Testy online dla uczniów. Jak sprawdzać zdobytą wiedzę w trakcie e-learningu. Poradnik nauczyciela

Lekcje prowadzone przez internet stawiają przed nauczycielami wiele nowych wyzwań, głównie technologicznych i organizacyjnych. W e-learningu trudności może przysparzać również egzekwowanie zdobytej wiedzy, zwłaszcza przy możliwościach, jakie daje młodzieży nieograniczony dostęp do sieci. Kiedy już jednak zaadaptujecie się do tej formy edukacji, odkryjecie jej pozytywy. Dlatego przedstawiamy przydatne testy online dla uczniów oraz podpowiadamy na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni i co pomoże w przygotowaniu własnego e-sprawdzianu.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając test online dla ucznia

Dostęp do blokad ograniczających nieuczciwość wypełniającego

Ściąganie to praktyka tak stara, jak sama edukacja. Ciężko ją wyeliminować całkowicie, ale to nie znaczy, że nie można jej minimalizować. Również w przypadku nauczania online, gdzie o takie oszustwa łatwiej, gdyż uczeń pozbawiony jest kontroli – przynajmniej w teorii. Nie zapominajmy jednak, że sztuczna inteligencja jest już również w zaawansowanej fazie dojrzewania, a jej umiejętności świetnie sprawdzają się do testowania uczciwości ucznia.

Możliwość ustawienia czasu na rozwiązanie testu

Jednym z takich sposobów będzie możliwość ustawienia czasu niezbędnego na rozwiązanie całego testu lub na udzielenie odpowiedzi na poszczególne pytania. Takie ograniczenie zmniejszy szansę na przeczesywanie internetu w celu ułatwienia sobie zadania lub komunikowania się z innymi, aby skonsultować swoje rozwiązania i tok rozumowania. 

Blokada kopiowania treści z i do testu

Do limitów czasowych warto też dołożyć aktywną funkcję blokady kopiowania treści testu, co dodatkowo udaremni szukanie odpowiedzi w sieci. Konieczność wpisania pytania w wyszukiwarkę tylko zabierze cenne sekundy przeznaczone na rozwiązanie sprawdzianu. Jeżeli jest on przygotowany w formie dynamicznego quizu, takie próby mogłyby skończyć się dla ucznia tylko przepadnięciem szansy na zyskanie dodatkowego punktu. A to raczej słaba motywacja do ściągania.

W przypadku testów z otwartymi pytaniami warto zastosować natomiast odwrotną zasadę. Czyli blokadę wklejania treści do rubryki na odpowiedź. Taki zabieg, również połączony z ograniczeniem czasowym, może skutecznie zapobiec jakże niecnym próbom przekopiowywania treści z internetu na łamy e-sprawdzianu.

Opcja kontroli karty przeglądarki

Nieoceniona będzie także opcja kontroli karty przeglądarki z uruchomionym testem. Przy jej użyciu dowiesz się, ile razy uczeń przełączał się między poszczególnymi zakładkami i opuszczał stronę ze sprawdzianem. Dodatkowo, jeżeli tego wymaga sytuacja, możesz ustawić blokadę rozwiązywania zadań i natychmiastowe przerwanie dalszej części testu, w przypadku zarejestrowania opuszczenia karty egzaminacyjnej lub ustawić dopuszczalną liczbę takich przejść.

uczciwy rozwiązujący test

Stosuj różne zestawy pytań

Niektóre aplikacje i platformy do e-testów pozwalają również na tworzenie całej bazy pytań, z których następnie przy każdym teście losowana jest „przypadkowo” grupa z nich. Dzięki temu każdy uczeń dostaje sprawdzian ze swoim indywidualnym zestawem zadań, lub chociaż mocno przetasowanym, co też przekłada się na większą samodzielność ich rozwiązywania.

Merytoryczna i rzetelna wartość pytań oraz odpowiedzi

Kiedy zminimalizujesz ryzyko niesamodzielnego podejścia ucznia do testu online, skonfrontuj się również ze swoją wiedzą. W sieci pełno jest testów i quizów, delikatnie mówiąc, różnej jakości, a przede wszystkim poprawności. Sprawdzian wypełniony błędami w pytaniach czy odpowiedziach po brzegi nikogo niczego dobrego nie nauczy. Ponadto może wystawić Twoje kompetencje na szwank.

Wykaż się pomysłowością i wybieraj te testy, lub twórz takie zestawy poleceń, które będą wymagały od ucznia kreatywności i indywidualności. Nawet proste pytanie możesz osadzić w jakimś kontekście lub w narracji. Takim sposobem zmusisz niejako ucznia do myślenia, a w rezultacie – do lepszego zapamiętywania zdobytej wiedzy.

Wykorzystaj to, czego nie jesteś w stanie wyeliminować

Młodzież to taka niesamowita grupa społeczna, która przejawia spryt na poziomie geniuszu. W sieci zresztą już krąży przeróbka słynnego powiedzonka brzmiąca: Uczeń zdalny, choć leniwy. Zamiast jednak frustrować się kolejnym otrzymanym „gotowcem”, może warto podejść inaczej już do samej idei testu i potraktować go, jako powtórkę niż test na ocenę. Te możesz egzekwować od uczniów poprzez inne, np. kreatywne zadania.

W zamian za to spróbuj, na przykład, wprowadzić krótki test po każdej e-lekcji, dzięki temu przekazana wiedza zostanie lepiej ugruntowana i przyswojona. Niech będzie to nawet w formie zabawy-quizu. Rywalizacja i naturalna chęć zwycięstwa może przyczynić się do lepszego zapamiętania informacji i poprawnych odpowiedzi. A jeśli zdecydujesz się na klasyczną formę sprawdzianu – nie rób obostrzeń co do ściągania. W końcu nawet ta praktyka wymaga zaangażowania i szukania niezbędnych informacji, a to również cenna nauka na przyszłość.

W celu faktycznego zweryfikowania wiedzy pomyśl o zrezygnowaniu z pisemnej formy na rzecz ustnej. Możesz skorzystać z takich platform jak Skype czy MS Teams. Wideotest będzie w tym przypadku najbardziej wiarygodnym sprawdzianem wiedzy, jeżeli wciąż nie czujesz pełnego zaufania do zadań rozwiązywanych online. No i przede wszystkim, stosując taką metodę, masz pewność, że autorem odpowiedzi jest nie kto inny, jak właśnie egzaminowany uczeń.

Testy online, aplikacje, quizy, platformy

TestPortal

testportal dla nauczycieli

To bardzo dobrze zoptymalizowany, oferujący szeroki zakres funkcji oraz wygodny i czytelny portal do tworzenia własnych testów on-line. Wysoce zaawansowany panel do kreowania sprawdzianów umożliwia dodatkowo dopasowanie najlepszych metod troszczących się o rzetelność odpowiedzi oraz zapewnia dostęp do szczegółowych analiz wyników, które system uprzednio samodzielnie zweryfikuje.

Ponadto daje możliwość wyboru rodzaju pytań i formy testu – od zamkniętych zadań, przez otwarte i prawda/fałsz aż po ankietę. Do tego udostępnia opcję czasowego ograniczenia rozwiązania całego sprawdzianu oraz określenia czasu niezbędnego na odpowiedź na konkretne pytanie. Takich personalizacji na TestPortalu znajdziecie zdecydowanie więcej.

test portal

Quizizz

quizizz

Platforma, która umożliwi Ci stworzenie wirtualnej klasy lub połączenie się ze swoją grupą z Google Classroom oraz przygotowanie ciekawych, angażujących materiałów, np. w postaci popularnych memów. Do tego da Ci dostęp do setki quizów z różnych dziedzin nauki i lektur oraz opcję stworzenia własnych, dostosowanych do potrzeb Twoich zajęć i uczniów.

Zanim jednak zaprosisz swoich uczniów do wzięcia udziału w takim quizie, sprawdź uprzednio poprawność zawartych w nim informacji. Baza testów tworzona jest przez indywidualnych użytkowników, dlatego w niektórych przypadkach mogą pojawić się błędne i absurdalne treści. Ponadto same quizy mogą być niestarannie skomponowane.

Poza tym taka forma testu świetnie sprawdzi się na koniec każdych zajęć, jako uporządkowanie przekazanego materiału.

Pomoce naukowe przydatne do opracowywania e-sprawdzianów

Przy opracowywaniu własnych arkuszy e-sprawdzianów, dobrze posiłkować się sprawdzonymi pomocami dydaktycznymi. One usprawnią Twoją pracę i pozwolą się lepiej wdrożyć w arkana e-nauki. Do tego celu warto przede wszystkim skorzystać z fachowych rozwiązań, takich jak np. Generator Sprawdzianów Wydawnictwa Szkolnego i Pedagogicznego oraz panelu dlanauczyciela.pl wydawnictwa Nowa Era.

Tam nie tylko znajdziesz inspiracje do stworzenia wartościowego zestawu pytań, ale otrzymasz również gotowe pakiety zadań i poleceń, które na pewno przydadzą się w czasie przyspieszonego wdrożenia do e-nauki.

Godnym polecenia będzie także portal Khan Academy, na którym otrzymasz mnóstwo rzetelnych materiałów, wśród nich wideo i ćwiczenia, opracowanych przez specjalistów z różnych krajów i dziedzin, a których tłumaczenie na język polski powstało dzięki pracy Fundacji Edukacja dla Przyszłości.