Prosty czy zakrzywiony? Jaki monitor wybrać?

Kategoria monitorów komputerowych imponuje swoją ofertą. Właśnie dzięki temu, możesz postawić na panel niekoniecznie uniwersalny, a idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Jednym z podstawowych kryteriów wyboru powinna być budowa sprzętu. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, które spędza sen z powiek osobom szukającym idealnego sprzętu – lepiej sprawdzi się płaski czy zakrzywiony model? Poznaj różnice i wybierz panel idealny dla swoich potrzeb.

Wybierz monitor dla swoich potrzeb

Twój monitor ma służyć do tworzenia tekstów, obróbki i kreowania grafik, edytowania zdjęć oraz wideo? A może jednak planujesz, aby był przestrzenią do toczenia walk lub oglądania filmów i seriali? Bez względu na to, czy szukasz panelu do pracy, czy do rozrywki, z pewnością znajdziesz coś dla siebie, bo wybór i oferta producentów są niebywale szerokie.

Dzięki precyzyjnym i zróżnicowanym parametrom oraz coraz nowszym funkcjom, wybór idealnego monitora może stanowić nie lada wyzwanie. Rada jest jedna – określ swoje potrzeby i predyspozycje – pozwoli to na zainteresowanie się funkcjami, których rzeczywiście potrzebujesz i jednoczesne odrzucenie modeli, które oferują zbędne dla Ciebie dodatki. Takie podejście jest jedynym właściwym w drodze do kupna idealnego sprzętu.

Drugie życie zakrzywionego monitora

Myślisz, ze zakrzywiony monitor to wynalazek naszych czasów? Nic bardziej mylnego. Zakrzywione konstrukcje przeżywają istny renesans. Fakt, wcześniej funkcjonowały nieco inaczej, jako tzw. monitory CRT, czyli kineskopowe. Gdy jednak zastąpiono je płaskimi panelami, nikt nie przypuszczał, że kiedykolwiek jeszcze wrócą do łask. A tu proszę –  co prawda w innej formie, ale jednak znów zakrzywione.

Nadal większość oferty rynkowej stanowią modele płaskie, ale biorąc pod uwagę zakup panelu nie sposób ominąć oferty monitorów typu CURVED, czyli właśnie zakrzywionych. Nazwa niniejszej technologii oraz ona sama przywędrowały na ekrany komputerowe wprost z… sal kinowych. Znasz przecież ekrany typu IMAX, prawda?

Od samego początku, zadaniem panelu zakrzywionego było ograniczenie zniekształceń obrazu, które pojawiały się na monitorach płaskich i były na tyle istotne, że możliwe do wychwycenia przez ludzkie oko. Mówiąc wprost, łukowaty kształt ekranów zapobiega zaburzeniom perspektywy i naturalnych proporcji. Dzisiaj, technologia Curved wykorzystywana jest nie tylko w przypadku monitorów, ale i np. w telewizorach.

Różnice między panelem płaskim a zakrzywionym

Panel płaski

Płaskie monitory gwarantują Ci ogromny wybór, bo tak jak już wcześniej wspomniałam, to właśnie one stanowią większość rynkowej oferty. Panele płaskie możesz wybierać pod kątem przekątnej, proporcji, rozmiarów, rozdzielczości, typów matrycy oraz rozmaitych funkcji dodatkowych, ułatwiających korzystanie ze sprzętu.

płaski monitor - gaming Geex jak wybrać

Na monitorze płaskim obraz widoczny jest dobrze z bliska i daleka, bez względu na wielkość przekątnej ekranu. Sprawia to, że tak skonstruowany monitor lepiej nada się do oglądania zdjęć czy filmów, np. w większej grupie, bez względu na rozsadzenie uczestników maratonu.

Proponowane modele monitorów płaskich


Zobacz wszystkie monitory płaskie w sklepie x-kom

Panel Curved

Główną zaletą monitorów zakrzywionych jest szersza perspektywa widzenia. Ich unikalna budowa pozwala na wyeliminowanie potencjalnych zniekształceń obrazu, dysproporcji oraz umożliwia wyrównanie odległości między obrazem a ludzkim okiem, naśladując jego naturalną krzywiznę.

krzywy monitor - gaming Geex jak wybrać

Drugą istotną cechą jest to, że monitory zakrzywione charakteryzują się zazwyczaj lepszym podświetleniem, niż modele płaskie. Dzięki temu, na monitorze zobaczysz więcej wyraźnych detali. Ich konstrukcja ma za zadanie sprawiać również, aby Twój wzrok wolniej się męczył. Monitory te, są również chwalone przy użytkowaniu ich w różnych warunkach oświetleniowych.

Przykładowe modele monitorów zakrzywionych


Zobacz wszystkie monitory typu Curved w sklepie x-kom

Płaski czy zakrzywiony – jak wybierać monitor dla siebie?

Dla kogo zatem sprawdzi się monitor zakrzywiony? Do biura raczej się nie nada – tutaj radzę postawić na ekonomiczny model płaski. No, chyba że mamy do czynienia z pracownią grafika, projektanta, fotografa albo montażysty wideo – wtedy warto wybrać panel zakrzywiony, który ukaże najmniejsze detale.

Monitor typu Curved idealne sprawdzi się również na graczy – efekt głębi zapewni jeszcze większe emocje w grach, podkręcając ich realizm, każda akcja będzie jeszcze bardziej żywa i naturalna, a szczegóły istotne na polu bitwy – o wiele bardziej zauważalne.

Przed wyborem oceń też czy z monitora będziesz korzystać w pojedynkę, czy np. planujesz maratony filmowe w więcej osób. Jeśli przeważy opcja numer dwa, postaw na model płaski, na którym obraz wygląda dobrze bez względu na odległość i kąty patrzenia. Panel Curved jest dedykowany raczej do użytkowania w pojedynkę i w pełni „dopasowuje się” do jednej osoby.

Oczywiście kwestia budowy monitora to jedno, ale warto również przyjrzeć się innym równie istotnym cechom, które mają wpływ na końcowy efekt pracy ze sprzętem. W tym celu proponuje zajrzeć do naszego poradnika: Jak wybrać monitor? Poznaj kluczowe funkcje i najważniejsze parametry.

Zobacz również:

Sprawdź także wszystkie monitory w sklepie x-kom