Zełenski i kotajle Mołotowa z klocków, czyli jak biznes zabawkowy wspiera Ukrainę

Każdy z nas wie, że wojna to nie zabawa, a pełna tragedii walka o przetrwanie. Niemniej, to właśnie przedsiębiorstwa zabawkowe na całym świecie są tymi, które próbują zrobić co mogą, aby podobnie do reszty świata, finansowo i mentalnie wesprzeć naszych wschodnich sąsiadów. Są producenci, którzy wycofują działalność swoich firm z Rosji, a są i tacy, którzy chcąc pomóc, wystawiają na aukcje autorskie symbole w postaci zabawek, które jednoznacznie kojarzą się z męstwem i odwagą Ukraińców. Dowiedz się szczegółów.

Zełenski z klocków w pakiecie z koktajlami Mołotowa

Jedną z nich jest nieoficjalna figurka z klocków LEGO zaprojektowana i wydana przez citizenbrick.com popularny w sieci sklep zabawkowy.

Wspomniana figurka przedstawia Prezydenta Ukrainy – człowieka, który w ostatnich dniach dla całego świata stał się symbolem męstwa, odwagi i wzorowego przywództwa, stojącego na straży wolności. Oprócz miniaturowego Wołodymyra Zełenskiego, w zestawie znalazły się także słynne koktajle Mołotowa, które na masową skale produkowane są przez ukraińskich cywilów do wykorzystywania w walce partyzanckiej.

Pomoc dla Ukrainy to priorytet 

Sklep citizenbrick.com ogłosił zestaw z Zełenskim na Instagramie. Post ten jednak został usunięty – jako oficjalny powód podano motyw koktajli Mołotowa. Niemniej, przez czas, kiedy był dostępny udało się uzbierać ponad 16 tysięcy dolarów (około 70 tysięcy złotych). 

Cała kwota została przekazana organizacji charytatywnej Direct Relief, która współpracuje z ukraińskim Ministerstwem Zdrowia w celu zapewnienia Ukrainie zestawów ratownictwa medycznego.

Po zakończeniu akcji, jej twórcy podziękowali swoim klientom w osobnym poście:

Jak pewnie zauważyliście, minifigurki wyprzedały się niemal natychmiast. Zrobiliśmy ich tyle, ile się dało, w ciągu szalonych 24 godzin, a ekipa Citizen Brick przyszła w dniu wolnym od pracy, aby je wyprodukować. Wiemy, że byli tacy, którzy próbowali zdobyć choć jeden egzemplarz i im się to nie udało. Mamy nadzieję, że mimo to rozważą przekazanie darowizny na rzecz odpowiedniej organizacji charytatywnej.
Instagram/ citizenbrick.com

LEGO nie ma z tym nic wspólnego

Mimo że zestaw z Zełenskim i koktajlami Mołotowa jest bardzo „LEGOpodobny”, to trzeba jasno znaczyć, że producent najsłynniejszych klocków świata stanowczo odcina się od tej akcji. 

Nie ma w tym nic zaskakującego, biorąc pod uwagę, że LEGO unika jakichkolwiek powiązań z tego typu tematami. Przykładowo przez bardzo długi czas firma nie sprzedawała żadnych zabawek przypominających broń. Głośną sprawą było też to, jak duńscy żołnierze na misje pokojowe zabierali klocki i rozdawali je dzieciom, w zamian za oddanie plastikowej broni. 

Trzeba jednak jasno powiedzieć, że marka LEGO również nie zgadza sie z rosyjską agresją w Ukrainie i dlatego wstrzymała dostawy wszystkich swoich produktów do Rosji.

Więcej o LEGO znajdziesz tu:

🧸Ciekawostki o LEGO. Sprawdź, czy wiesz wszystko o najsłynniejszych klockach

Źródło tekstu i grafik: citzenbrick.com, Facebook Citizen Brick, Twitter, pap.pl