Zabierz NAS do domu i do firmy, ale poznaj różnice między modelami home i biznes

Jaki powinien być serwer NAS do domu, a jaki do firmy? Czy można ich używać zamiennie? I dlaczego właściwie powinniście kupić dwa urządzenia, zamiast jednego? Temat jest trudny, pytania mnożą się nieustannie. Dlatego przygotowałem dla Was porównanie NAS-ów domowych i biznesowych, posiłkując się produktami firmy QNAP.

Serwer NAS. Czy to się przydaje w domu?

Na początek małe ćwiczenie – spróbujcie przypomnieć sobie, ile danych cyfrowych (plików muzycznych, gier, zdjęć i wideo) mieliście 5 lat temu, a ile macie dzisiaj? Zasoby rosną wręcz lawinowo i praktycznie każda impreza, każde wakacje, niekiedy i spacery, wiążą się z kolejnymi fotkami w kolekcji. I dobrze, bo to są wspomnienia, które można wywołać publikować na portalach społecznościowych, zapełniać nimi klasyczne albumy, zrobić kolaż w antyramie, podarować komuś na pamiątkę – możliwości jest wiele.

Zdjęcia robione smartfonem
Każda impreza jest okazją do robienia zdjęć

Podobnie rzecz się ma z e-dokumentami. Sam na ile mogę, rezygnuję z tradycyjnej poczty na rzecz powiadomień e-mail, co ma szczególne znaczenie przy wszelakich fakturach za zakupy i za energię, gaz, abonamenty itp. Niektóre dokumenty muszę przechowywać długo, znacznie dłużej niż gwarancja przewiduje, bo kiedy ma się mieszkanie ubezpieczone od kradzieży, to właśnie dokument zakupu stanowi podstawę do wypłaty odszkodowania za skradziony sprzęt.

Wymieniłem wyżej zdjęcia, ale grzechem byłoby pominąć filmy kręcone coraz to lepszymi smartfonami. Własnoręczne wideo w jakości 4K staje się standardem, przy czym plik z takim nagraniem swoje waży. Pamięć smartfona szybko zapełnia się takimi plikami, wtedy dobrze jest przenieść je do serwera NAS, zamiast na dysk komputera albo laptopa. Chmura też jest wyjściem połowicznym, bo albo korzystacie z darmowej przestrzeni Google, Apple czy producenta, albo kupujecie dodatkowy zasób pamięci. Remedium na tę sytuację jest serwer NAS QNAP TS-351-2G lub nieco mniejszy, aczkolwiek wciąż zaawansowany, QNAP TS-231P.

NAS jako archiwum danych

W kieszeni serwera NAS zainstalujecie np. dysk HDD 1 TB, a ten jest wielokrotnie większy od pamięci flash w smartfonie. W dodatku dane zapisywane są w kombinacji RAID (da się też na jednym, lecz taki manewr jest ryzykowny), w kilku wariantach do wyboru, dzięki czemu uszkodzenie jednego nośnika nie powoduje utraty zawartych w nim informacji. Ich kompletna kopia znajduje się na drugim dysku.

NAS i osobista chmura

Pisałem o chmurze Google, Apple i chmurach udostępnianych przez producentów. Są to jednak zewnętrzne usługi, tymczasem serwer NAS pozwala stworzyć własną, bezpieczną chmurę ze zdalnym dostępem do danych w ramach usługi myQNAPcloud.

Co ważne, każdy z domowników może mieć własną, wydzieloną przestrzeń na dane, do której nie ma dostępu nikt inny (poza adminem sieci, najpewniej kimś, kto w domu najlepiej ogarnia sieci). Mało tego, w chmurze mogą się znaleźć np. filmy, które będą strumieniowane na ekran Smart TV i smartfona (poprzez Roku, Apple TV, Chromecast, Fire TV) albo komputera.

Mając w domu kamerę do monitoringu, nagrania z niej  również zapiszecie na dyskach serwera NAS.

Co potrafi NAS QNAP TS-351-2G?

Zakup serwera NAS QNAP TS-351-2G wiąże się z wydaniem około 1000 zł. Na pierwszy rzut oka, sporo, lecz jeśli weźmiecie pod uwagę, że to jedno urządzenie gromadzi, udostępnia, do tego zabezpiecza zawartość Waszych komputerów i smartfonów, okazuje się, że to wcale nie tak wiele. Zwłaszcza, że jest to sprzęt służący przez bardzo długi czas.

QNAP TS-351-2G serwer NAS

W tym modelu podoba mi się dostępność dynamicznego DNS (więcej na ten temat pisałem przy okazji sprawdzania IP komputera), istnieje ponadto możliwość ustawienia statycznego adresu IP, założenie serwera FTP, jak również utworzenie serwera z tunelowaniem VPN (dla szczególnie ważnych danych, gdybyście chcieli prowadzić działalność w domu). Współpracę z nowoczesnym telewizorem lub monitorem zapewnia złącze HDMI.

QNAP TS-351-2G tylny panel

Serwer ma 3 wnęki na dyski 3,5” z systemem Hot Swap, które obsługują RAID 0, RAID 1 i RAID 5. Pozostając w temacie bezpieczeństwa wtrącę słów kilka o migawkach blokowych, czyli zapisywaniu tylko tych danych, które uległy zmianie od czasu ostatniego zapisu.

Obecność 2 gniazd M.2 pozwala na instalację nośników SSD. Z przodu znajduje się też port USB, z którego pomocą zapiszecie dane zgromadzone na przenośnym dysku flash. Z tyłu znajdziecie jeszcze port Gigabit LAN, idealny do łączenia się z siecią światłowodową.

QNAP TS-351-2G porty

Co potrafi NAS QNAP TS-231P

W tym przypadku kubatura urządzenia jest nieco mniejsza i serwer ma 2 kieszenie, za to możecie w nich zainstalować nośniki 2,5” oraz 3,5”, także w Hot Swap. QNAP TS-231P ma ponadto 2 złącza Gigabit Ethernet.

Niestety RAID jest uboższy, bo tylko w systemie RAID 0 LUB RAID 1, lecz do domowego użytkowania w zupełności wystarcza. Transfery danych również są wystarczające. Ubolewam też nad brakiem HDMI, bo niemożliwe staje się bezpośrednie podłączenie do ekranu o wysokiej rozdzielczości. Pozostaje strumieniowanie bezprzewodowe, co dla wielu osób jest równie wygodnym, jeśli nie lepszym rozwiązaniem.

NAS QNAP TS-231P

I są to właściwie jedyne wady, jakie doskwierają mi w tym urządzeniu. Mógłbym się jeszcze przyczepić do niemożności rozbudowy pamięci RAM, ale jest to kwestia dotycząca nieco bardziej zaawansowanych użytkowników. Ktoś, kto potrzebuje postawić NAS i korzystać z niego, nie zwróci na to uwagi.

Pochwalę za to rozbudowane oprogramowanie do archiwizacji pamiątkowych zdjęć z serwisów społecznościowych, do sortowania oraz strumieniowania muzyki, do tworzenia maszyn wirtualnych, do zarządzania prywatną chmurą. Wszystko intuicyjne i proste w obsłudze, jak przystało na sprzęt do użytku domowego.

Domowy serwer NAS – podsumowanie

Serwer NAS kupowany do domu ma za zadanie magazynować i zabezpieczać Wasze dane. Będzie je też udostępniał na żądanie, strumieniując do TV albo smartfona. Dyski zainstalowane w tych serwerach najczęściej pracują w systemach RAID 0 lub RAID 1, bardziej zaawansowane modele oferują RAID 5. Szybkość pracy domowych NAS-ów jest satysfakcjonująca, transfery danych również. Szczególnie, że mają one porty Gigabit Ethernet.

Do domu wystarczą ponadto modele 2-rdzeniowe, z 2-3 kieszeniami na dyski. Przydatnym dodatkiem jest port USB, ułatwiający kopiowanie danych m.in. z pendrive’ów.

Serwer NAS w firmie. Na co zwracać uwagę?

W biznesie, czyli w firmach, najważniejsza jest szybkość (zatem wydajność) serwera NAS. Korzystać z niego będzie jednocześnie wiele osób, nierzadko poza biurem (u klienta, w podróży służbowej, pracując zdalnie).

Obowiązkowa jest więc wysoka przepustowość złączy, migawki, RAID 5 (minimum!) oraz 4-rdzeniowy procesor wsparty przez przynajmniej 4 GB pamięci RAM. Istotna jest również liczba licencji do kamer IP (aby zapisywać dane z monitoringu) oraz technologie szyfrowania strumienia danych. Dodam jeszcze obsługę chociaż 4 dysków, ale to wiąże się z obsługą RAID.

Powyższe wymogi spełniają np. serwery NAS QNAP TS-453Be-4G oraz QNAP TVS-473e-4G.

QNAP TS-453Be-4G

Solidny, biznesowy produkt, wyposażony w gniazdo PCIe, w którym zainstalujesz kartę sieciową 10 GbE, dwuportową kartę QM2 M.2 SSD/10 GbE, kartę USB 3.1 10 Gb/s lub zgodną kartę sieci bezprzewodowej PCIe. Dzięki dużej mocy obliczeniowej odtwarza multimedia w rozdzielczości 4K, dysponuje również aplikacją Hybrid Backup Sync, łączącą funkcje kopii zapasowych i synchronizacji danych. Zapisywanie odbywa się w systemie migawek.

4 kieszenie na dyski 2,5”/3,5” obsługują Hot Swap oraz RAID 0, RAID 1, RAID 5 i RAID 6. Wraz z serwerem QNAP TS-453Be-4G otrzymacie licencję na 4 kamery IP. Po więcej informacji o tym modelu odsyłam do poniższej specyfikacji:

QNAP TVS-473e-4G

Mam zaszczyt przedstawić wysokiej klasy serwer NAS QNAP TVS-473e-4G, wyposażony w procesor AMD R ze zintegrowaną kartą graficzną Radeon R7. Poza tym do zalet urządzenia zaliczam:

  • Dwa gniazda PCIe obsługują karty 10GbE, karty QM2, karty USB 3.1 10 Gb/s oraz karty sieci bezprzewodowej.
  • Technologia automatycznego poziomowania Qtier™ i pamięć podręczna SSD zapewniają wydajność pamięci masowej zoptymalizowaną pod kątem nieprzerwanego działania.
  • Wirtualizacja z obsługą skalowalnej pamięci masowej, aplikacje kontenerowe, centralne magazynowanie, tworzenie kopii zapasowych, udostępnianie i przywracanie po awarii.
  • Wyświetlacz LCD do zarządzania ustawieniami.

Więcej informacji o urządzeniu znajdziecie poniżej:

Firmowy serwer NAS – podsumowanie

Właściwie wszystko to, co najważniejsze, wypisałem już w charakterystyce dwóch powyższych NAS-ów QNAP. Za serwer firmowy trzeba zapłacić więcej niż za domowy, co jest naturalne i co wynika z innych potrzeb obu środowisk. Jeśli NAS ma służyć biznesowi, nie warto oszczędzać, zwłaszcza w kontekście obowiązku ochrony danych, nakładanych dyrektywą RODO. Zaawansowany technologicznie NAS przyniesie korzyści wszystkim pracownikom, pozwoli im korzystać z zasobów sieci i umożliwi rozwój przedsiębiorstwa.

Zobaczcie polecane serwery NAS od QNAP