to do 1400 000/1550 000 IOPS (według pomiarów przeprowadzonych przy pomocy IOmeter1.1.0). Limity zapisu danych wynoszą – zależnie od modelu – 600, 1200 lub 2400 TB.

990 PRO może się pochwalić niskim poborem mocy i nawet 50-procentowym wzrostem wydajności energetycznej w porównaniu z dyskiem Samsung 980 PRO. W starszym modelu wydajność była na poziomie 1129/877 MB na wat dla odczytu/zapisu sekwencyjnego. W Samsung 990 PRO ma to być  1380/1319 MB na wat (dane uzyskano z wewnętrznych testów wydajności na wariancie o pojemności 1 TB). Jest to możliwe dzięki architekturze nowego sterownika. Sterownik ten jest pokryty niklową powłoką. Na dysku zastosowano również warstwę odprowadzającą ciepło.

990 PRO będzie również dostępny w wersji z radiatorem (Heatsink). Obecne będzie tutaj dodatkowe zabezpieczenie termiczne. Poza tym w dyskach znajdzie się też technologia Dynamic Thermal Guard. Dzięki niej temperatura ma się utrzymywać zawsze we właściwym zakresie.

Samsung 990 PRO dysk SSD
Źródło: Samsung

Od graczy do twórców video, czyli kto skorzysta z Samsung 990 PRO

Ze względu na opisane powyżej możliwości Samsung 990 PRO jest komponentem polecanym szczególnie dla pewnych grup użytkowników. To między innymi gracze, którzy chcą szybko załadować topowy tytuł, z bardzo realistyczną, szczegółową grafiką. Do gamingowego charakteru dysku mogą też nawiązywać diody RGB.

W ramach testu dysku wykorzystano czekającego na swoją oficjalną premierę erpega Forspoken. Gra ta obsłuży nową technologię ładowania danych. Ustalono, że czas wgrywania mapy na pececie (w którym znalazł się też między innymi podzespoły AMD –  CPU Ryzen 9 5900X o taktowaniu 3,7 GHz oraz karta Radeon RX 6900 XT 16 GB) zbliżony był do 1 sekundy. Dla porównania – dysk SATA SSD wgrywał mapę w 4 sekundy, a HDD w prawie pół minuty (konkretnie 28 sekund). Choć test przeprowadzono na PC, nowy dysk ma nadawać się także do konsol.

Wspomniana wyżej wyższa prędkość w trybie losowym (zwiększona aż o 55 procent w porównaniu z Samsung 980 PRO) to inny czynnik sprawiający, że nowy dysk będzie dobrym wyborem dla graczy. A także dla tych, którzy przetwarzają duże ilości danych (analityków) czy są twórcami contentu (nagrywają i montują materiały w wysokiej rozdzielczości).

Samsung poleca 990 PRO również dla innych osób, które chcą poprawić wydajność swojego laptopa albo peceta. Wśród korzyści z wymiany dysku na 990 PRO firma wskazuje także dłuższą żywotność baterii.

Test Samsung 990 Pro 1 TB

Chcesz sprawdzić, jakie osiągi zapewnia najnowszy dysk Samsunga? Sprawdź test nośnika 990 Pro w wersji 1 TB, by przekonać się, jak wypada na tle 980 Pro:

Sprawdźcie lub przypomnijcie sobie także recenzję innego modelu dysku SSD od Samsunga, wspomnianego tu niejednokrotnie 980 PRO: 

Błyskawica to jego drugie imię. Recenzja i test dysku SSD NVMe Samsung 980 PRO Heatsink.

Od kiedy Samsung 990 PRO jest w sprzedaży i w jakich wersjach?

Nowy dysk SSD Samsunga trafił na rynek 21 listopada 2022 roku. To data premiery wersji:

Dyski mają odpowiednio po 1 i 2 GB pamięci DRAM LPDDR4. Spodziewaj się też wkrótce wersji z radiatorem (Heatsink). Wszystkie modele zostaną objęte 5-letnią gwarancją (ograniczoną wskaźnikiem TBW). W 2023 roku ma natomiast pojawić się wariant o pojemności 4 TB i z pamięcią DRAM 4 GB. Możecie spodziewać się, że przetestujemy go i napiszemy o nim kilka słów.

Sprawdźcie pozostałe dyski SSD Samsung w x-komie

Źródła: Samsung, NotebookCheck.net