Jak wysłać pinezkę z lokalizacją w Google Maps? Poradnik krok po kroku

Pinezka z lokalizacją Google Maps – chyba każdy o niej słyszał, ale nie każdy wie, jak z tej funkcji skorzystać. Jeśli do tej pory nie mieliśmy potrzeby nikomu udostępniać w ten sposób lokalizacji, to nawet jeżeli na co dzień korzystamy z map Google, możemy nie wiedzieć jak to zrobić. Dowiedz się zatem, jak wysłać pinezkę z lokalizacją w Google Maps krok po kroku.

Co to jest Pinezka z lokalizacją Google Maps?

Pinezka z lokalizacją Google Maps to usługa, która pozwala wysłać z urządzenia na urządzenie współrzędne z naszą dokładną lokalizacją w mapach Google. Najczęściej korzysta się z tej funkcji na smartfonach, ale pinezkę z lokalizacją można wysłać też z komputera.

Często zdarza się, że musimy wytłumaczyć komuś, gdzie znajduje się jakiś obiekt lub wskazać miejsce, w którym aktualnie przebywamy. I tu pinezka Google Maps może być bardzo pomocna. Zwłaszcza jeśli osoba, której chcemy wskazać lokalizację jest w danym miejscu pierwszy raz. Kiedy czekamy na kogoś, np. w restauracji, to wystarczy, że nasz przyjaciel wpisze jej nazwę i sam świetnie poradzi sobie ze znalezieniem tego miejsca.

Jeżeli jednak zawędrujemy w odległe zakątki miasta lub wyjedziemy na łono natury, to dużo trudniej jest wytłumaczyć, gdzie właściwie jesteśmy. Google Maps to narzędzie, które umożliwia łatwe i szybkie udostępnienie pinezki z wybraną lokalizacją. Sprawdź, jak to zrobić, krok po kroku.

Jak wysłać pinezkę z lokalizacją w Google Maps

Jak udostępnić pinezkę z lokalizacją Google Maps na smartfonie i komputerze

Sprawdź, jak łatwo możesz udostępnić innym swoją lokalizację w mapach Google. Postępuj zgodnie z poniższą instrukcją, a zrobisz to bez problemu, nawet jeśli to Twoja pierwsza próba.

Otwórz Google Maps

 • Na swoim smartfonie, tablecie lub komputerze otwórz aplikację Google Maps. Możesz również wejść na stronę internetową Google Maps.

Znajdź miejsce

 • Wyszukaj miejsce, które chcesz udostępnić, wpisując adres lub nazwę w pasku wyszukiwania na górze ekranu.
 • Jeśli chcesz udostępnić swoje bieżące położenie, to możesz to zrobić na smartfonie. Dotknij ikony „twoja lokalizacja” (niebieska kropka).

Co zrobić jeśli miejsce nie ma konkretnego adresu?

Jeśli lokalizacja, którą chcesz udostępnić, nie ma określonego adresu (np. miejsce w parku), to:

 • na smartfonie przytrzymaj palec na ekranie, aż pojawi się czerwona pinezka,
 • na komputerze kliknij w to miejsce lewym przyciskiem myszy. Pojawi się szara pinezka, a na dole ekranu lokalizacja i współrzędne.

Udostępnij lokalizację

 • Na smartfonie dotknij nazwy lub adresu miejsca, aby otworzyć szczegóły. Na komputerze kliknij w daną lokalizację.
 • W oknie które się pojawi, dotknij ikony udostępniania (zwykle przedstawiona jako trzy połączone kropki lub prostokąt ze strzałką do góry).
 • Wybierz sposób udostępnienia:
  • Możesz skopiować link i wkleić go, np. w wiadomości SMS, e-mailu, czy na Messengerze.
  • Możesz też wybrać aplikację, za pomocą której chcesz udostępnić lokalizację (np. WhatsApp, Gmail, SMS).

Jakie funkcje dodatkowe ma aplikacja Google Maps?

Udostępnianie pinezki z lokalizacją to nie wszystko. Zobacz, z jakich funkcji możesz jeszcze skorzystać w mapach Google.

Zapisywanie ulubionych miejsc

Jeśli chcesz mieć zawsze pod ręką ważne adresy lub listę ciekawych miejsc do odwiedzenia, możesz je zapisywać w Google Maps. Dotknij lokalizacji na smartfonie lub kliknij w nią na komputerze, a następnie wybierz opcję „zapisz” i wskaż listę, na której chcesz zapisać miejsce.

Udostępnianie swojej lokalizacji na żywo

W Google Maps masz możliwość udostępniania na żywo swojej bieżącej lokalizacji oraz postępów na trasie w czasie rzeczywistym. Dzięki tej funkcji możesz poinformować innych, dokąd jedziesz lub idziesz, jaki jest szacowany czas dotarcia do celu oraz wskazać Twoje aktualne położenie. Jak to zrobić? Po wyznaczeniu trasy kliknij „więcej” i wybierz opcję „udostępniaj postępy”.

Wysyłanie pinezki z lokalizacją w Google Maps to naprawdę prosta sprawa. Jest to niezwykle przydatna funkcja, z której warto korzystać, zwłaszcza gdy chcesz spotkać się z kimś w konkretnym miejscu lub pomóc komuś znaleźć drogę.