PKP uruchamia carsharing. Wynajmij samochód elektryczny od polskiego przewoźnika

Takiego zagrania ze strony PKP chyba nikt się nie spodziewał. Przewoźnik zainwestował w elektryczne Nissany Leaf i uruchomił usługę carsharingu. Jak na razie samochody wynajmiesz jedynie na terenie Trójmiasta, jednak flota w mgnieniu oka może się rozlać na całą Polskę. Jest to jedno z kilku rozwiązań testowanych przez PKP na przestrzeni ostatnich miesięcy. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej.

PKP Mobility – wynajmij samochód elektryczny na godziny

PKP Mobility to usługa stworzona przez polskiego przewoźnikowi. Docelowo ma być to rozszerzenie usługi transportowej, aby podróżny po opuszczeniu pociągu mógł kontynuować podróż samochodem. Uruchomienie pierwszego projektu miało miejsce 17 sierpnia 2020 roku przy dworcu Gdynia Główna. Teraz usługa jest dostępna także w Gdańsku przy modernizowanym dworcu głównym (pomiędzy dworcem a hotelem) i przy stacji Gdańsk Oliwa. Warto dodać, że ubiegłego lata na Półwyspie Helskim PKP testowało usługę wypożyczania rowerów. Dzięki temu uruchomiono dwie stacje – we Władysławowie i na Helu, które łącznie dysponowały 20. rowerami z elektrycznymi silnikami. Niestety po zakończeniu sezonu, 30 września 2020 roku testy zostały wstrzymane, a stacje zdemontowano. Carsharing PKP jest dopiero testowym projektem spółki, który ma duży potencjał na przyszłość. Na trójmiejskich drogach na chwilę obecną można spotkać jedynie 5 samochodów elektrycznych marki Nissan Leaf. Choć na starcie flota liczyła 10 pojazdów, ta liczba cały czas ulega zmianie i w przyszłości może wrócić do pierwotnego stanu. Rzecznik prasowy PKP S.A., Michał Stilger tłumaczy, że dostosowuje warunki do aktualnego zainteresowania, które na chwilę obecną jest niższe przez obostrzenia wynikające z pandemii.
PKP Mobility carsharing

Kto może skorzystać z usługi?

Głównym założeniem PKP Mobility jest, jak już wcześniej wspomniałem, stworzenie bazy samochodów, które ułatwiałyby transport podróżnym. Jednak flota pojazdów jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od tego czy korzystacie z pociągów, czy też nie. Wynajem można rozpocząć po pobraniu aplikacji Easyshare (dostępnej w iOS oraz Google Play), jest to system rezerwacji firmy o tej samej nazwie, która jest partnerem PKP i obsługuje samochody. Co ważne pasażerowie korzystający z usług polskiego przewoźnika mogą zarezerwować samochód podczas zakupu biletu za pośrednictwem serwisu Bilkom. Będzie on czekał na podróżnego przed dworcem, jednak należy pamiętać, że chęć wynajmu należy dodatkowo potwierdzić, najpóźniej 2 godziny przed odbiorem. Po dokończeniu procesu rezerwacji klient zostanie przekierowany bezpośrednio do wspomnianej aplikacji Easyshare, gdzie po rejestracji może wybrać samochód w interesującym wariancie. Co w wypadku, gdy pociąg się opóźni? Otóż nic, przyjazdy pociągów są monitorowane przez system i ewentualne opóźnienie składu gwarantuje automatyczne przedłużenie rezerwacji.
PKP Mobility zarezerwuj samochód

Ile kosztuje carsharing PKP Mobility?

Przed przejściem do konkretów chciałbym ostrzec Was, że głównym warunkiem jest wynajem samochodu co najmniej na 1 godzinę. Oczywiście może być to kilka minut, ale zapłacić i tak trzeba za pełny czas. Początkowa cena godzinnego wynajmu samochodu wynosi 20 zł/h (33 grosze za minutę), natomiast gdy ten będzie trwał powyżej 4 godzin, cena zmniejsza się jedynie do 6 zł/h (10 groszy za minutę).

Zwrotów wynajętych Nissanów można dokonywać przy wszystkich działających w usłudze dworcach na miejscach postojowych do tego wyznaczonych. Co ciekawe czasowy postój w miejskich strefach płatnego parkowania jest darmowy, a kierowcy mogą poruszać się korzystając z buspasów. Takie rozwiązanie z pewnością pomoże przyspieszyć poruszanie się po mieście, a dodatkowo przez zerową emisję spalin dbamy o nasze środowisko.

Jaki obowiązuje limit kilometrów?

Konkurencyjne firmy oferujące carsharing zarabiają nie tylko na samym czasie wynajmu, ale także na przejechanym dystansie. Jak zatem prezentuje się cennik w PKP Mobility? Otóż w usłudze klient nie płaci nic za przejechanie do 15 kilometrów na każdą godzinę wynajmu. Jeśli przekroczy ten limit, wtedy zostanie pobranych 20 groszy za każdy przejechany kilometr.

Żadne inne limity tak naprawdę nie istnieją, możecie wynająć samochód nawet na kilka dni i przejechać tysiące kilometrów. Jak powiedział Michał Stilger w rozmowie z Business Insider Polska: „Zarówno długość czasu wynajmu, jak i liczba przejechanych kilometrów są bardzo zróżnicowane. Zdarzają się wynajmy godzinne, kilkugodzinne, z niewielką liczbą przejechanych kilometrów, ale są również kilkudniowe, tygodniowe, podczas których wynajmujący przemierzają samochodem całe wybrzeże. Najdłuższy przejechany dystans podczas jednego wynajmu w usłudze PKP Mobility wynosił ponad tysiąc kilometrów”.

PKP Mobility samochody elektryczne

PKP Mobility zrewolucjonizuje podróżowanie koleją?

PKP S.A. w ostatnich latach chce jak najbardziej ułatwić życie podróżnym. Nie będę wspominał tu o modernizacji taborów i nowych składach, a o tym co dzieje się w okolicy torów, a konkretniej przy dworcach. Pod koniec 2018 roku spółka uruchomiła pierwsze ładowarki elektryczne na zarządzanych przez siebie parkingach. Na chwilę obecną są one płatne, jednak trzeba zaznaczyć, że do niedawna korzystanie z nich dla każdego było całkowicie darmowe. Dziś stacje ładowania możecie znaleźć w Gdyni, Bydgoszczy, Częstochowie, Opolu, Wrocławiu, Gliwicach, 2x w Katowicach i w Warszawie.

Ekspert ds. ostatniej mili poinformował także, że PKP Mobility pracuje nad ujednoliceniem płatnościami na przydworcowych parkingach należących do polskiego przewoźnika. Na chwilę obecną nie wiemy nic więcej w tym temacie i prawdopodobnie jeszcze trochę potrwa, zanim ten fakt się zmieni.

Oferta polskiego przewoźnika a konkurencja

Czy nasz narodowy przewoźnik boi się konkurencji? Wątpię. Głównym założeniem usługi PKP Mobility jest rozszerzenie pakietu, który mogą zaoferować podróżnym, a nie konkurencja na rynku carsharingu. Rywalizacja z dużo większą konkurencją jest pozbawiona sensu, nie ze względu na wymagane nakłady finansowe, a cel, jaki spółka zamierza osiągnąć. Wynajem samochodów, skuterów bądź rowerów już pod samym dworcem kolejowym pozwoli pasażerom zaoszczędzić cenny czas i zniwelować konieczność korzystania z własnych środków transportu.

Wynajem samochodu PKP

Nie wiadomo jednak, kiedy (i czy w ogóle) usługa zostanie rozszerzona z Trójmiasta na całą Polskę i do jakiego rozmiaru zostanie rozbudowana docelowa flota pojazdów elektrycznych. Osobiście trzymam kciuki za projekt realizowany przez Polskie Koleje Państwowe. Wizja, jaką nam przedstawiono jest naprawdę ciekawa, a połączenie kilku rodzajów transportu może być sporym motorem napędowym do kolejnych działań. Jeśli PKP Mobility będzie odpowiednio prowadzone, z wyłączeniem przestarzałych metod zarządzania, stanie się ono innowacją, strzałem w dziesiątkę, na którym później będą się wzorować przewoźnicy na całym świecie.

Przeczytaj także: