Monitor dla nauczyciela – do pracy i nie tylko

Przeniesienie edukacji do cyfrowego świata, postawiło przed Tobą nie tylko wyzwania metodyczne, ale także technologiczne. Dobór urządzeń, niezbędnych w procesie nauczania on-line, to nowość dla niejednego nauczyciela. Fundamentem, zaraz po komputerze, jest monitor. Sprawdź, jak go wybrać, aby wspomógł Cię w pracy i nie przyczyniał się do problemów związanych z „cyfrowym trybem życia”.

Ergonomia pracy, czyli zdrowie przede wszystkim

Spędzasz godziny przy biurku – prowadzisz lekcje online, tworzysz materiały dydaktyczne, szukasz pomocy naukowych – filmów, obrazów, tekstów źródłowych. Przez większość czasu wpatrujesz się w ekran monitora. I choć pamiętasz o przerwach, prawidłowej organizacji miejsca pracy, odpowiednich odległościach, to równie duże znaczenie dla komfortu Twojej pracy ma jakość monitora.

Wizualizacja bezpieczna dla oczu

Podczas intensywnej i długotrwałej pracy przy komputerze najbardziej narażony jest narząd wzroku. Przy nieodpowiednio dobranym monitorze może pojawić się podrażnienie oczu – zmęczenie, suchość czy pieczenie to pierwsze objawy. Dalsze konsekwencje to ból głowy, złe samopoczucie czy problemy z koncentracją.

Nie chodzi o demonizowanie nowych technologii i pracy on-line. Nie taki diabeł straszny… jeśli ma dobre parametry. Szukając monitora do codziennej, kilkugodzinnej pracy, trzeba zwrócić uwagę czy posiada on z technologie chroniące wzrok. Jakie?

Flicker Free

Monitory wyposażone w podświetlenie LED migotają – diody włączają i wyłączają się w bardzo szybkim tempie. Nawet jeśli jest to niezauważalne, negatywnie wpływa na narząd wzroku i prowadzi do bólów głowy. Technologia Flicker Free niweluje migotanie ekranu. Wykorzystuje do tego natężenie prądu zasilającego diody i w ten sposób redukuje ich jasność.

Filtr światła niebieskiego

Ukojeniem dla Twoich oczu, zwłaszcza jeśli pracujesz wieczorami, będzie filtr światła niebieskiego. Światło niebieskie występuje naturalnie, ale w ciągu dnia zmniejsza się jego natężenie, wpływając na cykl dobowy organizmu. Takie światło emitują także ekrany smartfonów, telewizorów czy monitorów. Gdy pracujesz po zmroku, przyczynia się ono do zaburzeń rytmu dobowego, bezsenności. Światło niebieskie hamuje produkcję melatoniny odpowiedzialnej za regulację snu. Odpowiednie filtry zmniejszają ryzyko negatywnych skutków wywołanych nadmierną ekspozycją narządu wzorku na emisję światła niebieskiego.

Zadbaj o kręgosłup, czyli regulacja monitora

Zwróć uwagę na oferowane możliwości regulacji ekranu. Odpowiednie ustawienie monitora wpływa na komfort i ergonomię pracy. Jeśli nie ustawisz go zgodnie z zaleceniami, możesz nabawić się problemów z kręgosłupem.

Dzięki regulacji kąta nachylenia monitora (Tilt) oraz wysokości (Height), będziesz mógł przybrać odpowiednią pozycję ciała. Wygodną i dostosowaną do zasad BHP, a nie uwarunkowaną widocznością wyświetlanego na monitorze obrazu.

Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja PIVOT, która umożliwia obrócenie ekranu o 90°. Jest ona szczególnie przydatna, jeśli pracujesz głównie na edytorach tekstowych, arkuszach kalkulacyjnych, tworzysz dokumentację szkolną, sprawdzasz prace uczniów. Wówczas widok pionowy ułatwi Ci pracę, ponieważ wyświetlisz w ten sposób całą stronę dokumentu.

Parametry – na co zwrócić uwagę?

Format, rozdzielczość i przekątna

Format ekranu to inaczej wymiar wyświetlanego obrazu. Wyraża się go ilorazem długości do wysokości. Optymalnym wyborem będzie 16:9, czyli wyświetlacz szerokoekranowy. Szersza powierzchnia ułatwia korzystanie z kilku otwartych jednocześnie okien. Jeśli pracujesz na edytorze tekstowym, tworząc notatki z konkretnej strony internetowej, wygodnym rozwiązaniem jest wyświetlenie ich razem na ekranie. Przy formacie 16:9 ustawisz okna po dwóch stronach ekranu w rozmiarze obejmującym wszystko, co się na nich znajduje. Możesz działać na dwóch oknach jednocześnie, bez ciągłego minimalizowania kart.

Rozmiar monitora dostosuj do wielkości biurka. Komfortowa i bezpieczna dla oczu i kręgosłupa praca zależy bowiem od odpowiedniej organizacji miejsca, czyli także odległości od monitora. Przy większych przekątnych odległość ta automatycznie się wydłuża. Optymalnym wyborem będzie monitor 24-calowy. Sprawdzi się podczas pracy i multimedialnej rozrywki, nawet przy mniejszym biurku. 

Monitor o przekątnej 27” potrzebuje już nieco więcej miejsca, ale rekompensuje to jeszcze większym komfortem pracy i rozrywki.

Podczas pracy i nauki doskonale sprawdzi się rozdzielczość Full HD. Oczywiście, jeśli rozglądasz się za monitorem nie tylko do pracy, ale także codziennej rozrywki, możesz wybrać wyższe rozdzielczości – WQHD albo 4K.


Jeśli korzystasz z wielu otwartych jednocześnie okien, a wieczorami uciekasz do gamingowego lub filmowego świata, możesz sięgnąć po jeszcze szersze rozwiązanie, czyli monitory powyżej 32” o formacie 21:9, które są ultrapanoramiczne. Możesz je podzielić na dwa przejrzyste, pełnowymiarowe ekrany. Dzięki temu będziesz swobodnie pracować z wieloma, jednocześnie otwartymi programami. Szerszy ekran to szerokie możliwości, ale pamiętaj o odpowiedniej odległości od monitora. Wykorzystaj możliwości płynące z tak szerokiej powierzchni pracy, ale zadbaj o bezpieczeństwo Twojego wzroku.

Matryca

Matryce dzielimy między innymi na matowe i błyszczące. Do pracy i nauki zdalnej zdecydowanie bardziej sprawdzi się powłoka matowa. Padające z różnych źródeł światło nie odbija się na ekranie, co w przypadku błyszczących monitorów drażni i męczy wzrok. Nie musisz także zmieniać odpowiednio dobranej pozycji ciała i monitora, w celu zwalczenia odbijania się światła.

Odświeżanie ekranu i czas reakcji

Do nauki i pracy zdalnej w zupełności wystarczy standard 60 Hz. Jednak panel z odświeżaniem 75 Hz bądź więcej posłuży zarówno nauczycielowi w ciągu dnia pracy, jak i całej rodzinie podczas popołudniowej rozrywki. Monitor z bardziej dynamicznym obrazem, czyli wyświetlający więcej klatek na sekundę, zapewni Ci wyższą jakość filmowych seansów i sprawi więcej frajdy Twoim dzieciom podczas gier.  

Wybierając monitor do pracy i nauki, nie musisz zawracać sobie głowy czasem reakcji. Może on wynosić nawet 10 ms.

Dodatkowe ułatwienia

Dla zwiększenia wygody pracy zwróć także uwagę na wbudowane do monitora porty. Nie będziesz musiał sięgać do komputera, aby podłączyć mysz, drukarkę czy słuchawki. Wiele monitorów posiada złącza, dzięki którym wygodnie podłączysz swoje urządzenia peryferyjne.

Niektóre mają również wbudowaną kamerę internetową. Nie musisz zatem dokupować ani montować osobnej kamerki, niezbędnej przecież do prowadzenia lekcji online, webinariów czy wideokonferencji.