Relacja z konferencji Apple. Nowe MacBooki oraz Mac mini z procesorem M1

Za nami prawdopodobnie ostatnia konferencja Apple w tym roku. Zostały na niej zaprezentowane 2 nowe, rewolucyjne MacBooki oraz Mac mini z autorskimi procesorami ARM o nazwie M1. Zobacz specyfikację nowych komputerów Apple, a także poznaj ich cenę i datę premiery.

Konferencja Apple 10 listopada

Konferencję Apple można ponownie obejrzećna oficjalnym kanale Apple w serwisie YouTube. 

Relacja z konferencji

Wydarzenie sygnuje wymowne hasło One more thing, nawiązujące do wystąpień Steve’a Jobsa. Były szef Apple miał w zwyczaju korzystać z tego zwrotu, gdy prezentował najbardziej przełomowe urządzenia.

Konferencja Apple właśnie się rozpoczęła. Przywitał nas Tim Cook i zapowiedział, że zobaczymy nowe produkty.

 

M1, czyli nowy procesor ARM od Apple. Co o nim wiemy?

Tim Cook potwierdził, że na rynku pojawią się MacBooki z procesorem ARM. To nowa era tzw. krzemowych Maców. Nowy procesor ARM dla MacBooków będzie nazywał się M1.

M1 to przede wszystkim ujednolicony i zunifikowany procesor względem poprzednich procesorów Intela, z których korzystało Apple. Wykonano go w litografii 5 nm – podobnie jak procesor iPhone’a 12 – A14 Bionic.

Procesor M1 Apple

M1 będzie miał 8 rdzeni i ma być najszybszym procesorem na świecie. 

MacBooki z procesorem M1 mają mieć najlepszy stosunek wydajności do czasu działania na baterii ze względu na niewielki pobór mocy przez CPU oraz GPU.

Procesor graficzny procesora M1 będzie miał 8 rdzeni i ma być o 1/3 mniej zasobożerny od innych procesorów graficznych.

M1 ma także doskonale nadawać się do uczenia maszynowego. 

macOS Big Sur – data premiery i funkcjonalności

Duża aktualizacja systemowa dla Maców macOS Big Sur została właśnie zapowiedziana.

Aktualizacja ma współpracować z procesorem M1, dzięki czemu wydajność i szybkość działania laptopów będzie jeszcze lepsza.

Wygląda na to, że Big Sur będzie wyglądem nawiązywał do mobilnych systemów Apple – iOS oraz iPadOS. Nic w tym dziwnego – na komputerach z procesorem M1 będziemy mogli odpalić aplikacje z iPhone’a i iPada.

Apple zoptymalizowało wszystkie swoje aplikacje pod procesor M1 i nową aktualizację systemową.

W ramach ułatwienia dla producentów zewnętrznych aplikacji pojawi się Rosetta 2. Pozwoli ona na automatycznie tłumaczenie na nową architekturę niektórych istniejących aplikacji, które były tworzone z myślą o procesorach Intela.

System MacOS Big Sur pojawi się 12 listopada. 

MacBook Air 13″ z procesorem M1

Pierwszym MacBookiem z procesorem M1 będzie MacBook Air 13″. Ma on być 3,5-krotnie szybszy niż poprzednia generacja MacBooka Air, a jego procesor graficzny nawet 5 razy szybszy. Uczenie maszynowe także ma być 9 razy szybsze.

MacBook Air podsumowanie

15 godzin pracy na baterii w przypadku przeglądania sieci to najlepszy wynik w historii MacBooków Air. W MacBooku Air z procesorem M1 pojawi się także lepsza kamera internetowa oraz Touch iD.

Cena MacBooka Air z procesorem M1 to 5199 zł.

Mac mini z procesorem M1

Mac mini to kolejny komputer z procesorem M1 zapowiedziany przez Apple.

 

Mac Mini z M1 podsumowanie

Ten ultrakompaktowy desktop będzie 3-krotnie szybszy od swojego poprzednika i zaoferuje 6-krotnie lepszą wydajność graficzną. Jeśli chodzi o uczenie maszynowe, to nowy Mac mini zaoferuje nawet 15-krotnie szybszy proces uczenia.

Mac mini z procesorem M1 będzie kosztował 3699 zł.

MacBook Pro 13″ z procesorem M1 – najpotężniejszy Mac w historii

Nie mogło także zabraknąć MacBooka Pro 13″ z procesorem M1. Zaproponuje on 2,8-krotnie większą szybkość procesora w stosunku do poprzedniej generacji i 5-krotnie większą szybkość grafiki. Uczenie maszynowe będzie 11-krotnie szybsze niż w poprzedniej generacji, co czyni go najlepszym laptopem do uczenia maszynowego na świecie.

MacBook Pro z M1 podsumowanie

MacBook Pro zaoferuje 17 godzin przeglądania internetu na akumulatorze, co jest najlepszym wynikiem w historii jakiegokolwiek Maca. Na pokładzie znajdzie się także ekran Retina XDR.

Cena MacBooka Pro 13″ z procesorem M1 to 6699 zł.

Przedsprzedaż MacBooków startuje już dzisiaj. W sklepach dostępne mają być już 17 listopada.

Zobacz komputery Apple MacBook z procesorem M1 w x-kom