Kiedy premiera Huawei Mate 30? Data jest już znana

Domniemaniom, domysłom i przypuszczeniom czas powiedzieć dość! Firma Huawei potwierdziła oficjalnie datę premiery smartfonów z serii Mate 30. Prezentacja flagowców odbędzie się 19 września 2019 roku w Monachium. Nam pozostaje jedynie cierpliwie odliczać do wydarzenia.

Premiera Mate 30 Pro jednak 19 września

Huawei nie może nazwać roku 2019 łatwym okresem. Nie dziwi mnie więc zmiana strategii, a właściwie wyłamanie się z dotychczasowego kalendarza premier. Seria P ukazywała się wiosną, najczęściej w marcu. Dla serii Mate zarezerwowano jesień, dokładnie rzecz ujmując – październik. Tak postępują właściwie wszystkie duże firmy, przyzwyczajając fanów i branżę do wydarzeń o ściśle określonej porze.

Jednak w tym roku będzie inaczej. Huawei zdaje się nie chcieć czekać do października. Napięcia ze Stanami Zjednoczonymi oraz administracją Donalda Trumpa negatywnie wpływają na stabilność polityki handlowej chińskiego giganta, stąd, jak myślę, idea przyspieszenia premiery serii Mate 30.

Co zobaczymy 19.09.2019?

Jasnowidzem nie jestem i nie potrafię przewidzieć dokładnej specyfikacji smartfonów Huawei Mate 30 i Mate 30 Pro. Nazewnictwo modeli też podaję trochę na wyrost, bo nie mamy żadnych oficjalnych informacji na ten temat. Posłużyłem się jedynie analogią z poprzednich lat, kiedy to Huawei wprowadzał na rynek Mate 20 Pro, Mate 20 oraz Mate 20 Lite.

Tym razem najpewniej będzie tak samo, choć z drugiej strony można pokusić się o stwierdzenie, że Huawei zechce eksperymentować. Kto wie? Jakby nie patrzeć, najsmaczniejszym i najgorętszym smaczkiem będzie Mate 30 Pro, który celuje w top of the top wydajności i możliwości fotograficznych.

Specyfikacja Huawei Mate 30

Procesor Kirin 990

Sercem Huawei Mate 30 i Mate 30 Pro będzie 8-rdzeniowy procesor HiSilicon Kirin 990. To akurat jest pewne, jak Amen w pacierzu. Konsorcjum z Chin ćwierkało już w temacie na Twitterze.

Jednostka produkowana wprawdzie w litografii 7nm, za to w technologii EUV (Extreme Ultraviolet Lithography). Nadchodzi więc wzrost wydajności, lecz przede wszystkim lepsza optymalizacja zużycia energii. Prezentacja SoC Kirin 990 nastąpi 6 września 2019 w Berlinie, podczas targów IFA.

Modem 5G

Obecność tego modułu jest co najmniej wskazana. Jak dotąd tylko jeden smartfon Huawei otrzymał modem 5G i jest to Mate 20 X 5G. Byłoby dziwne, gdyby Mate 30, a zwłaszcza Mate 30 Pro, mu nie dorównał. Tym bardziej, że Huawei pozostaje liderem rozwoju sieci 5G na świecie.

Jakie aparaty w Mate 30?

O tym niestety nie mogę (jeszcze) nic napisać, bo nie ma jeszcze żadnych konkretnych wieści. Ostatnie, nieoficjalne rendery, które krążą w sieci, pokazują tylko, że Mate 30 | Mate 30 Pro będą mieć poczwórny aparat główny, ułożony w formie estetycznego koła. W serii Mate 20 zastosowano kwadrat i niektórych nazywali aparat smartfona płytą kuchenki indukcyjnej.

Przecieki dotyczące ceny Mate 30 Pro
Źródło: slashleaks.com

Rozdzielczość poszczególnych modułów, ich jasność, funkcje oraz możliwości algorytmów AI są ściśle strzeżoną tajemnicą. Kurtyna opadnie 19 września 2019 podczas premiery Huawei Mate 30. Wtedy dowiemy się, jakie zdjęcia robią wielkoekranowe flagowce Huawei.

Źródło: Huawei Mobile, slashleaks.com