5 powodów, dla których warto zaktualizować iPhone’a do iOS 14

Nareszcie doczekaliśmy się i od wczoraj możemy korzystać z iOS 14 – najnowszego systemu operacyjnego dla iPhone’a. Tworząc go, Apple mocno skupiło się na optymalizacji systemu, pod względem stabilności i wydajności. Jeśli jeszcze nie zdążyliście go pobrać albo wciąż zastanawiacie się, czy to robić, to przychodzimy z pomocą. Sprawdźcie sześć powodów, dla których warto dokonać aktualizacji.

Najlepsze funkcje iOS 14

iOS 14 to naprawdę świetna aktualizacja zawierająca szereg nowych rozwiązań. Spośród wszystkich dostępnych wybraliśmy 6 najważniejszych i najdłużej wyczekiwanych funkcjonalności dla iPhonów. Sprawdźcie je wszystkie.

Widżety w iOS 14

iOS 14 zapewnia zupełnie nowy wygląd interfejsu użytkownika dzięki widżetom ekranu głównego, które można dostosować pod względem rozmiaru / kształtu, aby zapewnić doskonałą funkcjonalność. Jest to prawdopodobnie największa zmianę interfejsu użytkownika dla systemu iOS od czasu jego wprowadzenia. 

Apple przeprojektowała swoje widżety dla domyślnych aplikacji, takich jak Kalendarz, Giełda i Pogoda. Pojawiły się również nowe widżety Czas przed ekranem i Apple News.

Wszystkie opcje widżetów można wyświetlić w Galerii widżetów, naciskając i przytrzymując ekran, wybierając opcję „Edycja ekranu początkowego”, a następnie dotykając przycisku „+”. Sugestie dotyczące widżetów w Galerii widżetów są oparte na tym, co użytkownicy instalują najczęściej.

Każdy widżet można przeciągnąć bezpośrednio na ekran główny, gdzie można go umieścić obok ikon aplikacji. Możesz mieć wiele widżetów na różnych stronach ekranu głównego, uporządkowanych w najbardziej przydatny sposób.

Widżety w widoku Dzisiaj i na ekranie głównym są dostępne w małych, średnich i dużych rozmiarach. Informacje dostarczane z każdym rozmiarem widżetu różnią się w zależności od aplikacji, dlatego proponuję, abyście eksperymentowali z różnymi rozmiarami i konfiguracjami, abyście dopasowali to do swoich potrzeb i zobaczyli, co działa najlepiej.

Stosy widżetów

Możecie ułożyć do 10 widżetów jeden na drugim, dzięki czemu macie je w jednym miejscu. Na takim stosie widżetów widzimy tylko jeden, ale po przesunięciu po nim palcem, jego miejsce zajmuje następny w kolejce. Jest to bardzo fajna funkcjonalność pozwalająca zaoszczędzić miejsce na ekranie, a jednocześnie mieć dostęp do wszystkich potrzebnych nam widżetów.

Istnieje także możliwość inteligentnego stosu, w której sam system iOS dobiera widżet według tego, który jest w danej chwili najbardziej potrzebny. Przy wyborze wyświetlanego widżetu brane są różne czynniki jak aktualne położenie iPhone’a, pora dnia, aktywność i nawyki użytkownika.

Bibilioteka aplikacji

Kolejna najważniejszą zmianą oprócz pojawienia się widżetów na ekranie głównym jest biblioteka aplikacji na iPhone’a. Ta funkcja oferuje nowy sposób zarządzania wieloma aplikacjami dzięki automatycznie generowanym kategoriom, nowemu widokowi alfabetycznemu, możliwości ukrywania stron aplikacji i nie tylko.

Co to jest biblioteka aplikacji?

Biblioteka aplikacji to świetna nowa funkcja, która pokazuje wszystkie zainstalowane aplikacje w zorganizowanym, prostym w nawigacji widoku, podobnym do widoku listy aplikacji na Apple Watch. Biblioteka ta znajduje się na końcu ostatniej strony aplikacji na iPhonie.

Jak korzystać z biblioteki aplikacji iPhone w systemie iOS 14

Gdy przejdziecie do widoku Biblioteki aplikacji zobaczycie, że każda zainstalowana aplikacja jest automatycznie podzielona na kategorie folderów, takie jak Ostatnio dodane, Społeczności, Narzędzia, Kreatywność, Gry, Rozrywka, Podróże, czy Edukacja. W górnej części biblioteki aplikacji znajduje się folder Sugestie z czterema zalecanymi aplikacjami wyświetlanymi na podstawie takich czynników, jak pora dnia, lokalizacja i aktywność. Każdy folder zawiera trzy aplikacje z najczęściej używanej kategorii. W Bibliotece aplikacji macie kilka możliwości przeklikiwania się przez wszystkie zapisane na Waszym iPhonie. Możecie:

 • Dotknąć pojedynczej aplikacji, aby ją otworzyć;
 • Użyć paska wyszukiwania u góry, aby znaleźć konkretną aplikację;
 • Znaleźć aplikację przeszukując listę alfabetyczną;
 • Stuknąć w małe cztery pakiety aplikacji w prawym dolnym rogu kategorii, aby wyświetlić wszystkie aplikacje w tym folderze biblioteki aplikacji;

Dzięki Bibliotece aplikacji możecie przechowywać najczęściej używane aplikacje na ekranie głównym, a Apple automatycznie będzie sortować je w folderach w Bibliotece aplikacji . Dzięki temu utrzymywanie porządku w systemie iOS jest o wiele łatwiejsze i chociaż być może nadal nie jest tak łatwe, jak w Androidzie i nadal nie można tworzyć niestandardowych folderów w bibliotece aplikacji, jest to i tak ogromny postęp jeśli chodzi o tę kwestię.

Ukrywanie stron aplikacji na iPhone’a

Jeśli podoba Wam się pomysł Biblioteki aplikacji i nie potrzebujecie już dodatkowo strony aplikacji, możecie ją ukryć. W tym celu należy:

 • Nacisnąć i przytrzymać pusty obszar ekranu głównego lub dowolnej strony aplikacji.
 • W trybie edycji dotknąć ikon kropek na stronie aplikacji w dolnej środkowej części ekranu.
 • Odznaczyć strony aplikacji, które chcesz ukryć.
 • Stuknąć Gotowe w prawym górnym rogu.

Możecie oczywiście w każdej chwili odkryć strony aplikacji, odwracając powyższe kroki.

Picture in Picture

Funkcja Picture in Picture jest od jakiegoś czasu dostępna już na Android, a od 2015 roku także na iPadzie. Teraz nareszcie można skorzystać z niej także na iPhonie. Dzięki funkcji obrazu w obrazie możesz nadal oglądać wideo, jednocześnie wykonując inne czynności w tle, umożliwiając po raz pierwszy wielozadaniowość dwóch aplikacji naraz na iPhonie. 

Aby zrobić taki obraz w obrazie, należy:

 • Przejść do aplikacji wideo, takiej jak Apple TV, Netflix lub aplikacja Twitch;
 • Odtworzyć wideo;
 • Przesunąć palcem w górę lub naciśnąć przycisk ekranu głównego na telefonach iPhone bez funkcji Face ID;
 • Film zacznie się odtwarzać w oddzielnym ruchomym oknie u góry ekranu głównego;
 • Można teraz nawigować, a obraz w obrazie wideo będzie nadal odtwarzany.

Gdy wideo jest odtwarzane w trybie obrazu w obrazie, możecie je przeciągnąć, aby przenieść je w inne miejsce ekranu. Możecie także przesunąć go z boku wyświetlacza, aby go chwilowo ukryć. Dźwięk z filmu będzie nadal odtwarzany, ale wideo zostanie ukryte.

Możecie także zmienić rozmiar okna PIP powiększając lub zmniejszając go za pomocą dwóch palców, a także szybko zmaksymalizować lub zminimalizować rozmiar okna stukając dwukrotnie w obraz.

Obraz w obrazie FaceTime

To, że funkcja ta obsługuje również FaceTime bardzo mnie ucieszyło, ponieważ często korzystam z takiego rodzaju połączeń. Do tej pory przejście do innej aplikacji podczas połączenia FaceTime pozwalało słyszeć głos rozmówcy, wideo było wstrzymane. Dzięki obsłudze obrazu w obrazie możecie wykonywać wiele zadań jednocześnie i kontynuować rozmowę wideo. Wystarczy, że funkcję FaceTime na pełnym ekranie, a funkcja Picture in Picture zostanie uruchomiona automatycznie.

Przejęcie pełnego ekranu zniknęło

Pewnie kojarzycie tę sytuację, gdy robicie coś ważnego na telefonie, a nagle ktoś do Was dzwoni i przerywa Waszą pracę. Możecie odebrać, ale często nie ma na to czasu, więc czekacie aż sam się rozłączy, a to i tak przerwało Waszą pracę. Na szczęście w iOS 14 zniknęły połączenia, Siri i inne powiadomienia przejmujące cały ekran. Zamiast tego np. Siri znajduje się w małej bańce na dole wyświetlacza po uruchomieniu, a informacja o przychodzącym połączeniu pojawia się na małym pasku u góry ekrany, jeśli akurat używasz telefonu. Może się to wydawać niewielką zmianą, ale z pewnością jest bardzo pomocna.

Stuknij w tył iPhone’a – czyli mała rzecz, a cieszy

Może dla niektórych umieszczenie tutaj tej funkcji jest przesadą, ale nie mogę jej pominąć, bo sama uwielbiam takie proste i praktyczne rozwiązania. Domyślam się, że takich smaczków jest znacznie więcej, ale to szczególnie przykuło moją uwagę. Stuknięcie w tył iPhone’a to błyskawiczny sposób na to, by wykonać niektóre czynności na Iphonie np.: zrzut ekranu, wyciszenie telefonu czy wywołanie Centrum sterowania.

Aby ustawić nową funkcję należy wejść w Ustawienia -> Dostępność -> Dotyk. Możecie przypisać konkretne działanie osobno do podwójnego i potrójnego stuknięcia w tył iPhone’a.

Więcej o ciekawych, „ukrytych” funkcjach przeczytacie w artykule: Funkcje w iPhonie, których prawdopodobnie nie znasz.

Jak zainstalować iOS14 ?

System operacyjny iOS 13 był dość wadliwy. Należy się spodziewać, że i iOS 14 nie uniknięto błędów. Jeśli chcecie ich uniknąć, możecie zaczekać z aktualizacją, aż do pojawienia iOS 14.1 lub iOS 14.2. Jednak podczas testowania najnowszej wersji mogę stwierdzić, że moje pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne, iOS 14 to zdecydowanie świetna aktualizacja i jest to dużo mniej wadliwy system, niż poprzednie wersje beta.

Jeśli zatem chcecie się już teraz wypróbować wszystkie nowe funkcje i zmiany, to zróbcie to już teraz bowiem iOS 14 to zdecydowanie świetna aktualizacja. Pamiętajcie tylko, aby najpierw utworzyć nową kopię zapasową swojego iPhone’a lub iPada, szczególnie jeśli macie na nich bardzo istotne dane lub ważne aplikacje. Przede wszystkim jednak najpierw przeczytajcie artykuł Bartka, z którego dowiecie się które modele iPhone dostaną aktualizację?

Jeśli już wiecie, że Wasz iPhone znajduje się na liście i jesteście zdecydowani wypróbować iOS 14, musicie przejść do zakładki Ustawienia> Ogólne> Aktualizacja oprogramowania i tak możecie sprawdzić, czy wszystko jest gotowe do zainstalowania aktualizacji na urządzeniu.