Premiera Sony Xperia 5 V. Mały pomocnik dla wielkich twórców

Już kolejny rok z rzędu japoński gigant Sony prezentuje trzy modele smartfonów Xperia. Poznaliśmy topową Xperię 1 V, średniopółkową Xperię 10 V, nadszedł więc czas na premierę Sony Xperia 5 V. Zgodnie z nazwą, która sugeruje „coś pomiędzy” skrajnymi modelami, smartfon ten łączy najlepsze cechy obydwu urządzeń. Sprawdźmy, co się kryje w charakterystycznej dla producenta, smukłej obudowie.

Sony Xperia 5 V, czyli design jedyny w swoim rodzaju

Patrząc na front urządzenia, od razu widać, że to Xperia. Charakterystyczny, podłużny kształt Xperii 5 V to rezultat ekranu w proporcjach 21:9, z symetrycznymi ramkami na górze i dole ekranu – znaku rozpoznawczego całej serii. Jego przekątna wynosi 6,1 cala (tyle samo, co w Sony Xperii 10 V), dzięki czemu urządzenie jest ultrakompaktowe jak na współczesne standardy.

Ciekawie robi się z tyłu, gdyż po raz pierwszy od lat Sony zdecydowało się na znaczący redesign obudowy. Zamiast wąskiej wyspy z trzema aparatami, na plecki trafiły dwa oczka, a cały moduł jest ujednolicony kolorystycznie z resztą smartfona. Materiał pokrywający tył Xperii 5 V to matowa tafla Gorilla Glass Victus 2, a krawędzie boczne wykonano z aluminium. Urządzenie ponadto może się pochwalić odpornościami w standardzie IP65/68 i usprawnionym systemem odprowadzania ciepła.

Xperia 5 V, pod względem designu i jakości zastosowanych materiałów, jest zatem pełnokrwistym flagowcem. Poręczna bryła to także duży atut, gdyż na rynku brakuje wciąż kompaktowych flagowców z prawdziwego zdarzenia. Właśnie, bo Sony Xperia 5 V to smartfon flagowy także od środka – zajrzyjmy zatem pod maskę.

Warianty kolorystyczne Sony Xperia 5 V
Źródło: Sony

Specyfikacja Sony Xperia 5 V. Bez wątpienia flagowa

Wspomniałem we wstępie, że Xperia 5 V łączy najlepsze cechy średnipółkowej Xperii 10 V i flagowego modelu Xperia 1 V. Z tej pierwszej czerpie mobilne rozmiary, z tej drugiej – moce obliczeniowe.

Specyfikacja Sony Xperia 5 V wygląda obiecująco. Napędza ją flagowy procesor Snapdragon 8 gen 2, który wspiera 8 GB RAM i 128 GB na dane. Wbrew panującym trendom, Sony pozwala łatwo dorzucić kartę pamięci microSD, więc rozszerzenie przestrzeni dyskowej jest tanie i bezproblemowe. Do tego bateria o pojemności 5000 mAh – zgodnie z deklaracjami producenta poziom baterii nie spada poniżej 50% nawet po całym dniu intensywnego użytkowania telefonu.

Sony Xperia 5 V porównanie z Xperia 1 V
Porównanie rozmiarów Sony Xperia 5 V (z przodu) i Sony Xperia 1 V. Źródło: Sony

Nowy smartfon obsługuje ponadto ładowanie bezprzewodowe i jest przystosowany do szybkiego ładowania (do 50% w 30 minut). Sony zadbało także o długowieczność urządzenia i zaimplementowało specjalną technologię optymalizacji ładowania, która zapobiega pogorszeniu stanu baterii.  Sprawia ona, że po 3 latach eksploatacji zachowuje ona co najmniej 80% maksymalnej pojemności.

Ekran w Xperii 5 V – kinowy OLED w kieszeni

Dzięki kinowym proporcjom 21:9 bryła urządzenia jest smukła i poręczna, ale kompaktowe rozmiary nie wpłynęły negatywnie na możliwości ekranu. To OLED w rozdzielczości Full HD i odświeżany w 120 Hz, wspierający oczywiście treści w standardzie HDR. Zdążyłem już pozachwycać się nad wyświetlaczem Xperii 1 V w mojej recenzji tego smartfona, wygląda więc na to, że Sony Xperia 5 V zapewni podobne doznania w kieszonkowym wydaniu.

Źródło: Sony

Sony Xperia 5 V – aparaty. Niby dwa, a jednak trzy

Na plecki smartfona Sony Xperia 5 V aparaty trafiły dwa, ale umożliwiają wybór ekwiwalentu trzech ogniskowych: 16 mm, 24 mm i 48 mm. Ta ostatnia jest odpowiednikiem 2-krotnego zoomu optycznego i wykorzystuje wysoką rozdzielczość obiektywy głównego oraz zaawansowanego przetwarzania obrazu.

Aparaty w Sony Xperia 5 V
Źródło: Sony

Aparat główny ma 48 Mpix, optyczną stabilizację obrazu i wyposażony jest w najnowszy przetwornik obrazu „Exmor T do urządzeń mobilnych”, zastosowany także we flagowym modelu Xperia 1 V. Dzięki temu radzi sobie w niemal każdych warunkach oświetleniowych, a największą różnicę względem poprzednika widać w przypadku zdjęć nocnych oraz trybu portretowego (w dwóch ogniskowych). Obiektyw szerokokątny ma natomiast 12 Mpix i autofocus.

Smartfon nagrywa filmy w 4K z prędkością nawet 120 FPS, a Sony przygotowało aplikację Video Creator, która automatycznie, inteligentnie tworzy materiały ze ścieżką dźwiękową, gotowe do publikacji na social mediach. Producent przygotował także predefiniowane ustawienia koloru, by nadać scenie żądany wygląd lub klimat bez potrzeby dalszej obróbki. Dzięki temu można utrzymać jednolitą estetykę publikowanych w sieci materiałów.

Źródło: Sony

Dostępność Xperia 5 V i cena w Polsce

Smartfon Sony Xperia V możesz już zamówić w x-komie w trzech wariantach kolorystycznych: niebieskim, srebrnym i czarnym. Polska cena Sony Xperia 5 V wynosi 4899 zł.

Warto dodać, że smartfon Sony zapakowany jest do ekologicznego pudełka, które nie zawiera plastiku — w całości zastąpiło go tworzywo Sony Original Blended Material zrobione z bambusa, włókna trzciny cukrowej i makulatury. Niektóre elementy, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, są produkowane z SORPLAS™, czyli opracowanego przez Sony tworzywa opóźniającego palność, które zawiera do 99% surowców z recyklingu.

Wybierz Sony Xperia 5 V w x-komie

Ekologiczne opakowanie Xperia 5 V
Źródło: Sony