Vosco EV2 zadebiutuje w październiku. Pierwszy polski samochód elektryczny nadciąga

Polski samochód elektryczny już niebawem trafi na linię produkcyjną. Vosco EV2 produkcji FSO Syrena prawdopodobnie wygra wyścig i zostanie pierwszym rodzimym elektrykiem. Główny konstruktor fabryki z Kutna, Andrzej Stasiak, potwierdził, że pojazd zadebiutuje na początku października. Ta data także pojawiła się na oficjalnym profilu facebookowym marki. Czy tak się stanie? Mocno trzymamy kciuki. A tymczasem sprawdź, co zaoferuje następca kultowej syrenki.

Elektryczna syrenka, czyli Vosco EV2

O Vosco S106 pisaliśmy już kilka miesięcy temu. Miał być to elektryczny następca kultowej
„syrenki”. Poza kilkoma prototypami, jakie zostały wyprodukowane, pojazd nie trafił do masowej produkcji. Od tego czasu o fabryce FSO Syrena zlokalizowanej w Kutnie nie było zbyt głośno. Jednak jak można się domyślać, wielkie projekty nie potrzebują poklasku. Polski producent samochodów elektrycznych zaskoczył nas informacją, że już na początku października Vosco EV2 zadebiutuje w produkcyjnej wersji. Jak się okazuje, jest to rozwinięty i zmodyfikowany model Vosco S106, o którym wspomniałem na samym początku.

Andrzej Stasiak, który jest głownym konstruktorem w Vosco Automotive, potwierdził te informacje. Co więcej, dowiedzieliśmy się także, że jeszcze w tym roku ma się rozpocząc niskonakładowa produkcja pierwszego polskiego samochodu elektrycznego.

Vosco EV2 tył

Wygląd i wnętrze

Linia stylistyczna elektryka ma nawiązywać do kultowej, polskiej Syreny 105. Oczywiście otrzymała ona wiele unowocześnień, dzięki czemu pojazd wygląda bardziej współcześnie. Nad tym, aby nie przedobrzono czuwał projektant Damian Woliński, który został laureatem konkursu na samochód elektryczny zorganizowany przez spółkę ElectroMobility Poland. Tak, dokładnie tej samej, która jest odpowiedzialna za innego rodzimej produkcji elektryka, a dokładniej Izerę.

Na pierwszy rzut oka pojazd nie przypomina Syreny, jednak jak się dłużej przyjrzymy, można w nim zauważyć wiele nawiązań. Tym razem pojazd nie wygląda już jak składak z kilku innych modeli. Reflektory z Fiata 500 zastąpiono nowoczesnymi LED-ami, a wnętrze z Opla Adama odeszło do lamusa i zostało zastąpione autorskim. Niestety spółka nie opublikowała żadnych zdjęć ze środka Vosco EV2. Zapewne na te będziemy musieli poczekać do października. Nadwozie pomieści maksymalnie 4 osoby, a projektanci twierdzą, że będą one otaczać się minimalistycznym i przemyślanym designem podpartym badaniami ergonomicznymi.

Pojawią się także autorskie wirtualne zegary o nazwie Instrument Cluster i system multimedialny z 9-calowym wyświetlaczem. Warto dodać, że elektryk w standardzie otrzyma 17-calowe alufelgi z oponami 205/50/17, a malowanie nadwozia będzie dwukolorowe.

Vosco EV2 przód

Vosco EV2, polski samochód elektryczny z segmentu B. Specyfikacja techniczna

Producent podał także oficjalną specyfikację Vosco EV2. Długość to 4221 mm, szerokość 1719 mm, a wysokość 1513 mm. Takie wymiary kwalifikują samochód do segmentu B, czy będzie to premium? To się jeszcze okaże. Elektryczny silnik podczas normalnej jazdy wygeneruje 156 konii mechanicznych (115 kW), natomiast w trybie sport te parametry podskoczą do 238 KM (175 kW) i 450 Nm, co daje całkiem sympatyczny wynik. Oczywiście pojazd nie będzie mógł konkurować z takimi długoletnimi wyjadaczami jak chociażby Tesla, jednak te samochody mają zupełnie inny target klientów.

Konstrukcja Vosco Automotive będzie przede wszystkim samochodem miejskim, wszystko ze względu na stosunkowo niewielki zasięg. Bateria o pojemności 31,5 kWh jest w stanie zagwarantować maksymalnie 290 kilometrów. Jednak sama spółka informuje, że realnie użytkownik będzie mógł przejechać jedynie 210-250 kilometrów na jednym ładowaniu. Jednak mała pojemność akumulatora ma też swoje plusy. Używając ładowarki o mocy 30 kW naładujemy Vosco EV2 do pełna w niespełna godzinę, co jest świetną informacją, jeśli często wybieramy się np. do galerii na zakupy lub do kina.

Co z wyposażeniem? Wspomniałem już o wirtualnych zegarach kierowcy i 9-calowym wolnostojącym ekranie, będącym częścią systemu multimedialnego. Oprócz tego na pokładzie znajdą się elektryczne szyby przednie, klimatyzacja A/C, podgrzewana przednia szyba, sterowanie poziomem rekuperacji, centralny zamek, elektryczny hamulec ręczny oraz 3 tryby jazdy: Eco, Normal, oraz wcześniej wspomniany Sport.

Vosco EV2 polski samochód elektryczny

Pierwszy polski samochód elektryczny już niebawem

Kiedy możemy spodziewać się premiery Vosco EV2, który to ma być pierwszym polskim elektrykiem? Producent deklaruje na swoim Facebooku, że już na początku października, niestety nie poznaliśmy jeszcze zbyt wielu szczegółów, oprócz tych, które można znaleźć na oficjalnej stronie pojazdu. Miejmy nadzieję, że prezentacja będzie udana, a samochód na żywo zrobi na nas jeszcze większe wrażenie. 

Niestety nie wiemy też nic o cenie, w jakiej będzie dostępny polski elektryk. Kto wie, jeśli byłaby ona atrakcyjna, to może Izera po swojej premierze będzie mogła jedynie stać w cieniu Vosco. Na to jednak przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Wypatrujcie na naszym portalu informacji o nadchodzącym debiucie elektryka, któremu poświęciliśmy ten artykuł.

Przeczytaj także: