Jaką ładowarkę kupić do iPhone’a 12?

Pogłoski okazały się prawdziwe i w opakowaniach z najnowszymi iPhonami nie znajdziemy już słuchawek i ładowarek. Tę budzącą skrajne emocje decyzję, Apple uzasadnił dbałością o środowisko. Kontrowersje nie zmieniają faktu, że od tej pory w pudełku z iPhonem znajdziemy tylko kabel do ładowania USB-C, a więc większość użytkowników ładowarkę będzie musiała zakupić sama. Sprawdź, jaką ładowarkę kupić do iPhona 12?

iPhone 12 – rewolucja w pudełku  

Już wiele miesięcy temu po sieci zaczęły krążyć plotki, że tegoroczne iPhony będą sprzedawane bez ładowarek i słuchawek w zestawie. Niektórzy jednak do ostatnich chwili nie wierzyli w prawdziwość tych doniesień. Wraz z ukazaniem się nowych iPhonów 12 oraz 12 Pro okazało się, że pogłoski były prawdziwe i w pudełkach otrzymamy jedynie kabel USB-C. Mówi się, że zmiana dotycząca zawartości pudełek jest największą rewolucją dotyczącą nowych smartfonów Apple.

Uszczuplona zawartość opakowania a ochrona środowiska

Gdy podczas konferencji kamera została skierowana na Lisę Jackson, prezes firmy ds. Środowiska, polityki i inicjatyw społecznych, niektórzy wiedzieli już co to oznacza. Jackson wyjaśniła, że zaprzestanie dołączania zasilaczy USB oraz słuchawek do zakupu iPhone’a 12 (a także starszych modeli: 11, SE (2020) i XR), jest kolejnym krokiem w dążeniu Apple do redukcji odpadów i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Jednym słowem, decyzja została podjęta w szczytnym celu.

Opakowanie z nowym iPhonem zamiast ładowarek i słuchawek, do których obecności przez lata przywykliśmy, będzie zawierać kabel USB-C do Lightning, który można podłączyć do większości zasilaczy do laptopów Apple sprzedawanych od 2016 r. Według Apple na świecie jest ponad dwa miliardy zasilaczy marki Apple. Prawdopodobnie jednak ta liczba obejmuje ładowarki do komputerów Mac, zegarków Apple i innych produktów Apple – nie tylko iPhone’ów. W każdym razie firma zdaje się sądzić: jeśli kupujesz iPhone’a, prawdopodobnie ładowarkę masz już w domu. Jeśli Apple się myli, musisz dokupić oddzielny zasilacz USB-C.

Takie uszczuplenie zawartości pudełka niesie za sobą jeszcze jedną zmianę, mianowicie nowy iPhone 12 będzie wysyłany w mniejszym opakowaniu. Według firmy pozwala to na wysyłanie o 70 procent więcej pudeł na palecie. Zdaniem firmy, więcej pudeł na każdej palecie powinno przełożyć się na mniej dostaw, co także nie będzie obojętne dla środowiska. Transport tej samej ilości telefonów będzie emitował o wiele mniej CO2 niż dotychczas – jeśli wierzyć informacjom podanym przez Apple’a, jest to różnica równa zdjęciu z dróg 450 tys. samochodów.

Decyzja Apple wywołała w branży wiele kontrowersji. Jedni uważają, ze są to jedynie działania pozorne, które w efekcie przyniosą odwrotny skutek. Mówi się także, że powodem wcale nie była dbałośc o środowisko, a zwykła oszczędność. Jednak oprócz tych głosów firma otrzymała także pochwały od niektórych grup środowiskowych, za ograniczenie ilości e-odpadów.

zawartość opakowania iPhone 12
Źródło: Apple

Jaką ładowarkę kupić?

Jeśli chodzi o brak słuchawek w pudełku, problem jest o wiele mniejszy. Wybór na rynku jest ogromny i możesz zdecydować się w zasadzie na jakiekolwiek słuchawki bezprzewodowe lub  na złączu Lightning. W przypadku połączenia poprzez jack audio musisz jedynie pamiętać o zakupie przejściówki. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o ładowarkę. Jeśli rzeczywiście masz w domu ładowarkę od któregoś ze starszych modeli iPhone’a, to oczywiście możesz z niej skorzystać. Jednak jeśli masz sama ładowarkę to pamiętaj, że nie będziesz mógł jej używać z nowym kablem w pudełku, bo on używa już innego połączenia. Oznacza to, po prostu, że w takim wypadku musisz kupić nową wtyczkę ścienną, która współpracuje z kablem iPhone’a 12.

Trzeba jednak przyznać, że USB-C ma kilka zalet w porównaniu ze starszym rozwiązaniem. Takie złącze jest dużo bardziej trwałe i dwustronne – możemy podpiąć wtyczkę, nie szukając właściwego ułożenia. Do tego może również przenosić więcej mocy. 

Zasilacz Apple USB-C 20 W 

Apple twierdzi, że wszystkie modele iPhone’a 12 mogą korzystać z szybkiego ładowania i każdy model może osiągnąć 50% naładowania w około 30 minut. Haczyk? Musisz upewnić się, że ładowarka ma 20 W. Apple właśnie wypuściło nowy 20-watowy zasilacz USB-C, który ma być nawet tańszy niż wycofany 18-watowy zasilacz USB-C. 

Ładowarka Silver Monkey 20W

Jeśli szukasz tańszej alternatywy niż zasilacz Apple, rozważ zakup ładowarki firmy Silver Monkey. Jest to tańszy zamiennik, który również możesz wykorzystać jako zapasową ładowarkę do swojego iPhone’a.


Ładowarka Apple MagSafe

Ładowarka MagSafe firmy Apple, podobnie jak ładowarki do MacBooków o tej samej nazwie można łatwo założyć i zdjąć z tyły urządzenia. Dzięki temu zyskujemy wygodę ładowania bezprzewodowego, ale z bezpieczniejszym połączeniem. Ponadto ładowarka MagSafe umozliwia ładowanie bezprzewodowe o pełnej mocy 15 W, czyli dwa razy więcej w porównaniu z innymi bezprzewodowymi ładowarkami Qi na rynku, które pomimo reklamowanej liczby osiągają maksymalne prędkości ładowania 7,5 wata dla modeli iPhone’a. 

Ładowarka Apple MagSafe Duo

Na koniec opcja, która zadowoli nie tylko gadżeciarzy. Przy pomocy podwójnej ładowarki Apple MagSafe Duo w wygodny sposób naładujesz baterie nie tylko w swoim iPhonie, ale uzupełnisz energię w Twoim iPhonie, zegarku Apple Watch oraz bezprzewodowe etui ładujące słuchawek AirPods.

Wystarczy umieścić je na podkładce, a natychmiast rozpocznie się ich wydajne ładowanie. Ładowarkę można zgrabnie złożyć i zabrać wszędzie ze sobą.

Mophie Snap+ Wireless Pad bezprzewodowa MagSafe 15W

Początkowo ładowarka MagSafe firmy Apple była jedyną na rynku. Jednak podobnie jak w przypadku wszystkich akcesoriów Apple specyfikacje ładowania MagSafe była udostępniana firmom zewnętrznym, dzięki czemu mogą one  stworzyć swoje urządzenia ładujące wykorzystujące MagSafe.

Przykładem takiej ładowarki jest Mophie Snap+ Wireless Pad wyposażona jest w technologię MagSafe. Oferuje do 15 W mocy bezprzewodowej. Ponadto możesz ładować swój telefon w etui o grubości do 3 mm.

opakowanie iPhone