Telewizory LG 2020 – co nowego w OLED-ach i LCD?

W dniu 21 maja 2020 r. LG Electronics Polska, podczas internetowej konferencji prasowej, oficjalnie przedstawiła informacje dotyczące najnowszej gamy telewizorów na rok 2020. Oto nasza relacja z tego wydarzenia.

Strategia marki LG w zakresie telewizorów

Rozpoczynamy od kilku kluczowych cytatów z wypowiedzi Wiesława Kowalczyka, specjalisty ds. technicznych i szkoleniowych firmy LG. Cytaty te dobrze ilustrują strategię marki LG w zakresie telewizorów na rynku polskim.

OLED-y 2020 zaprojektowano aby zapewnić jeszcze lepsze wrażenia gamingowe.

premierowe telewizory lg

Nowy format twórców gier HDR, czyli HGiG, również jest na pokładzie naszych OLED-ów 2020. Niezależnie od tego, czy macie w swoich komputerach kartę Nvidii czy AMD, obydwie technologie służące do synchronizacji tego obrazu, G-Sync od Nvidii i FreeSync od AMD, są na wyposażeniu naszych OLED-ów.

OLED to nie tylko gaming. Nowością jest to, że wprowadzamy nowy model OLED-a 8K o przekątnej 77 cali, mówię tutaj o modelu Z10.

nowy telewizor LG OLED

Kolejną nowością jest zupełnie nowa linia telewizorów OLED, a konkretnie mowa o linii G – Gallery czy galeria: GX. Dlaczego odwołanie do galerii? Otóż dlatego że ten telewizor ma głębokość tylko 19,9 mm, czyli dokładnie tyle odstaje od ściany, ze względu na to, że jego wieszak jest we wnętrzu samego telewizora.

nowe telewizory LG OLED

To nie koniec nowości na ten rok […]. Model CX będzie występował również w rozmiarze 48-cali.

telewizory oled do gier

Ostatnią rzeczą, ale nie wiem, czy nie najważniejszą, jest to że nawet długie granie na OLED-zie nie spowoduje zmęczenia Waszego wzroku, ze względu na to, że zredukowaliśmy tam niebezpieczne niebieskie światło.

Ogólny podział telewizorów LG 2020

W ogólnym ujęciu telewizory marki LG w 2020 roku można podzielić na kilka grup:

 • LCD z serii LN: telewizory Full HD i HD Ready,
 • LCD z serii UN: podstawowe telewizory 4K,
 • LCD z serii NanoCell: bardziej zaawansowane telewizory 4K i 8K,
 • OLED 4K: BX, CX, GX, WX,
 • OLED 8K: ZX.

Tabela poniżej przedstawia dostępność calaży w poszczególnych seriach telewizorów LCD NanoCell (modele 8K oznaczono kolorem czerwonym):

nowe telewizory lg

Z kolei poniższa tabela pokazuje dostępność calaży w poszczególnych seriach telewizorów OLED (modele 8K oznaczono kolorem czerwonym):

gama telewizorów OLED LG na 2020

Po zakończonej konferencji dziennikarze branżowi mieli okazję zadać szereg szczegółowych pytań przedstawicielowi firmy LG Wiesławowi Kowalczykowi. Publikujemy odpowiedzi na wybrane pytania.

W jaki sposób LG poprawia czerń w swoich telewizorach NanoCell 2020?

Zdecydowanie poprzez local dimming. W modelu NANO9 mamy pełne wygaszanie strefowe. Im wyższy model, tym więcej stref (Local Dimming Pro).

Ile jest stref wygaszania w telewizorach NanoCell?

Pierwsze testy wskazują na około 32 stref w modelu NANO90. Z moich obserwacji wynika, że w tym roku mocno dopracowaliśmy algorytm sterowania podświetleniem. Oczywiście nie można tego porównywać do 480 stref lokalnego wygaszania, natomiast śmiem twierdzić, że algorytm, który zarządza wygaszaniem tych stref to coś zupełnie nowego i naprawdę całkiem przyjemnie się to ogląda.

telewizor nano cell lg

Kiedy w telewizorach pojawi się obsługa FreeSync?

FreeSync pojawi się jako aktualizacja oprogramowania tak samo jak pod koniec ubiegłego roku w USA pojawił się G-Sync. Jest to niezbędne ponieważ nowe generacje konsol od Sony i Microsoftu będą wykorzystywały układ graficzny AMD (która to firma opracowała FreeSync – TCh).

Czy telewizory LG na rok 2020 obsługują pełną przepustowość złącza HDMI 2.1, tj. 48 Gb/s? Podobno oferują tylko 40Gb/s. Dlaczego?

48 Gb/s to maksymalna przepustowość złącza HDMI 2.1. Sprawdziłem to bardzo dokładnie i w tej chwili nie ma konsumenckich urządzeń (i jeszcze długo ich na rynku nie będzie), które byłyby w stanie wygenerować sygnał 4K 120Hz VRR przy pełnej chrominancji 4:4:4 z 12-bitowym kodowaniem. Przepustowość 40 Gb/s jest w zupełności wystarczająca, aby obsłużyć wszelkie konsumenckie urządzenia, które są obecnie na rynku. Proszę zauważyć, że nasze panele, czy to w telewizorach OLED czy NanoCell, są 10-bitowe. Sprawdziłem dokładnie w naszym dziale badawczo-rozwojowym, że nie ma żadnego, ale to żadnego zagrożenia żeby nadchodzące karty graficzne czy konsole miały jakikolwiek problem z przepustowością tego łącza, która w zupełności wystarczy do tego typu sygnałów.

nanocell lg

20 maja 2020r. Netflix ogłosił listę polecanych przez siebie telewizorów, tzw. Netflix Recommended TVs. Podobnie jak w roku ubiegłym na liście tej znalazły się wybrane modele takich marek, jak Panasonic, Samsung i Sony. Podobnie jak w roku ubiegłym, na liście tej zabrakło jakichkolwiek telewizorów LG. Dlaczego?

W ubiegłym roku Netflix poważnie zmienił wymagania, które telewizor musi spełnić by otrzymać rekomendację. W tym roku sytuacja się powtórzyła i jakiś szczegół, którego nie oferują nasze telewizory nie pozwolił na tę rekomendację. Natomiast zapewniam, że jakość filmów z Netfliksa w naszych telewizorach nie pozostawia naprawdę wiele do życzenia i to niezależnie od szybkości łącza.

Czy któryś z nowych modeli ma wreszcie pilota z podświetlaną klawiaturą? Do tej pory takich nie było, a niektórzy konkurenci z Japonii zaczęli je oferować we flagowych modelach 4K i 8K.

Doskonale rozumiem to pytanie. Sam jestem orędownikiem tego, że jak się ogląda film w ciemnym pomieszczeniu, to przydałoby się podświetlanie. Sporo mejli wysłano w temacie podświetlonych czy choćby fluorescencyjnych przycisków na naszych pilotach. Natomiast jeśli ktoś używa „medżika” (pilota „magic remote” – TCh) na co dzień od dłuższego czasu, to nawet w ciemnym pomieszczeniu nie ma problemu, aby znaleźć odpowiednie przyciski. Mówię to też z własnego doświadczenia. Ale zgadzam się – podświetlane przyciski byłyby bardzo przydatne.

telewizor oled LG 2020

Czy jakieś funkcje z najnowszego systemu webOS 5.0 na rok 2020 trafią do zeszłorocznych telewizorów? Jeśli tak, to jakie i kiedy?

Sprawa uaktualnienia ubiegłorocznych telewizorów nie została jeszcze rozstrzygnięta.

W których telewizorach NanoCell będą matryce 120Hz?

Z procesorem Alpha III generacji i matrycą 120Hz schodzimy w tym roku „piętro” niżej. W ubiegłym roku mieliśmy dwa modele: SM85 i SM86, które różniły się podstawą. W tym roku mamy tylko jeden model NANO86, od którego zaczynają się panele 120Hz.

Telewizory LG 2020 – ceny

Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze cenom nowych modeli LG. Na dzień 22 maja 2020 r. sugerowane przez producenta ceny detaliczne wybranych modeli telewizorów (po zaokrągleniu do pełnych setek) przedstawiają się następująco:

48 cali:

 • OLED48CX – 6000 zł

55 cali:

 • 55NANO863 – 4300 zł,
 • 55NANO913 – 5800 zł,
 • OLED55CX – 8000 zł,
 • OLED55GX – 9500 zł.

65 cali:

 • LG 65NANO863 – 5600 zł,
 • LG 65NANO903 – 6200 zł,
 • OLED65CX – 11000 zł,
 • OLED65GX – 13000 zł,

Pierwsze telewizory LG z gamy modelowej na rok 2020 będą niebawem dostępne w sklepie x-kom.