Mody do Skyrim. Bez tych modyfikacji nawet nie graj w TES V

Listy najlepszych modów do Skyrim potrafią być różne. Ja skupię się jednak na tych najbardziej fundamentalnych, które ulepszą podstawową wersję gry. Nie takich niepotrzebnie zmieniających doświadczenie vanilla. Po zainstalowaniu podstawowych modyfikacji każdy będzie mógł dodać do gry to, co interesuje go najbardziej. To jakie modziki do TES V warto, a nawet wypada zainstalować?

Skąd pobrać i jak zainstalować mody do Skyrim?

Tę czynność postaram się opisać możliwie najkrócej. Pobieranie i instalacja modów do Skyrim wcale nie należy do najtrudniejszych. Choć należy mieć jedno na uwadze – trzeba czytać, co autorzy napisali pod swoimi modyfikacjami. Znajduje się tam zwykle instrukcja instalacji. I jak większość modów zainstalujemy paroma kliknięciami, tak część z nich może wymagać ingerencji w plikach. A już na pewno innych modów do współpracy.

zmodowany skyrim postać kobiety czarodzieja
A zmodowany Skyrim może wyglądać tak...

Pobieranie modów

Mody do Skyrim najlepiej pobierać z serwisu Nexus Mods, tutaj akurat dedykowanego Skyrim Nexus. Lądują tam wszystkie najważniejsze mody do gry, stąd nie ma potrzeby szukać ich gdzie indziej. Sam proces instalacji przez stronkę przebiega szybko i bezboleśnie.

 1. Wejdź na stronkę Skyrim Nexus.
 2. Wybierz interesujący Cię mod lub sortuj mody wg popularności.
 3. Przejdź do zakładki Files moda i stamtąd go pobierz, wcześniej jednak pamiętaj przeczytać instrukcję.

Instalacja modów

Do pobierania i instalacji modów do Skyrim serwis Nexus poleca menedżer modyfikacji Vortex. Wystarczy go pobrać, wskazać ścieżkę do Skyrim i voilà! Z doświadczenia jednak polecam inny menedżer, a mianowicie Mod Organizer 2. Oba programy pełnią podobną funkcję. Dzięki nim nie będziesz musiał grzebać w plikach samodzielnie, bo modyfikacje zainstalują się automatycznie.

 1. Pobierz z sieci i zainstaluj Mod Organizer 2.
 2. Wybierz moda do Skyrim, przejdź do zakładki Files i wciśnij Mod Manager Download.
 3. Potwierdź pobieranie, a po pobraniu zainstaluj moda z poziomu Mod Organizera.

Najlepsze mody do Skyrim – co warto zainstalować?

Mógłbym napisać, że niżej wymienione mody do Skyrim są wyborem subiektywnym. Jednakże nie ulega wątpliwości, że są to potrzebne modyfikacje do gry, przy czym też jedne z najczęściej pobieranych. Bez nich, osobiście, nie zaczynałbym swojej przygody. Dlatego polecam je zainstalować, aby cieszyć się najlepszą wersją gry. Nazwijmy to zwyczajnie QoL listą.

 • SkyUI
 • Unofficial Skyrim Special Edition Patch
 • Alternate Start – Live Another Life – SSE
 • Achievements Mods Enabler
 • Better Dialogue Controls
 • Rich Skyrim Merchants
 • Unread Books Glow SSE
 • Static Mesh Improvement Mod – SMIM
 • Total Character Makeover
 • A Quality World Map

SkyUI

Skyrim jest grą, w której zbiera się od groma przedmiotów, nie tylko takich do wyposażenia, bo też wiele śmieci. SkyUI zmienia interfejs tak, aby mieć m.in. lepszą kontrolę nad swoim ekwipunkiem. Ale sam mod jest również często wymogiem dla innych modyfikacji. Tak czy owak, nikt nie pożałuje jego instalacji – interfejs SkyUI wygląda dokładnie tak, jak ten domyślny powinien wyglądać od początku.

mod do skyrim skyui porównanie interfejsu

Unofficial Skyrim Special Edition Patch

Trudno jednym słowem opisać, jak dużo Unofficial Skyrim Special Edition Patch zmienia. Mod ten zawiera w sobie setki poprawek w ramach rozgrywki, zadań, NPC-ów, literówek i tak dalej, i tak dalej. W skrócie: absolutny must have wśród modów do Skyrima. I bez obaw, spolszczenia do niego nie brakuje, tylko koniecznym jest pobrać je osobno.

logo nieoficjalnego patcha do skyrim special edition

Alternate Start – Live Another Life – SSE

Mod raczej polecany tym graczom, którzy początek Skyrima znają zbyt dobrze i nie czują już potrzeby zaczynać raz kolejny od sceny w Helgen. Jak sama nazwa zdradza, Alternate Start to modyfikacja, dzięki której można rozpocząć grę z dowolnego miejsca w Skyrim. Co więcej, można też wybrać w nim tło fabularne naszej postaci, a w następstwie jej startowe wyposażenie.

mod alternate start do skyrim kreator postaci

Achievements Mods Enabler

Krótko i na temat. Achievement Mods Enabler przywraca możliwość zdobywania osiągnięć po zainstalowaniu modyfikacji.

Wincyj modów i wodotrysków? Uciągną to komputery G4M3R


Better Dialogue Controls

Drobiazg, ale przydatny zwłaszcza osobom, które przy wyborach w dialogach korzystają jednocześnie z myszki i klawiatury. Mod Better Dialogue Controls zadba o to, aby mimo najechania na inną opcję, nie wcisnęła się inna za użyciem klawisza klawiatury. Wszak lepiej nie podejmować złych decyzji w grze bez własnej woli.

mod better dialogue options do skyrim wybory w dialogach

Rich Skyrim Merchants

W Skyrim, jak wspominałem, zbiera się dużo. I podobnie dużo z tych rzeczy zbiera się w celu sprzedażowym. Jednak sprzedanie wszystkich u jednego handlarza nie jest możliwe przez jego ograniczony budżet. Ten kłopot rozwiązuje rzeczona modyfikacja. Rich Skyrim Merchants mnoży dostępne złoto u handlarzy tak, aby mogli odkupić od gracza znacznie więcej przedmiotów. W ten sposób nie zostaje się zmuszonym do targania wszystkich tych smoczych kości od miasta do miasta.

grafika modu do skyrim rich skyrim merchants

Unread Books Glow SSE

Wbrew pozorom nie jest to mod do Skyrima przeznaczony wyłącznie dla moli książkowych. Unread Books Glow sprawi, że wszystkie nieprzeczytane księgi będą świecić różnymi kolorami. Różnymi, bo książki też się różnią. I tak też nie sposób pominąć zielone księgi czarów czy czerwone, które rozwijają umiejętności postaci. A poznając samo lore unikniemy jeszcze czytania tego samego – raz przeczytana księga więcej się nie zaświeci, nawet mimo różnych egzemplarzy w świecie gry.

świecące księgi w skyrim dzięki modowi unread books glow sse

Static Mesh Improvement Mod – SMIM

Trzeba byłoby mieć naprawdę stary sprzęt, aby nie móc uciągnąć tego moda. Powiem zatem, że spokojnie powinien zainstalować go każdy. Static Mesh Improvement Mod dostarcza lepszej jakości modele 3D i tekstury, ale bez wpływania na wizję artystyczną twórców. To upgrade, którego nie wolno dzisiaj pominąć. A różnicę w jakości gry przy braku spadku płynności można zauważyć gołym okiem.

różnice w skyrim w modzie smim

Total Character Makeover

Podobnym upgradem do wyżej wymienionego jest mod Total Character Makeover – ten dotyczy jednak postaci w Skyrim. Przy czym nadal nie jest to żadne wprowadzenie w piękno godne okładki Dragonborn’s Secret albo jakieś inne abominacje z ciemnej strony internetu. Wygląd po prostu staje się odrobinę lepszy jakościowo względem domyślnego. I dodatkowo bardziej konsekwentny.

twarze kobiet w modzie total character makeover do skyrim

A Quality World Map

Ostatnim z polecanych przeze mnie modów do Skyrim jest A Quality World Map. Tutaj do wyboru mamy różne opcje: Vivid, Classic oraz Paper. Innymi słowy, otrzymujemy bardziej czytelną i dokładną mapę Skyrim. Tak, że widzimy na niej drogi prowadzące do miast. Do tej modyfikacji dodawałem sobie często nowe markery, aby wygasały w miejscach, które już odwiedziłem – do instalacji czegoś takiego też zachęcam. W końcu to gra eksploracyjna.

mod do skyrim a quality world map

Bez jakich modów do Skyrim nie możesz się obejść?

Podziel się ich nazwami w komentarzach, a nuż skorzystają na tym pozostali. Jedno każdy wie na pewno, że Skyrim bez modów, tak samo jak Fallout 4, jest doświadczeniem niedopracowanym i postarzałym. Nie potrzebuję z modyfikacji nie wiadomo czego. Jednakże na małe poprawki czy Quality of Life rzeczy zawsze znajdę miejsce. Pozwalają cieszyć się bardziej tym, co oryginalne doświadczenie próbowało zapewnić. W innym wypadku, jak w Skyrim VR, całkowicie przywracają do porządku spartaczoną robotę twórców.

źródło: Skyrim Nexus, Nexus Mods