W ramach dorocznej tradycji wraz z premierą nowego iPhone’a doczekamy się aktualizacji systemu. Nowa wersja, czyli iOS 14 beta pojawiła się w czerwcu. Aktualnie trwa wprowadzanie ostatnich poprawek zgłaszanych przez testerów. Kiedy doczekamy się finalnej wersji systemu? Które modele iPhone dostaną aktualizację? I najważniejsze — jakie zmiany czekają użytkowników? Na te pytania odpowiadam w artykule.
Aktualizacja do iOS 14 będzie dostępna dla wszystkich urządzeń, które aktualnie działają z systemem iOS 13. Oznacza to, że najstarszym modelem otrzymującym nową wersję systemu jest iPhone 6s, który do sprzedaży trafił jesienią 2015. Apple kolejny raz udowadnia, że ich smartfony cieszą się najdłuższym wsparciem spośród wszystkich producentów smartfonów.
Pełna lista urządzeń objętych aktualizacją Apple do iOS 14:
Przygotowanie nowej wersji systemu zostało potwierdzone przez Apple podczas czerwcowej konferencji WWDC 2020. Informacja została przyjęta z dużym entuzjazmem. Przez wiele osób lista zmian jest oceniana jako jedna z największych w historii iOS. Należą do nich odświeżony wygląd, a także nowe funkcje mające m.in. pozwolić na jeszcze szybszy dostęp do ulubionych aplikacji. Wszystko to z jeszcze większą dbałością o prywatność i personalizację, dzięki inteligentnym algorytmom. Brzmi intrygująco? Karty na stół. Przyjrzyjmy się zapowiadanym zmianom.
Skądś to znam… Tak! Android posiada to rozwiązanie od lat. Jednak patrząc na wykonanie Apple, widać jakość ponad standard. Przeprojektowane widżety są przejrzyste i w łatwy sposób pozwalają uzyskać wiele informacji np. na temat powiadomień lub stanu baterii. Największa zmiana to oczywiście możliwość przypinania ich na ekranie głównym.
System pozwoli też na wygodne korzystanie z inteligentnych stosów, będzie można wybrać najczęściej używane aplikacje, a te pojawią się automatycznie w określonym miejscu i o odpowiedniej porze.
Instalowane aplikacje będą automatycznie układane w prostym i łatwym do nawigacji widoku z podziałem na kategorie. Natomiast te najczęściej używane zawsze będą w zasięgu jednego kliknięcia.
Na zakończenie zostawiłem temat prywatności. Apple od lat stawia najwyższy priorytet dla prywatności i bezpieczeństwa danych użytkowników. Respektowanie tej podstawowej zasady praw człowieka oddaje w ręce posiadaczy smartfonów całkowitą kontrolę nad udostępnianymi danymi oraz zwiększa przejrzystość informowania o sposobie ich wykorzystania.
Portal Verge powołując się na stronę Apple przeznaczoną dla programistów, informuje o opóźnieniu części aktualizacji związanych z prywatnością. Ze względu na protesty gigantów tj. Facebook, czy też gry typu free-to-play, Apple ma dać twórcą dodatkowy czasy, aby dostosować aplikacje do nowych standardów. Mam nadzieję, że zmiany nie odłożą się znaczenie w czasie i zobaczymy je jak najszybciej. Warto dodać, że Apple jest pierwszym producentem chcącym w tak dokładny sposób informować o tym, jak i które dane są wykorzystywane przez poszczególne aplikacje.
Na świecie nie ma bardziej popularnych słuchawek bezprzewodowych niż te od Apple. Patrząc na listę zmian, część wydaje się oczekiwana i konieczna, a pozostałe wzbudzają zaciekawienie i z niecierpliwością czekam na premierę iOS 14.
Na liście zmian znalazło się kilkanaście funkcjonalności, z których nie uda się w pełni skorzystać polskim użytkownikom Apple.
Jeszcze nie wiadomo, jak dwa pierwsze punkty wypadną w Polsce. Jednak należy pamiętać, że Apple Maps najdokładniej działają w USA. W Polsce, jak i Europie zdecydowana większość użytkowników sięga po Google Maps, które po prostu są dokładniejsze.
Kolejna funkcjonalność, gdzie Apple wpływa na przestrzeń, w której dominuje Google, w tym przypadku: translator. W tym momencie zostało potwierdzone wsparcie dla 11 języków. Jak słusznie przypuszczacie, zabrakło polskiego. Dokładna lista poniżej:
Korzyść tej opcji z pewnością odkryją osoby znające dobrze jeden z powyższych języków i uczące się kolejnego. Spójrzmy jeszcze na poszczególne funkcjonalności dostępne w Translator Apple:
Mieszkańcu USA dostaną więcej informacji na temat aktualnej pogody i nadchodzących zmian. W aplikacji Pogoda pojawi się przewidywana ilość opadów oraz przewidywany czas, w którym przejdzie dany front. Na ten moment brak informacji jak długo przyjdzie poczekać na tę funkcjonalność w Europie.
Asystent głosowy Apple cały czas jest rozwijany. Wciąż w nim jednak brakuje języka polskiego (Hey, Apple — get it done!). Można natomiast korzystać z języków mających już wsparcie (tj. angielski lub niemiecki). Warty wyróżnienia jest też fakt, że Siri posiada ponad 20 razy więcej danych, niż było to 3 lata temu.
Zarządzanie inteligentnym domem po aktualizacji do iOS 14 będzie jeszcze łatwiejsze, przyjemniejsze i jednocześnie też bezpieczniejsze.
Smartfon bez dobrego aparatu w obecnych czasach nie miałby łatwo, aby zdobyć uznanie użytkowników. Podobną rolę odgrywa aplikacja aparatu jak i galeria. Te zyskują:
Dobra organizacja to podstawa. Przypomnienia w iOS zyskują możliwość szybszego prowadzanie, a członkowie list udostępnionych (np. lista dotycząca danego projektu, gdzie są wszyscy pracownicy), mogą nawzajem przypisać zadania. Dzięki temu praca nie tylko indywidualna, ale też zespołowa jest łatwiejsza.
Powyższe to najistotniejsze nowinki, które pojawią się w aktualizacji do iOS 14. Poza nimi pojawi się wiele mniejszych zmian. W tym roku nie udało mi się znaleźć chwili wolnego, aby pobrać publiczną betę i rozpocząć korzystanie z nowego systemu wcześniej. Dlatego czekam na oficjalną datę premiery.
Zmiany, które pojawią się, będą ułatwiać codzienne użytkowanie iPhone’a. Nie określałbym ich rewolucją, a inteligentną ewolucją w kierunku tego co sprawdzone, proste i dzięki temu dobre. Cieszy mnie fakt braku rywalizacji Apple na coraz to większym festiwalu udziwnień smartfonów poprzez wysuwane aparaty lub składany ekran.
Choć wiele funkcjonalności jest zaczerpniętych z Google, pamiętajmy — Apple niejeden raz udowodnił, że ich optymalizacja, dopracowanie pewnych elementów potrafi solidnie zaskoczyć. Zobaczymy, jak będzie w tym przypadku.
Poniżej zdjęcie z Reddit, gdzie jeden z użytkowników iPhone 11 korzysta już z iOS 14:
A jak Ty oceniasz iOS 14? Daj znać w komentarzu do tekstu!
Dokładna data udostępnienia ostatecznej — stabilnej — wersji systemu, która trafi do wszystkich użytkowników, nie została jeszcze potwierdzona przez Apple.
Możliwość pobrania aktualizacji będzie dostępna od 16.09.2020.
Daty oficjalnych aktualizacji poprzednich wersji iOS:
W Internecie pojawia się coraz więcej informacji na temat opóźnień w konferencji Apple, na której miałby zostać pokazany najnowszy iPhone 12 oraz informacja na temat premiery nowej wersji systemu. Przesunięcie prezentacji, która teoretycznie powinna odbyć się w okolicach 10 września, oraz w efekcie tego późniejszy termin realizacji zamówień pozwala wysnuć dwie wersje:
Jeśli tylko uzyskam potwierdzenie daty udostępnienia iOS 14 dla wszystkich użytkowników, poinformuję o tym w aktualizacji tego tekstu.
Źródła: apple, 9to5mac, reddit, verge.
Niby Android, ale ile pamięci potrzebuje system Google, a jak dobrze jest zoptymalizowany iOS?
Szacun dla Apple, za tak długie wsparcie.
Lubię Iphony i cieszę się że są nowe aktualizacje iOS
wczoraj pobrałem betę, jest świetna!
wie ktoś jak zainstalować ios 14 na ip 6
iPhone 6 nie jest wspierany przez Apple od iOS 13 i nie ma możliwości instalacji iOS 14. Ostatnia wersja systemu przewidziana dla tego modelu to iOS 12.
IOS 14 to badziew, dno, poprzednia wersja działała b. poprawnie, 14,6 rozwaliła CAŁKOWICIE nastawy wysyłania MMS i SMS , a te przechwałki to totalna bujda na resorach, bajer dla snobów, napchali dziadostwa, które potrzebne jest ” psu na budę, a kotu na czapeczkę ”
NIE POLECAM !!!