Aplikacje edukacyjne na Chromebooka. Przydatne narzędzia dla nauczycieli na ChromeOS

Zastanawiasz się, jak wzbogacić lekcje i zwiększyć produktywność w klasie oraz poza nią? Pomogą Ci w tym eleganckie i przenośne Chromebooki. Wykorzystasz na nich aplikacje Google for Education i nie tylko, co zapewni uczniom oraz nauczycielom ciekawą organizację lekcji. Narzędzia Google for Education ułatwią też konfigurację administratorom szkolnej sieci.

Chromebooki dla nauczycieli. Dlaczego warto postawić na urządzenie z ChromeOS?

Chromebooki działają na systemie ChromeOS, który zapewnia bezpieczne, szybkie, niezawodne i łatwe w zarządzeniu środowisko nauczania. Urządzenie jest gotowe do pracy od razu po wyjęciu z pudełka. Chromebooki mają wbudowane zabezpieczenia, które od razu po uruchomieniu chronią przed wirusami. Ponadto automatyczne i regularne aktualizacje oraz takie funkcje jak 128-bitowe szyfrowanie danych, zwiększają ochronę przed ewoluującymi zagrożeniami z sieci.

Naukę usprawnisz dzięki aplikacjom i rozszerzeniom opracowanym dla Chromebooków i placówek edykacyjnych. W centrum aplikacji Google for Education oraz w sklepie Google Play znajdziesz setki aplikacji, które możesz dodać do swojego Chromebooka. W dalszej części tekstu znajdziesz polecane apki, które przydadzą Ci się w nauczaniu.

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o chromebookach, sprawdź nasze pozostałe teksty:

Aplikacje edukacyjne na Chromebooka

Do zestawienia wybraliśmy zarówno zbiory narzędzi, jak i pojedyncze aplikacje, które przydadzą się nauczycielom. O ile niektóre z nich przeznaczone są typowo do nauki, to inne świetnie sprawdzą się także w innych zadaniach, niekoniecznie naukowych. 

Odwiedź również aplikację Google for Education App Hub, gdzie znajdziesz narzędzia i rozszerzenia, które usprawnią nauczanie. 

Google Classroom – pomaga tworzyć nauczycielom atrakcyjne doświadczenia edukacyjne

Classroom łączy w sobie to, co najlepsze w Google Workspace for Education. Zaufało mu 150 milionów uczniów, nauczycieli i liderów oświaty na całym świecie. Znajduje się w centrum prostych i bezpiecznych narzędzi tworzących Google Workspace for Education.

Narzędzia te pomagają każdego dnia w szkole:

  • uczniowie uczą się i współpracują,
  • nauczyciele doskonalą nauczanie i zdobywają wiedzę,
  • liderzy edukacji analizują dane szkolne, aby podejmować trafne decyzje,
  • administratorzy IT zarządzają i zabezpieczają dane szkolne.

Microsoft 365 – możliwość integracji M365 z Chromebookami

Microsoft 365 to bardzo dobrze znana platforma, która zawiera kompleksowy pakiet usług oferowany przez Microsoft. Zawiera najbardziej popularne aplikacje biurowe, takie jak: Word, Excel, PowerPoint, Teams, Outlook czy OneDrive – oczywiście one wszystkie działają na Chromebookach. Korzystając z dostępnych w M365 narzędzi stworzysz dokumenty, prezentacje, arkusze kalkulacyjne, przechowasz pliki w chmurze czy skomunikujesz się z uczniami.

Skype – jeden z najlepszych komunikatorów

Legendarna wręcz aplikacja do komunikacji internetowej, która umożliwia prowadzenie rozmów głosowych, wideokonferencji czy wymianę wiadomości tekstowych i plików. Łatwy w obsłudze interfejs sprawia, że Skype to jeden z najczęściej wybieranych komunikatorów do nauki. Zainstalujesz go również na swoim chromebooku.

Quizlet – nauka przez quizy

Prosty sposób na naukę i ćwiczenie poznanych materiałów. Quizlet pozwala tworzyć quizy, a skorzystać możesz z milionów gotowych zestawów do nauki, co przyspieszy przygotowanie zajęć. Uczniowie zaś łatwo powtórzą zagadnienia przed testem, zapoznają się z kluczowymi pojęciami czy zapamiętają słownictwo. Quizlet oferuje bardzo duże zasoby do nauki języków obcych, matematyki, medycyny, prawa czy nauk społecznych.

Canva – świetne narzędzie do tworzenia grafik

Świetne narzędzie do tworzenia grafik. Canva pozwoli wznieść się na wyżyny kreatywności uczniom, którzy interesują się grafiką czy projektowaniem. Dodatkowo możesz wzbogacić własne zajęcia w ciekawe grafiki, które ułatwią uczniom zapamiętywanie zagadnień omawianych na lekcjach.

Explaing Everything – prezentacje i filmy instruktażowe

Interaktywna tablica, która ułatwi naukę zarówno w trybie zdalnym, jak i stacjonarnym. Umożliwi Ci nagrywanie prezentacji wideo czy filmów instruktażowych. Poza tym możesz tworzyć notatki i w prosty sposób szkicować coś na nich. Komunikację z uczniami możesz prowadzić w czasie rzeczywistym.

Kahoot – interaktywne quizy

Kahoot to aplikacja edukacyjna, która umożliwia tworzenie interaktywnych quizów czy nawet gier. Jej głównym celem jest uatrakcyjnienie nauki przez zabawę i rywalizację, zaś intuicyjny interfejs sprawia, że jest łatwa w użytkowaniu zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Zaangażowanie uczniów w interaktywne materiały zwiększa ich zainteresowanie tematem. Jako nauczyciel możesz za to szybko ocenić zrozumienie tematu przez ucznia.

ClassDojo – klasa jako społeczność

Prosta aplikacja do komunikacji dla nauczycieli, rodziców i uczniów. Nauczyciele mogą zachęcać w niej uczniów do pracy nad konkretnymi umiejętnościami czy włączyć rodziców w doświadczenie klasowe poprzez udostępnianie zdjęć, filmów czy ogłoszeń. ClassDojo pozwala zmienić klasę w społeczność i cieszyć się chwilami ze szkolnego życia z rodzicami.

Sprawdź wszystkie chromebooki dostępne w x-komie

Artykuł powstał we współpracy z Google