Jak odzyskać konto na FB? Prosty poradnik dla każdego

Pomimo że świat social mediów jest bardzo kolorowy, to właśnie Facebook nieustannie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych portali społecznościowych. Korzystają z niego zarówno młodsi, jak i starsi użytkownicy, którzy często dziś już nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania bez platformy stworzonej przez Marka Zuckerberga. Dlatego, kiedy dostęp do portalu zostanie zablokowany, wiele osób wpada w panikę. Jak temu zapobiec i co zrobić, aby odzyskać konto na FB? Dowiedz się więcej.

Odpowiednie zabezpieczenie konta na FB to podstawa

Stare powiedzenie mówi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Nie inaczej jest w przypadku konta na Facebooku. Dzisiejszy świat sprzyja przecież zagrożeniom ze strony przebiegłych hakerów i internetowych oszustów wyłudzających dane.  

Odpowiednie hasło i zabezpieczenie na wypadek próby nielegalnego pozyskania informacji, czy przejęcia dostępu do konta FB to podstawa, o której powinna pamiętać każda osoba korzystająca z mediów społecznościowych. Szczególnie, że dziś Facebook nie jest już tylko integrującą platformą social mediową, ale i źródłem dochodu oraz potężnym filarem biznesu dla wielu mniejszych i większych firm, w przypadku których utrata konta może wiązać się z jeszcze bardziej katastrofalnymi skutkami. 

Warto też pamiętać, że utrata konta na FB to także brak dostępu do jednego z najpopularniejszym komunikatorów – Messengera – a to skutecznie utrudnia kontakt z bliskimi i skutkuje podwójnym kłopotem. 

Jak zwiększyć bezpieczeństwo konta na FB? 

Oto kilka kluczowych elementów, które w tym pomogą:

  • ustaw wystarczająco mocne hasło – dobrze, żeby składało się z minimum 8 znaków, małych i dużych liter, cyfr i znaków specjalnych
  • włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe, np. za pomocą sms-a wysyłanego na wskazany numer telefonu
  • włącz opcję każdorazowego informowania o próbie logowania z nieznanego urządzenia
  • wybierz 3-5 znajomych do kontaktu w razie utraty konta
  • nigdy nie udostępniaj hasła osobom trzecim
  • jeśli korzystasz z FB na urządzeniu, do którego dostęp mogą mieć inne osoby, pamiętaj o każdorazowej konieczności wylogowania się z platformy
  • jeśli nie jesteś przekonany, że znasz konkretnego użytkownika, nie przyjmuj od niego zaproszenia do znajomych
  • jeśli dostaniesz wiadomość z podejrzanym linkiem, albo prośbą o wsparcie finansowe (np. metoda na BLIK-a), zastosuj zasadę ograniczonego zaufania i pod żadnym pozorem nie postępuj zgodnie z jej treścią
facebook

Jak odzyskać konto na Facebooku?

Powodów, dla których prywatne konto FB może zostać utracone, jest wiele. Oprócz hakerskiego ataku, użytkownik może również zostać zgłoszony do FB za naruszenie zasad i niewłaściwie zachowanie na platformie, np. poprzez podszywanie się pod inne osoby, publikowanie natrętnych reklam, czy szerzenie fałszywych informacji. Kłopot może pojawić się też, gdy dane niezbędne do logowania (mail i hasło) zostaną po prostu zapomniane. 

Jak odzyskać konto na FB po blokadzie za naruszenie zasad?

Kiedy podczas logowania do FB pojawia się komunikat o blokadzie konta, najpewniej ktoś zgłosił nasz profil jako naruszający standardy serwisu Facebook. Ta sytuacja może mieć miejsce zarówno w przypadku kont prywatnych, jak i firmowych.  Wówczas trzeba wystąpić z prośbą o odblokowanie. W tym celu wystarczy złożyć adekwatny wniosek o weryfikację sprawy w Centrum Pomocy Facebooka. Warto jednak pamiętać, że jeśli zgłoszenie jest zasadne, a naruszenie poważne, serwis w uzasadnionych wypadkach może odmówić odblokowania konta.

Jak odzyskać konto FB po ataku hakerskim?

Jeżeli wiemy, że hasło oraz mail do konta na FB są prawidłowe i jednocześnie nie wyświetla się komunikat o blokadzie, a nadal nie możemy się do niego zalogować, może to oznaczać, że w wyniku ataku hakerskiego nasze konto na FB zostało przejęte przez internetowych oszustów. Podobnie może być, kiedy nie działa przypisana do konta poczta internetowa, albo np. na naszym na profilu publikowane są treści, których sami nie udostępnialiśmy. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z dedykowanego formularza w Centrum Pomocy Facebooka, gdzie za pomocą kilku prostych kroków można zweryfikować problem i uzyskać automatyczną pomoc w tym zakresie.
logo facebook

Zapomniane hasło do Facebooka – co zrobić?

Kiedy po prostu zapomnimy hasła do FB, dostęp do konta możemy odzyskać robiąc reset hasła przy pomocy maila, który jest do niego przypisany. Problem pojawia się natomiast, gdy jego też nie pamiętamy.  

Najprostszym rozwiązaniem jest wtedy skorzystanie z pomocy zaufanych kontaktów, o których pisałam w ramach profilaktyki bezpieczeństwa na FB. Jeśli wcześniej ustaliliśmy takie osoby, wystarczy, że wejdziemy na swój profil i klikniemy w opcje pod zdjęciem w tle. Następnie wybieramy: uzyskaj pomoc lub zgłoś profil, a później inny powód i odzyskaj konto. Przez resztę procesu przeprowadzi Facebook, a wybrane przez nas zaufane osoby otrzymają nowe dane do zalogowania się na nasze konto, które będą mogły nam przekazać.

Istnieje też opcja znalezienia swojego konta pod adresem facebook.com/login/identify. Dedykowana strona pozwala w prosty sposób odzyskać hasło i dostęp do konta, błyskawicznie przeprowadzając użytkownika przez kolejne etapy tego procesu.  

Źródło: facebook.com/help