Android vs. Apple – jakich urządzeń jest więcej na świecie?

Walka o rynek pomiędzy Apple i producentami urządzeń z Androidem trwa w najlepsze. Rywalizują ze sobą nie tylko producenci, ale i sami użytkownicy przekonani o wyższości systemu operacyjnego, z którego korzystają na co dzień. Nie będziemy nawet próbować rozstrzygać tego sporu i próbować odpowiedzieć na pytanie, który z nich jest lepszy. Zamiast tego przyjrzymy się statystykom, a mianowicie temu ile na świecie jest aktywnych urządzeń w tych systemach.

Android czy iOS – kto prowadzi?

Android i iOS od lat są najpopularniejszymi systemami operacyjnymi. Przyjęło się uważać, że urządzenia Apple są uważane za segment premium urządzeń mobilnych, a Android jako system mniej zaawansowany i gorszy w działaniu. Trzeba przyznać, że jest to mocne uproszczenie tematu, z którym wiele osób się nie zgadza.

Co jakiś czas prowadzone są różnego rodzaju zestawienia i porównania obu systemów operacyjnych w różnym kontekście. Mówiło się już np., że Android jest najczęściej wykorzystywany do zakupów w sieci, za to użytkownicy iOS kupują mniej, ale za to wydają więcej. Teraz przyjrzano się, jak rozkłada się sprzedaż urządzeń z konkretnym systemem operacyjnym.

Według najnowszych danych na świecie jest prawie dwa razy więcej aktywnych urządzeń z Androidem niż urządzeń Apple. System operacyjny Google przez lata pozostawał niezwykle popularną opcją i chociaż baza użytkowników Apple również rośnie, wydaje się, że na mecie Android jest na razie bezkonkurencyjny. To w dużej mierze zasługa pomocy zróżnicowanej liczby producentów urządzeń obsługujących Androida.

W ciągu nieco ponad dziesięciu lat platforma Android znacznie się rozwinęła. Dotyczy to, nie tylko faktycznej liczby urządzeń, ale także różnorodności urządzeń, na których działa teraz Android. Chociaż Android został wprowadzony przede wszystkim jako mobilny system operacyjny w wybranych telefonach, z czasem zaczął być wykorzystywany także w smartwatchach, telewizorach Smart TV, a także w samochodowych systemach informacyjno-rozrywkowych i wielu innych zastosowaniach.

Podczas konferencji deweloperów Google I / O 2021 firma Google potwierdziła, że baza aktywnych urządzeń z Androidem wynosi obecnie ponad 3 miliardy. Trzeba przyznać, że taka liczba robi wrażenie, choć nie wiemy jak rozkłada się na poszczególne typy urządzeń i producentów. A jak wygląda sytuacja z urządzeniami marki Apple? W styczniu tego roku firma ogłosiła, że na świecie jest 1,65 miliarda aktywnych urządzeń Apple, z czego miliard stanowi sam iPhone.

logo android i ios

Rywalizacja Apple i Android

Czy jabłuszko zdobędzie kiedyś złoty medal w tym wyścigu? Z punktu widzenia użytkowników to nieistotne. Najważniejsze bowiem jest to, że oba te systemy cały czas szybko się rozwijają, a konkurencja może działać tutaj jako dodatkowa motywacja.

Co więcej, pojawia się również kwestia aktualizacji obu systemów operacyjnych, które pojawiają się w różnym czasie, co sprawia, że ​​bezpośrednie porównania w dowolnym momencie są tym trudniejsze. 

Jednak warto pamiętać, że Android jest obecny w urządzeniach wielu producentów, a więc liczba sprzętów, które używają tego systemu operacyjnego wydaje się być nie do prześcignięcia. Patrząc pod tym kątem, samodzielnie osiągnięte wyniki Apple są naprawdę imponujące.

______________________________________________________________

Przeczytaj także: