Mafia 4 powstaje – data premiery, platformy i wszystko, co wiemy

Pierwsze informacje na temat gry Mafia 4 wylądowały już w sieci. W rezultacie stworzyłem miejsce, które będzie przeze mnie skrupulatnie aktualizowane na wypadek nowych doniesień. Porozmawiamy o dacie premiery Mafii 4, platformach, na jakie trafi, czy o tym, o czym będzie ta nowa odsłona znanej gangsterskiej serii.

Mafia 4 – data premiery

Zanim poznamy datę premiery nowej Mafii minie trochę czasu. Mafia 4 znajduje się na bardzo wczesnym etapie produkcji i wszystko jeszcze może ulec zmianie – sam projekt też mógłby zostać anulowany. Ale bardziej spodziewać się można, że seria do nas powróci, tylko będzie potrzebować przynajmniej kilku lat.

Mafia Definitive Edition taksówki i tommygun
Mafia: Edycja Ostateczna

Na jakie platformy trafi Mafia 4?

Mafia 4 powstaje na silniku Unreal Engine 5 – jest to zmiana, bo nie na silniku odsłony poprzedniej, znanym z Mafii 3. I skoro premiera wydaje się odległa, można spokojnie założyć, że gra pojawi się wyłącznie na PC i konsolach PlayStation 5 oraz Xbox Series X|S.

O czym będzie Mafia 4?

Projekt póki co rozwija się pod nazwą tymczasową Nero. Przewiduje się, że będzie to prequel do trylogii Mafii. Ale nic więcej na ten temat nie wiadomo. Czy wątkowo skupi się na Rodzinie Salieri? Dopiero się przekonamy.

Kto odpowiada za powstawanie Mafii 4?

Donosi się, że nad Mafią 4 pracuje Hangar 13. Studio odpowiedzialne dotychczas za Mafię 3 oraz Mafia: Definitive Edition – remake pierwszej części z 2002 roku.

logo studia hangar 13 odpowiedzialnego za powstanie gry mafia 3

O tych rewelacjach poinformował serwis Kotaku, jednocześnie podając, że rzeczone studio opuścili poprzedni pracownicy: szef studia Haden Blackman oraz dyrektor operacyjny Matthew Urban. Blackmana zastąpił Nick Baynes z trzydziestoletnim doświadczeniem w kierownictwie przy tworzeniu gier wideo. Powstanie kolejnej Mafii nie powinno być zagrożone.

Czy poprzednia odsłona była tak zła, że mamy się czego obawiać?

Gdyby ktoś mnie o zdanie pytał, to powiedziałbym, że nie. Co ciekawe, pod artykułem Kotaku, w którym pojawiły się pierwsze informacje o Mafii 4, nie brakuje pozytywnych komentarzy na temat Mafii 3. Myślę, że z czystym sumieniem mogę dołączyć do ludzi, którym historia Lincolna Claya przypadła do gustu. Ano zwłaszcza fabularnie – tutaj spotkać się można z odmiennymi opiniami, jako że przedstawiono nam wówczas obraz innej mafii niż poprzednio.

lincoln clay z mafii 3 w garniturze
Mafia 3

Co więcej, mogę przyznać, że tzw. gameplay loop Mafii 3 słusznie mógł okazać się czynnikiem zniechęcającym do gry wielu graczy. Ja jednakże tego typu rzeczy lubię od Ojca Chrzestnego 2, też gry naturalnie, gdzie podobnie wpadało się w pętlę przejmowania terytoriów i biznesów. I mnie chciało się to robić. Bo przejażdżki i walki na terenach trójkowego New Bordeaux były dla mnie szalenie przyjemne.

Czego oczekujecie po Mafii 4? Uważacie, że prequel to dobre wyjście? Dajcie znać w komentarzach.

źródło: Kotaku