Jak ustawić domyślną przeglądarkę w Windowsie 11?

Windows 11 przyniósł sporo zmian w interfejsie względem swojego poprzednika. Jedną z nich jest sposób ustawiania domyślnej przeglądarki internetowej. Choć nie jest to trudne, zmiany dokonuje się inaczej niż w Windowsie 10. Wystarczy kilka prostych kroków. Sprawdź, jak ustawić domyślną przeglądarkę w Windowsie 11.

Zmiana domyślnej przeglądarki internetowej w Windows 11 – jak to zrobić?

W Windowsie 10 domyślną przeglądarkę da się zmienić jednym kliknięciem. Windows 11 pozwala na większą kontrolę nad typami plików i linków, jakie otwierać mają dane programy. Dlatego w Windowsie 11 musisz ręcznie ustawić wszystkie pliki i linki, za jakie odpowiadać będzie wybrany program. W tym przypadku będzie to przeglądarka internetowa.

By zmienić domyślną przeglądarkę w Windowsie 11, wykonaj następujące kroki:

 1. Przejdź do Menu Start i wybierz Ustawienia.
 2. Z menu po lewej, kliknij w Aplikacje, a następnie Aplikacje domyślne.
 3. Z listy wybierz przeglądarkę, z której chcesz korzystać.
 4. Ustaw domyślne typy plików i linków dla Twojej przeglądarki. W miejscach, gdzie widzisz Microsoft Edge, wybierz przeglądarkę, z której chcesz korzystać. Jeśli system będzie chciał nakłonić Cię do korzystania z Microsoft Edge, wybierz Przełącz mimo to.

Gotowe, możesz korzystać z wybranej przez Ciebie przeglądarki internetowej jako domyślnej.

Typy plików i linków. Co oznaczają?

Zmieniając domyślną przeglądarkę, nie musisz ustawiać wszystkich typów plików i linków, jakie zobaczysz na liście. Istotne w kwestii przeglądarki są:

 • .htm, .html, .shtml, .xht, .xhtml – pliki internetowe, pisane w języku HTML, które najczęściej są statycznymi stronami internetowymi.
 • HTTP, HTTPS – najważniejsze w przypadku ustawienia domyślnej przeglądarki internetowej. Jest to protokół sieci WWW, który umożliwia przesyłanie dokumentów hipertekstowych (w dużym skrócie).

Pozostałe typy plików i linków, które możesz otwierać za pomocą przeglądarki, ale wygodniej, by służyły do tego inne programy, to:

 • .pdf – dobrze znany typ dokumentu, w którym mogą znaleźć się grafiki i tekst.
 • .svg – format grafiki wektorowej, który powstał z myślą o stronach internetowych. Odróżnić można ją tym, że jest to grafika bez tła, a dzięki temu łatwiej wpasować ją w stronę WWW.
 • .webp – format kompresji grafiki restorowej, który jest konkurentem dla formatu JPG, dzięki mniejszemu rozmiarowi pliku, ale porównywalnej jakości obrazu. Również stworzony z myślą o stronach internetowych.
 • FTP – protokół transferu plików typu klient-serwer. Zwykle obsługuje się go innym programem, jak chociażby legendarnym Total Commanderem.
 • MAILTO – odwołanie do adresów e-mail, najczęściej obsługiwane przez program pocztowy.
 • IRC – archaiczna już usługa sieciowa, która umożliwiała (teoretycznie dalej umożliwia) rozmowy za pomocą kanałów komunikacyjnych.
 • NNTP – protokół komunikacyjny, który służy do obsługi grup dyskusyjnych.
 • MMS, SMS, SMSTO, TEL – rozmowy i wiadomości telefoniczne, raczej niespotykane w prywatnych komputerach. Mamy od tego smartfony 😊
 • URN – format nazw zasobów stosowany głównie w celu identyfikacji książek. Braciszek bardzo dobrze znanego URL-a, który najczęściej kojarzy się z adresami stron internetowych.
 • WEBCAL – umożliwia dostęp do plików iCalendar.

Poznaj laptopy z preinstalowanym Windowsem 11