Football Manager 2023 – data premiery, platformy, nowości. FM23 i wszystko, co o nim wiemy

Football Manager 2023 zbliża się wielkimi krokami. Każdy fan piłki nożnej, który pragnie poprowadzić swoją ulubioną drużynę do zwycięstwa w najważniejszych rozgrywkach, już niedługo będzie mógł spełnić swoje marzenia wraz z premierą FM-a 23. Stopniowo pojawiają się informacje o nowościach w grze i wszystkie zebraliśmy w artykule. Sprawdź, kiedy premiera Football Managera 2023, na jakie platformy będzie dostępny oraz co nowego przyniesie rozgrywka.

Football Manager 2023 – premiera

Jak co roku, FM pozwoli wszystkim fanom wirtualnej piłki nożnej zapomnieć o tym, co za oknem. O ile tegoroczna jesień pełna będzie piłkarskich emocji związanych z mistrzostwami świata, to jednak kolejna edycja prawdziwego pożeracza czasu z pewnością nie przejdzie bez echa. Football Manager 2023 trafi w ręce graczy 8 listopada 2022 roku.

Podobnie jak w przypadku poprzednich wersji, tak i FM23 dostępny będzie w wersji beta około dwa tygodnie przed premierą.

Na jakie platformy trafi FM23?

Po raz pierwszy w FM-a będą mogli zagrać posiadacze konsol PlayStation 5. Gry nie zabraknie oczywiście w Game Passie, a więc ucieszą też użytkownicy Xboksa. Ponadto FM23 trafi do Microsoft Store, Steam, Epic Games Store czy Apple Arcade (w tym wypadku to również debiut). Pojawi się też wersja przeznaczona na Nintendo Switch.

Football Manager 2023 – zwiastun

Jedyny jak do tej pory udostępniony zwiastun potwierdza datę premiery Football Managera 2023, ale nie zdradza nic więcej na temat samej gry.

Wymagania sprzętowe FM23

Sports Interactive podało także minimalne wymaganie sprzętowe Football Managera 2023.

Minimalne wymagania sprzętowe FM23 w wersji na PC

 • Procesor: Intel Core 2 lub AMD Athlon 64 X2
 • Pamięć RAM: 4 GB
 • Karta graficzna: Intel GMA X4500, NVIDIA GeForce 9600M GT, AMD/ATI Mobility Radeon HD 3650 (256 MB VRAM)
 • Miejsce na dysku: 7 GB
 • System: Windows 7 / 8 / 8.1 / 10 / 11
 • DirectX 11

Minimalne wymagania sprzętowe FM23 w wersji na Mac

 • Procesor: Apple M1 lub Intel Core M
 • Pamięć RAM: 4 GB
 • Karta graficzna: Apple M1, Intel HD Graphics 5000, NVIDIA GeForce GT 750M (256 MB VRAM)
 • Miejsce na dysku: 7 GB
 • System: macOS 10.13.6 High Sierra / macOS 10.14.6 Mojave / macOS 10.15.5 Catalina / macOS 11.5 Big Sur
football manager 2023

Co nowego w Football Managerze 2023?

Do premiery gry jeszcze trochę czasu i podobnie, jak ma to miejsce co roku, Sports Interactive stopniowo prezentuje nowości związane z FM-em 23. W takim razie, co na tę chwilę wiemy o rozgrywce?

FM23 – potwierdzone nowości

Zacznijmy od silnika meczowego, ponieważ nie mogło obejść się bez jego ulepszenia. Lepiej mają radzić sobie trenerzy rywali, wprowadzając gracza do prawdziwej bitwy taktycznej. Usprawniona ma być gra obronna, tak by wygodniej grało się np. kontratakiem. Bardziej realistycznie będą prezentować się bramkarze, gdyż otrzymają nowe animacje 3D.

Potwierdzoną wcześniej informacją są oficjalne licencje Ligi Mistrzów, Ligi Europy oraz Ligi Konferencji Europy. Najważniejsze europejskie puchary będą miały komplet grafik oraz oficjalne nazwy, co z pewnością ucieszy tych, którzy zwracają uwagę na takie smaczki.

Ważną nowością, która pojawi się w Football Managerze 2023, jest planer składu. Możliwe będzie uszeregowanie zawodników np. wg ich przydatności dla zespołu. Planer pozwoli też włączyć do składu potencjalne cele transferowe, by sprawdzić, jak wstępnie sprawdzą się w zespole. Z kolei centrum skautingu wzbogaci się o możliwość filtrowania zawodników wg ich statystyk, a nie tylko atrybutów. Raporty scoutów będą więc uwzględniać realne poczynania piłkarzy, a nie tylko ich potencjał na papierze.

Usprawnień doczekały się nudne w FM22 spotkania rekrutacyjne. W nowej wersji gry mają być już bardziej dynamiczne i dawać więcej konkretnych informacji. Dzięki temu gracz chętniej weźmie w nich udział.

Nową funkcją w FM-ie 2023 będzie nieco bardziej szczegółowe zaufanie kibiców. Ich sympatia do trenera zmieniać ma się dynamicznie, dosyć mocno wpływając na jego posadę. Wykresy mają procentowo pokazywać wsparcie kibiców, dzieląc się na tych najbardziej zagorzałych czy tzw. „pikników”.

Więcej uwagi poświęcone będzie też historii menedżera. Gracze mają w ten sposób docenić własną karierę, wracając do momentów chwały.

Plotki o FM23

Już przed premierą poprzednich edycji pojawiało się sporo insynuacji na temat żeńskiego futbolu w Football Managerze. Miles Jacobson, dyrektor SI Games, potwierdził, że piłka nożna kobieca pojawi się w świecie FM-a. Nie dodał jednak, w którym roku to nastąpi, ponieważ przedsięwzięcie jest ogromne. Warto dodać, że najlepsze światowe piłkarki zadebiutują w Fifie 23.

Na więcej informacji musimy jeszcze poczekać. Na szczęście większość z nich jest już ujawniona, a kolejne, jeśli tylko SI planuje je pokazać, ujrzą światło dzienne niebawem.

Sprawdź, co pisaliśmy o poprzedniej edycji gry: