Podsumowanie drugiej jesiennej konferencji Apple: słuchawki AirPods 3. generacji i nowe MacBooki Pro 14 i 16

Druga jesienna konferencja Apple odbyła się w poniedziałek, 18 października 2021 roku o 19:00 polskiego czasu. Gigant z Cupertino zaprezentował kolejne nowości. Do sprzedaży trafiają: słuchawki AirPods 3. generacji, głośniki HomePod mini oraz przeprojektowane MacBooki Pro wyposażone w niezwykle wydajne chipy Apple Silicon M1 Pro, lub M1 Max. Przeczytaj relację z wydarzenia i dowiedz się więcej.

Jakich premier oczekiwaliśmy?

Analizując premiery Apple z poprzednich lat i starając się przewidzieć, jakie produkty zostaną zaprezentowane jeszcze w tym roku, oczekiwałem:

 • nowych MacBooków Pro z ekranem o przekątnej 14 i 16. Ultrabooki miałyby zostać wyposażone w udoskonalone chipy Apple o nazwie M1X lub M2
 • udoskonalonych słuchawek Apple AirPods, które będą 3. generacją
 • nowej generacji iMaców Pro, które podobnie jak MacBooki będą wyposażone w nowy wydajniejszy chipy Apple Silicon. Jednak na ich temat w internetowych plotkach i dyskusjach mówi się najmniej, więc jest to wielka niewiadoma.

Które z powyższych informacji okazały się prawdziwe? Dowiedz się, czytając poniższą relację.

Relacja z konferencji Apple

Zaczynamy!

Początek konferencji mocno muzyczny. Podróż sprzętowa od najstarszych komputerów Apple do najnowszych Maców. Czytając między wierszami pojedyncze sceny, konferencja zapowiada się z mocnym przeznaczeniem dla profesjonalistów. Potwierdza to Tim Cook — dziś skupimy się na muzyce i MacBookach. Co to dokładnie oznacza? Za moment wszystko będzie jasne.

Apple Music

Okej, na start budujemy napięcie. Zanim przejdzie do najważniejszych prezentacji dzisiejszego wieczoru, kilka słów o Apple Music i o tym, jak streamowanie najwyższej jakości muzyki dzięki Dolby Atoms oraz Spatial Audio świetnie urozmaica codzienne słuchanie ulubionych utworów.

Od dziś subskrybenci Apple Music mogą korzystać z setkami tematycznych playlist na wybrane momenty: do obiadu, na trening, czy też klimatyczny wieczór. 

W Apple Music pojawi się też nowa oferta: Voice Plan za 4,99$ (ok. 20 zł), czyli normalne Apple Music, które można aktywować wyłącznie przez Siri (głosem). Początkowo plan będzie dostępny w 17 krajach, ale jeszcze nie w Polsce.

HomePod mini

Utrzymujemy muzyczne klimaty i w dalszym ciągu budujemy napięcie przed najważniejszymi premierami dzisiejszego wieczoru — czas na premierę HomePod mini w 3 nowych kolorach (żółty, pomarańczowy i niebieski), łącznie będzie ich 5 (jest jeszcze czarny i biały). Dostępność pełnej gamy z początkiem listopada, a cena 99$. Ze względu na brak wsparcia języka polskiego Siri, urządzenia nie będą dostępne w oficjalnej sprzedaży w Polsce. 

apple homepod mini

Apple AirPods 3. generacji

Zgodnie z oczekiwaniami mamy premierę 3. generacji słuchawki Apple AirPods. Jakie zmiany czekają nowych użytkowników?

 • odświeżony design
 • wydłużony czas pracy na baterii do nawet 6 godzin
 • obsługa dźwięku przestrzennego (Spatial Audio), Dolby Atoms oraz equalizer
 • dotykowy panel taki jak w AirPods Pro, który ułatwi sterowanie dźwiękiem

Cena początkowa 179$ (949,00 zł jeśli w cenie uwzględnimy polski VAT). Zamówienia można składać już od poniedziałku 18 października, a ich realizacja przewidziana jest od 25 października.

airpods 3. generacji

Przeczytaj też: Nowa jakość dźwięku! Premiera słuchawek Apple AirPods 3. generacji

Nowy chipy Apple M1 Pro oraz M1 Max 

Zgodnie z oczekiwaniami: czas na nowe MacBooki Pro, ale na początek kilka słów o nowych układach Apple:

 • Apple M1 Pro, czyli 10 rdzeniowy procesor dający nawet 70% więcej wydajności niż podstawowa wersja M1. Dodatkowo 16 rdzeniowy układ graficzny. 
 • Apple M1 Max to również 10 rdzeniowy procesor, ale wyposażony w 32 rdzeniowy układ graficzny.

Wydajność nowych układów wydaje się niewiarygodna względem możliwości jakiegokolwiek ultrabooka dostępnego na rynku. Nawet klasyczne laptopy z grafikami z serii RTX nie są w stanie oferować takiej wydajności. Czy to możliwe? Potwierdzą to testy, ale na podstawie doświadczeń z ubiegłorocznymi urządzeniami wyposażonych w chipe Apple M1 z pewnością tak będzie.

Taka wydajność jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom nie tylko fotografów, twórców wideo, muzyki, ale też architektów, czy producentów gier.

Nowy MacBook Pro 2021

Jeśli ktoś przez moment miał wątpliwości, to już wszystko jasne. Nowe MacBooki Pro zostały zaprezentowane. Do wyboru mamy dwa rozmiary: 14 lub 16″ ekran. To, co może zaskakiwać, to obecność Notcha na ekranie. Tak, ekran w górnej części ma wcięcie, takie jak w telefonie.

Wracając do najważniejszych informacji na temat nowych MacBooków:

 • Touchbar zostaje zastąpiony klasycznymi klawiszami
 • wraca port HDMI, czytnik kart pamięci oraz złącze ładowania MagSafe 3. generacji
 • wyświetlacz to Super Retina XDR z technologią ProMotion, czyli odświeżanie do 120 Hz
 • dodatkowo zyskujemy wyższy poziom jasności na poziomie nawet 1600 nitów w szczytowym momencie, a 1000 nitów podczas stałej pracy
 • nowe MacBooki zyskują też nowe, brzmiące jeszcze lepiej głośniki oraz najwyższej jakości mikrofony  

Cena nowych MacBooków nie zaskakuje, ale też nie rozczarowuje:

 • za mniejszego w podstawowej konfiguracji zapłacimy 1999$ (10799 zł jeśli uwzględnimy również polski VAT 23 %)
 • podstawowa konfiguracja większego kosztuje 2499$ (13299 zł raz z VAT) 

Zamówienia można składać od dziś, czyli poniedziałku 18 października, a pierwsze komputery trafią do klientów na początku przyszłego tygodnia.

praca na macbook pro

Co najważniejsze, w sprzedaży cały czas zostają ubiegłoroczne 13″ MacBooki z układem Apple M1, a nowe chipy stanowią jedynie poszerzenie oferty z przeznaczeniem do wydajniejszego i jeszcze bardziej profesjonalnego zastosowania.

apple silicon macbook

Po więcej informacji o nowych MacBookach sprawdź artykuł Mateusza: MacBook Pro 2021 – brak TouchBara, więcej portów i powrót MagSafe. Czy to możliwe?

Podsumowanie konferencji

To koniec nowości na dziś i wydaje się, że może być to również koniec premier Apple w 2021 roku. Podsumowując dzisiejszą konferencję: obeszło się bez zaskoczeń. Niemal wszystko o nowych urządzeniach pojawiło się w plotkach, które krążyły w Internecie od jakiegoś czasu: nowe generacja słuchawek AirPods, jeszcze wydajniejsze układy Apple Silicon i MacBooki Pro z ekranem 14 i 16.

A Ty jak oceniasz dzisiejszą konferencję i nowości od Apple? Daj znać w komentarzu. Zachęcam do dyskusji.

Konferencja Apple — przeżyj to jeszcze raz

Jeśli chcesz, w każdej chwili możesz obejrzeć relację z konferencji Apple. Wydarzenie odbyło się w poniedziałek, 18 października 2021 o 19:00 polskiego czasu, a transmisja jest dostępna m.in. na oficjalnym kanale YouTube Apple. Wystarczy, że odpalisz poniższy film i jeszcze raz możesz przeżyć wszystkie premierowe emocje: