20 maja 2020r. Netflix ogłosił listę polecanych przez siebie telewizorów, tzw. Netflix Recommended TVs. Podobnie jak w roku ubiegłym na liście tej znalazły się wybrane modele takich marek, jak Panasonic, Samsung i Sony. Podobnie jak w roku ubiegłym, na liście tej zabrakło jakichkolwiek telewizorów LG. Dlaczego?
W ubiegłym roku Netflix poważnie zmienił wymagania, które telewizor musi spełnić by otrzymać rekomendację. W tym roku sytuacja się powtórzyła i jakiś szczegół, którego nie oferują nasze telewizory nie pozwolił na tę rekomendację. Natomiast zapewniam, że jakość filmów z Netfliksa w naszych telewizorach nie pozostawia naprawdę wiele do życzenia i to niezależnie od szybkości łącza.
Czy któryś z nowych modeli ma wreszcie pilota z podświetlaną klawiaturą? Do tej pory takich nie było, a niektórzy konkurenci z Japonii zaczęli je oferować we flagowych modelach 4K i 8K.
Doskonale rozumiem to pytanie. Sam jestem orędownikiem tego, że jak się ogląda film w ciemnym pomieszczeniu, to przydałoby się podświetlanie. Sporo mejli wysłano w temacie podświetlonych czy choćby fluorescencyjnych przycisków na naszych pilotach. Natomiast jeśli ktoś używa „medżika” (pilota „magic remote” – TCh) na co dzień od dłuższego czasu, to nawet w ciemnym pomieszczeniu nie ma problemu, aby znaleźć odpowiednie przyciski. Mówię to też z własnego doświadczenia. Ale zgadzam się – podświetlane przyciski byłyby bardzo przydatne.
1. A co jeśli nadchodzące niebawem karty graficzne będą obsługiwać HDMI 2.1 i ktoś będzie chciał ustawić parametry obrazu 4K, 120hz, chroma 4:4:4 i nie będzie się dało ustawić w panelu Nvidia 10 bitów tylko 12 (jak to zazwyczaj bywa)?
2. Po co są robione filmy w 12 bitach (DolbyVision) skoro nie ma na czym tego oglądać?
Jeżeli sterownik karty nie pozwoli wybrać 12-bitów, będzie to oznaczać dwie możliwości: (1) albo wyświetlacz powiadomił kartę przez EDID, że nie obsługuje 4K/120/444/12b albo (2) sama karta nie obsługuje takiej możliwości dla danej rozdzielczości, klatkażu, chrominancji itp.
Powód jest bardzo prosty: bo można – czyli bo jest to możliwe technicznie. Proszę pamiętać, że choć nie ma komercyjnych wyświetlaczy 12-bitowych, będą one dostępne w przyszłości. A kiedy to się stanie, będzie można obejrzeć dzielo filmowe w pełnej krasie. Gdy kręcono w latach 60-tych film Kleopatra był on wyświetlany w kinach na ówczesnym sprzęcie, czyli z niską rozdzielczością, jasnością itd. Dzisiaj, po zeskanowaniu tego filmu do 4K można go oglądać z jakością, o jakiej się twórcom nie śniło. Podobnie jest ze starymi, analogowymi taśmami 'master” – po konwersji cyfrowej, obróbce i odszumieniu – one zyskują nową jakość. Serial Lost in Space nakręcono od razu w 8K – też z myślą o przyszłych pokoleniach (oraz o … przyszłych zyskach ze sprzedaży tego filmu w wersji 8K).
Co do drugiej kwestii, to tak podejrzewałem, że może to mieć związek głównie, że w przyszłości będzie można dostać panele 12 bitowe.
Jednak w sprawie pierwszego pytania, to niestety nie zrozumieliśmy się. Napisałem, że w panelu Nvidia czasami dało się wybrać tylko 8 lub 12 bitów (mimo, iż później oczywiście będzie on wyświetlał to i tak w 10 bitach). I stąd moje pytanie, że jeśli wybierzemy (możliwe, iż w GTXach 3000 będzie obsługa HDMI 2.1) 4K, 120hz, chroma 4:4:4 i będzie się dało wybrać tylko wspomniane 12 bitów (bo 10 się nie będzie wyświetlało), to ciekaw jestem czy system to puści pomimo braku wymaganej przepustowości 48 Gb/s.
A co z PS5 ? Nie obsługuje 4K/120/444/12b ?
Z pewnością PS5 będzie osbługiwane. Więcej będziemy też w stanie powiedzieć po pierwszych testach.
Witam serdecznie . Czy ktoś może mnie uświadomić. Ile stref podświetlania ma seria 867 . Zastanawiam się nad 913 bo ma ponoć 32 . Ale czy warto dokładać 600zl do serii 9.
seria 863 i 867 niby to samo w specyfikacji ale coś różni ale co.