Samochód elektryczny dla każdego? Oto Dartz FreZe Nikrob

Jeszcze kilka lat temu samochód elektryczny w garażu dla wielu ludzi był jedynie marzeniem. Teraz ceny się stabilizują, a elektryki stają się coraz powszechniejsze na ulicach naszych miast. Dartz, łotewski producent wprowadza do swojej oferty 4-osobowy samochód, który ma kosztować około 45 tysięcy złotych.

Dartz – od Hummera do elektryka

Dartz Motorz Company jest łotewską firmą zajmującą się przerabianiem karoserii i wnętrza pojazdów. Ich flagowymi projektami są Hummery kryjące się pod kryptonimem Prombron Black Stallion. Występują one zarówno w wojskowej wersji, jak i do użytku cywilnego. Brały nawet udział w jednym z hollywoodzkich filmów.

Dartz Prombron Black Stallion
Dartz Prombron Black Stallion zbudowany na bazie Hummera H2

Firma jednak z niewiadomych przyczyn postanowiła zamiast kolejnych pancernych „potworów” wprowadzić do swojej oferty niewielkie samochody elektryczne. Pierwszym z nich będzie FreZe Nikrob i choć nowy model nie pasuje do starego portfolio, wywołał na zachodzie furorę, w końcu nie znajdziemy w Europie drugiego pojazdu prosto z fabryki, który ma kosztować 9999 euro (czyli około 45 tysięcy złotych).

Dartz FreZe Nikrob. Najtańszy samochód elektryczny w Polsce

Pierwszym modelem w elektrycznej ofercie jest FreZe Nikrob, czyli tak naprawdę przebrandowany Hongguang Mini EV produkowany przez markę Wuling. Model ten jest niezwykle popularny w Chinach, a w styczniu 2021 roku został nawet uznany za najczęściej nagradzany pojazd w kraju. Na tamtejszych drogach jeździ ich już ponad 37 tysięcy.

Specyfikacje techniczne

Od marca 2021 roku Dartz Motorz Company importuje w częściach ten pojazd na Łotwę, gdzie go ostatecznie montuje w jedną bryłę i delikatnie przerabia. Jeśli chodzi o parametry techniczne, to Nikrob EV nie wyróżnia się niczym specjalnym i jest wręcz identyczny do chińskiego brata bliźniaka. Silnik elektryczny generuje 18 koni mechanicznych, natomiast oferowany akumulator będzie występował w dwóch wersjach. Mniejszej – 9,2 kWh lub większej – 13,8 kWh. 

Jego długość wynosi zaledwie 2,90 metra. Według łotewskich inżynierów pojazd powinien generować prędkość do 100 kilometrów na godzinę i na największym akumulatorze być w stanie przejechać około 200 kilometrów.

Dartz FreZe Nikrob wnętrze

Dartz FreZe Nikrob jest niewielkim samochodem, w którym zmieszczą się 4 osoby i to pewnie z trudnością, jednak w dalszym ciągu pozostaje on ciekawą alternatywą jako samochód miejski. Szczególnie dla osób, które chcą jedynie dojeżdżać do pracy, znajomych lub na zakupy i nie potrzebują dużej przestrzeni. 

Niestety producent nie podał jeszcze żadnych oficjalnych informacji co do daty, kiedy pojazd pojawi się w sprzedaży, ani na jakie kraje będzie prowadzona sprzedaż. Chociaż nawet ze sprowadzeniem tego samochodu finansowo wyszłoby to lepiej niż kupno aktualnego najtańszego elektryka – Daci Spring, która w najtańszej konfiguracji kosztuje około 78 tysięcy złotych.