OLED czy LCD/LED — jaki rodzaj telewizora wybrać?

Który telewizor będzie lepszy dla mnie: LCD czy OLED? A może LED albo QLED? Tego typu pytania zadaje sobie wielu konsumentów. W niniejszym poradniku postaramy się na nie odpowiedzieć, ale z praktycznego punktu widzenia. Zastanowimy się, który rodzaj telewizora sprawdzi się najlepiej w konkretnych zastosowaniach.

Czym różnią się telewizory LCD, LED i OLED?

  • Telewizory LCD wyposażono w wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Telewizory OLED mają wyświetlacz złożony z diod organicznych.
  • Ekrany LCD nie emitują własnego światła – źródłem światła jest podświetlenie, które jest składanym osobno modułem dołączanym do panelu LCD w procesie produkcji.
  • Z kolei wyświetlacze OLED emitują własne światło, nie wymagają podświetlenia i go nie mają.
  • W przypadku awarii panelu LCD lub modułu podświetlenia w telewizorze LCD często można je naprawić lub wymienić na nowe.
  • W przypadku usterki diod organicznych w telewizorze OLED trzeba wymienić cały panel, bowiem stanowi on w zasadzie nierozdzielną całość.
telewizor OLED marki Sony
Źródło: Sony

Czy różnią się telewizory LED od QLED?

Telewizory LED to ekrany LCD z podświetleniem wykorzystującym diody LED. W starszych telewizorach LCD stosowano kiedyś lampy CCFL, ale zostały one zastąpione przez diody LED ponieważ:

  • LED-y są bardziej energooszczędne,
  • LED-y umożliwiają skonstruowanie telewizora o bardzo smukłej obudowie,
  • dzięki LED-om możliwe jest zaawansowane wielostrefowe podświetlenie poprawiające czerń, kontrast i efekty HDR, co niestety nie było możliwe przy użyciu lamp CCFL.

Aktualnie na krajowym rynku w zasadzie nie ma już telewizorów LCD z lampami CCFL. Inaczej mówiąc, dominują na nim telewizory LCD, zwane też często (i niewłaściwie) telewizorami LED właśnie z racji zastosowanego podświetlenia. Telewizorów tych nie należy mylić z wyświetlaczami micro LED czy mini LED.

Z kolei QLED to telewizory LCD z podświetleniem LED wykorzystujące dodatkowo kropki kwantowe do poprawy jakości odwzorowania barw. QLED jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Samsung, ale mogą go też używać inni producenci telewizorów zrzeszeni w QLED Alliance.

przykładowy model telewizora QLED od Samsunga
Źródło: Samsung

Do niedawna można było w dużym uproszczeniu przyjąć, że telewizory QLED są bardziej zaawansowanymi telewizorami LCD. W ciągu ostatnich dwóch lat sytuacja uległa zmianie ze względu na zmianę strategii przez głównego producenta QLED-ów – firmę Samsung. Od roku 2019 QLED-y stały się bardziej przystępne, pojawiły się mniejsze, tańsze modele, na które może sobie pozwolić szersza grupa konsumentów. Z drugiej strony obniżka cen wymusiła redukcję kosztów produkcji QLED-ów i zastosowanie tańszych komponentów i rozwiązań.

Z technicznego punktu widzenia najbardziej przystępne telewizory QLED obecnie niewiele różnią się technicznie od wielu telewizorów LCD. Aktualna oferta telewizorów QLED jest bardzo szeroka i obejmuje zarówno modele klasy podstawowej (60Hz z podświetleniem krawędziowym), modele klasy średniej (120Hz), telewizory klasy wyższej (jak np. Q90R) oraz najbardziej zaawansowane telewizory QLED 8K.

O różnicach pomiędzy QLED-ami a OLED-ami świadczą też ich ceny: najtańszy 43-calowy telewizor QLED 4K to koszt rzędu 2800 złotych, podczas gdy za OLED-a 4K musimy zapłacić ok. 5500 zł (mówimy tu oczywiście o cenach normalnych, a nie promocyjnych).

Co jest lepsze OLED czy QLED?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, bo o ile OLED-y pod względem technicznym stanowią bardziej spójną grupę urządzeń, to już QLED-y, ze względu na swoje bardzo duże zróżnicowanie techniczne i cenowe, nie są spójną grupą. Można jedynie porównywać konkretny model telewizora QLED z konkretnym modelem telewizora OLED w zbliżonej cenie i dopiero wtedy wyciągać wnioski.

Czy są jakieś obszary zastosowań, w których telewizory LCD są lepsze od OLED-ów lub odwrotnie?

Tak. Zarówno telewizory LCD jak i OLED mają swoje zalety i wady, które sprawiają, że lepiej nadają się do jednych zastosowań, a mniej do innych. Także rynkowy wybór modeli telewizorów LCD i OLED jest inny.

przykładowy model telewizora OLED marki TCL
Źródło: TCL

Które rozwiązanie oferuje większy wybór modeli: OLED czy LCD?

Zdecydowanie LCD. Do wyboru mamy telewizory z ekranami o przekątnych 19, 22, 24, 32, 40, 43, 48, 49, 50, 55, 58, 60, 65, 70, 75, 82, 85 i więcej cali.

Z kolei rynkowy wybór telewizorów OLED ogranicza się aktualnie do 55, 65 oraz (rzadziej) 77 cali. Nie mówiąc o ultradrogim 88-calowym OLED-zie 8K.

Jaki telewizor najlepiej wybrać do normalnego oglądania telewizji?

Jeżeli przez „normalne oglądanie telewizji” rozumiemy miks wiadomości, programów rozrywkowych i publicystycznych oraz filmy, to polecałbym telewizor LCD.

Jaki telewizor najlepiej wybrać do jasnego pomieszczenia?

Zdecydowanie LCD o dużej jasności. Przykładami znakomitych, jasnych telewizorów do jasnego pomieszczenia są:

Jaki telewizor najlepiej wybrać do kina domowego lub sypialni?

Zdecydowanie OLED. Ze względu na najlepszy na rynku kontrast i głęboką, niemalże absolutną czerń w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu, czyli w warunkach, kiedy widać wszelkie niedoskonałości kontrastu, a szara czerń z kiepskich telewizorów LCD IPS potrafi nawet irytować, telewizory OLED spiszą się znakomicie.

przykładowy telewizor OLED Philips
Źródło: Philips

Pewną alternatywą dla OLED-ów są dobre telewizory LCD z wysokokontrastowymi matrycami VA (jak np. ww. modele Sony), ale pierwszeństwo zdecydowanie należy się OLED-om.

Jaki telewizor najlepiej wybrać do oglądania treści HDR?

To trudne pytanie. Ze względu na absolutną jasność przewagę mają zaawansowane telewizory LCD (np. Sony XF90, XG95, Samsungi Q90R itp.). Z kolei OLED-y potrafią lepiej, tj. bardziej precyzyjnie lokalizować efekty HDR ze względu na doskonałą kontrolę nad emisją światła na poziomie każdego subpiksela (tj. najmniejszego elementu świecącego w wyświetlaczu). W tej kategorii nie ma jednoznacznego zwycięzcy, czyli mamy remis, a wybór zależy od osobistych preferencji.

Jaki telewizor najlepiej wybrać do gier?

Pod względem opóźnienia sygnału (tzw. input lagu) telewizory LCD i OLED idą w zasadzie łeb w łeb. Input lag rzędu 10ms dla LCD i 13ms dla OLED-ów nie stanowi żadnej istotnej różnicy. Natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że granie jest rozrywką czasochłonną, a w trakcie gry na ekranie telewizora wyświetlane są nieruchome elementy jak różnego rodzaju interfejsy, wskaźniki stanu, liczniki itp., znacznie bezpieczniejszym wyborem będzie telewizor LCD, ze względu na brak ryzyka wypalenia się ekranu od wyświetlanych bardzo długo elementów statycznych.

przykładowy model telewizora OLED od LG
Źródło: LG

Jaki telewizor najlepiej wybrać do kuchni?

LCD. Jeżeli mówimy o kuchniach typowej wielkości i w postaci odrębnego pomieszczenia, niepołączonego z salonem, to w takich warunkach najlepiej spiszą się małe telewizory o przekątnej 19-24 cali. A takie rozmiary dostępne są tylko w technice LCD, bowiem OLED-y zaczynają się dopiero od 55 cali.

Jaki telewizor najlepiej wybrać do recepcji w firmie?

Zdecydowanie LCD, najlepiej typu IPS. W sytuacji gdy telewizor w recepcji pracuje od rana do wieczora, wyświetlając kanały informacyjne (wiadomości), LCD będzie lepszym wyborem ze względu na brak ryzyka wypalenia się ekranu.

telwizor sony
Źródło: Sony

Co sprawdzi się lepiej jako telewizor uniwersalny dla całej rodziny: OLED czy LCD?

LCD, ze względu na większy wybór, niższe ceny oraz większą odporność na uszkodzenie ekranu od długotrwałego wyświetlania logotypów, np. kanałów nadających bajki dla dzieci.

Co jeszcze warto wiedzieć wybierając telewizor LCD?

Najważniejszą decyzją, jaką konsument musi podjąć podczas wyboru telewizora LCD, jest świadomy wybór pomiędzy telewizorem LCD z wyświetlaczem typu VA, a modelem z wyświetlaczem typu IPS. Te pierwsze zapewniają lepszą czerń i wyższy kontrast, ale ich kolory tracą swą jakość pod kątem. Z kolei telewizory LCD typu IPS oferują znacznie lepszą jakość kolorów przy oglądaniu pod kątem (z boku), ale kosztem jasnej, a nawet bardzo jasnej czerni i niskiego kontrastu. Jak widać, wybór nie jest łatwy. W nocy lepszy będzie LCD VA, w dzień, zwłaszcza pod kątem, LCD IPS.

przykładowy model telewizora marki TCL
Źródło: TCL

Ponieważ producenci nie podają rodzaju matrycy w swoich telewizorach LCD, informacje te można znaleźć w profesjonalnych recenzjach lub pytając o nie dobrze poinformowanego sprzedawcę. Najwięcej telewizorów LCD typu IPS ma w swojej ofercie firma LG. Z kolei najwięcej matryc VA znajdziemy w telewizorach Samsunga i TCL.

Czy decydując się na telewizor OLED trzeba o niego jakoś szczególnie dbać?

Tak. Choć telewizory OLED oferują bardzo wysoką jakość obrazu (znacznie lepszą niż przeciętny telewizor LCD) konstrukcja wyświetlacza wymaga aby:

  • nie dopuszczać do wyświetlania pewnych treści przez dłuższy czas; rodzaj treści jest określony w instrukcji obsługi;
  • nie odłączać telewizora od zasilania po zakończeniu oglądania (tj. pozostawić go w stanie gotowości), aby telewizor OLED mógł przeprowadzić tzw. kompensację czyli konserwację ekranu.
przykładowy model telewizora philips
Źródło: Philips

Więcej informacji o telewizorach OLED znajdziecie w artykule: OLED – co to jest? Co trzeba wiedzieć o technologii OLED?

Z kolei dodatkowe informacji o telewizorach QLED (LCD) znajdziecie w artykule: QLED – co to jest? Czym wyróżnia się technologia QLED?

 

Telewizory LCD, telewizory OLED i telewizory QLED można kupić w sklepie x-kom.pl