W pracy nauczyciela korzystanie z programów komputerowych oraz bogatych zasobów źródeł internetowych stało się podstawą do przygotowania ciekawej lekcji czy opracowania sprawdzianów. Przeniesienie edukacji do cyfrowego świata przyniosło nie tylko wyzwania metodyczne, ale także technologiczne. Związane między innymi z doborem sprzętu. Fundamentem, zaraz po komputerze, jest monitor. Sprawdź, jak go wybrać, aby wspomógł Cię w pracy i nie przyczyniał się do problemów związanych z „cyfrowym trybem życia”.
Spędzasz godziny przy biurku – prowadzisz lekcje online, tworzysz materiały dydaktyczne, szukasz pomocy naukowych – filmów, obrazów, tekstów źródłowych. Przez większość czasu wpatrujesz się w ekran. Z pewnością pamiętasz o przerwach, prawidłowej organizacji miejsca pracy i odpowiednich odległościach. Jednak, czy wiesz, jak duże znaczenie dla komfortu Twojej pracy ma monitor? Warto wyposażyć się w niego, nawet gdy pracujesz na laptopie.
Przede wszystkim odpowiednio dobrany i ustawiony monitor sprawia, że wzrok i głowa skierowane są wyżej niż przy stojącym na biurku laptopie. Dzięki temu odcinek szyjny kręgosłupa jest wyprostowany, co pomaga także utrzymać całą sylwetkę prosto.
Drugi istotny aspekt to przestrzeń robocza. Korzystając z laptopa i monitora, możesz na przykład wygodnie pracować na dwóch plikach jednocześnie albo włączyć materiały źródłowe na laptopie, a opracowywać je w programie tekstowym wyświetlonym na monitorze.
👩🏫 Zobacz ofertę laptopów dla nauczycieli w x-komie i sprawdź aktualne informacje na temat bonu dla nauczycieli na zakup laptopa
Podczas intensywnej i długotrwałej pracy przy komputerze najbardziej narażony jest narząd wzroku. Przy nieodpowiednio dobranym monitorze może pojawić się podrażnienie oczu. Zmęczenie, suchość i pieczenie oka to pierwsze objawy. Dalsze konsekwencje to ból głowy, złe samopoczucie czy problemy z koncentracją.
Nie chodzi o demonizowanie nowych technologii i pracy on-line. Nie taki diabeł straszny… jeśli ma dobre parametry. Szukając monitora do codziennej, kilkugodzinnej pracy, trzeba bowiem zwrócić uwagę, czy posiada on technologie chroniące wzrok. Jakie?
Monitory wyposażone w podświetlenie LED migotają – diody włączają i wyłączają się w bardzo szybkim tempie. Nawet jeśli jest to niezauważalne, negatywnie wpływa na narząd wzroku i prowadzi do bólów głowy. Technologia Flicker Free niweluje migotanie ekranu. Wykorzystuje do tego natężenie prądu zasilającego diody i w ten sposób redukuje ich jasność.
Ukojeniem dla Twoich oczu, zwłaszcza jeśli pracujesz wieczorami, będzie filtr światła niebieskiego. Światło niebieskie występuje naturalnie, ale w ciągu dnia zmniejsza się jego natężenie, wpływając na cykl dobowy organizmu.
Takie światło emitują także ekrany smartfonów, telewizorów czy monitorów. Gdy pracujesz po zmroku, przyczynia się ono do zaburzeń rytmu dobowego, a w efekcie do bezsenności. Światło niebieskie hamuje produkcję melatoniny odpowiedzialnej za regulację snu. Odpowiednie filtry zmniejszają ryzyko negatywnych skutków wywołanych nadmierną ekspozycją narządu wzorku na emisję światła niebieskiego.
Zwróć uwagę na oferowane możliwości regulacji ekranu. Odpowiednie ustawienie monitora wpływa na komfort i ergonomię pracy. Jeśli nie ustawisz go zgodnie z zaleceniami, możesz nabawić się problemów z kręgosłupem.
Dzięki regulacji kąta nachylenia monitora (Tilt), wysokości (Height) czy też kąta obrotu (Swivel) będziesz mógł przybrać odpowiednią pozycję ciała. Wygodną i dostosowaną do zasad BHP, a nie uwarunkowaną widocznością obrazu wyświetlanego na monitorze.
Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja PIVOT, która umożliwia obrócenie ekranu o 90°. Jest ona szczególnie przydatna, jeśli pracujesz głównie na edytorach tekstowych, arkuszach kalkulacyjnych, tworzysz dokumentację szkolną, sprawdzasz prace uczniów. Wówczas widok pionowy ułatwi Ci pracę, ponieważ wyświetlisz w ten sposób całą stronę dokumentu.
Format ekranu to inaczej wymiar wyświetlanego obrazu. Wyraża się go ilorazem długości do wysokości. Optymalnym wyborem będzie 16:9, czyli najbardziej popularny wyświetlacz szerokoekranowy. Szersza powierzchnia ułatwia korzystanie z kilku otwartych jednocześnie okien.
Jeśli pracujesz na edytorze tekstowym, na przykład tworzysz notatki z konkretnej strony internetowej, wygodnym rozwiązaniem jest wyświetlenie ich razem na ekranie. Przy formacie 16:9 ustawisz okna po dwóch stronach ekranu, w rozmiarze obejmującym wszystko, co się na nich znajduje. Możesz działać na dwóch oknach jednocześnie, bez ciągłego minimalizowania kart.
Rozmiar monitora dostosuj do wielkości biurka. Komfortowa oraz bezpieczna dla oczu i kręgosłupa praca zależy bowiem od odpowiedniej organizacji miejsca, czyli także odległości od monitora. Przy większych przekątnych odległość ta automatycznie się wydłuża. Optymalnym wyborem będzie monitor 24-calowy. Sprawdzi się podczas pracy i multimedialnej rozrywki, nawet przy mniejszym biurku.
Monitor o przekątnej 27” potrzebuje już nieco więcej miejsca, ale rekompensuje to jeszcze większym komfortem pracy i rozrywki.
Podczas pracy i nauki doskonale sprawdzi się rozdzielczość Full HD. Oczywiście, jeśli rozglądasz się za monitorem nie tylko do pracy, ale także codziennej rozrywki, możesz wybrać wyższe rozdzielczości – WQHD albo 4K.
Jeśli korzystasz z wielu otwartych jednocześnie okien, a wieczorami uciekasz do gamingowego lub filmowego świata, możesz sięgnąć po jeszcze szersze rozwiązanie, czyli monitory powyżej 32” o formacie 21:9, które są ultrapanoramiczne. Możesz je podzielić na dwa przejrzyste, pełnowymiarowe ekrany. Dzięki temu będziesz swobodnie pracować z wieloma, jednocześnie otwartymi programami.
Szerszy ekran to szerokie możliwości, ale pamiętaj o odpowiedniej odległości od monitora. Wykorzystaj możliwości płynące z tak dużej powierzchni pracy, ale zadbaj o bezpieczeństwo Twojego wzroku.
Matryce dzielimy między innymi na matowe i błyszczące. Do pracy i nauki zdalnej zdecydowanie bardziej sprawdzi się powłoka matowa. Padające z różnych źródeł światło nie odbija się na ekranie, co w przypadku błyszczących monitorów drażni i męczy wzrok. Nie musisz także zmieniać odpowiednio dobranej pozycji ciała i monitora w celu zwalczenia odbijania się światła.
Do nauki i pracy zdalnej w zupełności wystarczy standardowe 60 Hz. Jednak panel z częstotliwością odświeżania 75 Hz lub większą posłuży zarówno nauczycielowi w ciągu dnia pracy, jak i całej rodzinie podczas popołudniowej rozrywki. Monitor z bardziej dynamicznym obrazem, czyli wyświetlający więcej klatek na sekundę, zapewni wyższą jakość filmowych seansów, sprawi więcej frajdy podczas grania, ale także upłynni przewijanie stron w poszukiwaniu informacji.
Wybierając monitor do pracy i nauki, nie musisz zawracać sobie głowy czasem reakcji. Może on wynosić nawet 10 ms.
Dla zwiększenia wygody pracy zwróć także uwagę na wbudowane do monitora porty. Wówczas nie musisz sięgać do komputera, aby podłączyć mysz, drukarkę czy słuchawki. Wiele monitorów posiada złącza, dzięki którym wygodnie podłączysz swoje urządzenia peryferyjne.
Niektóre mają również wbudowane głośniki, a nawet kamerę i mikrofon. Nie musisz zatem dokupować ani montować osobnych peryferii, niezbędnych przecież do prowadzenia lekcji online, webinariów czy wideokonferencji.
Jeśli szukasz więcej porad, jak wybrać odpowiedni sprzęt do pracy, sięgnij po nasze poradniki:
💻 Laptop dla nauczyciela? Polecamy sprzęt, który sprawdzi się w nauczaniu zdalnym i stacjonarnym
🖊 Grafiki, szkice i wykresy? Z tabletami graficznymi to dużo prostsze
📝 Aplikacje do robienia notatek. Najlepsze notatniki na tablety, smartfony i laptopy