Jak podłączyć telefon do telewizora? Skorzystaj z tych prostych trików

Wyobraź sobie, że przepadł gdzieś pilot od TV. Zgroza! Ale czy na pewno? Z powodzeniem zastąpi go smartfon, który zawsze jest w zasięgu ręki, a który może znacznie więcej, niż tylko zmienić kanał. Poznaj sposoby na podłączenie telefonu do telewizora oraz możliwości, jakie niesie kooperacja tych dwóch urządzeń.

Musisz mieć smartfon i Smart TV

Posiadanie telewizora Smart to warunek konieczny, żeby smartfon mógł z nim współpracować. Starsze modele TV niestety nie wykorzystają w pełni tego, co może zaoferować smartfon (najwyżej obsługę podstawowych funkcji przez port podczerwieni). A smartfon ma do zaoferowania naprawdę dużo. Przy okazji dowiedz się, czym jest Smart TV.

Jak podłączyć telefon do telewizora

Punkt pierwszy, wyświetlanie zawartości galerii smartfona na panelu TV. W pamięci telefonu masz pewnie sporo zdjęć i filmów. Część z wakacji, inne z urodzin dzieci, jeszcze inne z koncertu, wesela albo popołudnia spędzonego gdzieś za miastem. Jeśli któregoś dnia rodzina wpadnie w odwiedziny i zechcesz im pokazać album rodzinny zapisany w smartfonowe galerii, to znacznie wygodniej będzie dokonać tego z pomocą ekranu telewizora. Moja rada, zanim zaczniesz pokaz upewnij się, że w bazie zdjęć nie ma czegoś, czym nie chcesz się dzielić z innymi 😉

Punkt drugi, obsługa aplikacji. One także goszczą w pamięci smartfona, do tego zwykle w pokaźnej ilości. YouTube, Netlflix, HBO GO i parę innych serwisów VOD dostępnych jest w wersji mobilnej. W teorii służą rozrywce poza domem, gdy masz przy sobie jedynie ekran smartfona. W praktyce nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać wyświetlacz wielkoformatowy do seansu z filmem lub serialem. Pamiętaj tylko o wcześniejszym naładowaniu akumulatora w smartfonie.

Punkt trzeci, gry mobilne. Zamiast grać na 6 calach, grasz na przykład na 50. Bo czemu nie? Siedzisz w fotelu lub na kanapie, a przed Tobą mapa z PUBG. Albo Doom Mobile. Albo Minecraft, Guns of Glory GTA: San Andreas, Farming Simulator i setki innych. Dowodzenie postacią lub pojazdem odbywa się na ekranie smartfona. Staje się on jakby padem.

Tylko czy do odebrania obrazu naprawdę musisz mieć telewizor Smart TV? Oczywiście, że tak. Model bez funkcji Smart zwyczajnie nie będzie współpracował ze smartfonem. Nie posiada portu, który odbiera i rozpoznaje dane z telefonu. I kropka.

Jak bezprzewodowo podłączyć telefon do telewizora?

Ten sposób jest najprostszy i wymaga najmniej wysiłku. Jeśli Twój telewizor Smart TV generuje swoją sieć Wi-Fi, podłącz do niej swój smartfon (powstaje wówczas Wi-Fi Direct).

Najprościej dokonać fuzji, gdy masz i smartfon i telewizor od jednego producenta. Np. smartfon Samsung i
TV Samsung albo smartfon LG i telewizor LG.

Co ważne, nie ma żadnych przeciwwskazań do parowania urządzeń różnych producentów, np. smartfona LG z
telewizorem Philips, przy czym kooperacja sprzętu z tym samym logo jest bardziej intuicyjna, co wynika z jednorodności ekosystemu. Producenci starają się po prostu, aby łączenie urządzeń smart było jak najłatwiejsze i wiązało się z kilkoma tąpnięciami w ekran. Na etapie parowania telefonu z TV ustaw widoczność obu urządzeń (w ustawieniach).

Alternatywą dla Wi-Fi Direct jest funkcja bezprzewodowego wideo. W tym przypadku połączenie między telefonem a telewizorem nie zachodzi bezpośrednio (stąd określenie Direct), lecz wymaga pośrednictwa routera Wi-Fi. Technologii tych jest na rynku pod dostatkiem i funkcjonują pod licznymi nazwami: SmartView, Miracast, Chromecast, Google Cast, Screen Mirroring, Szybkie połączenie, ScreenShare, SmartShare, Prześlij ekran itd.

Podłącz smartfon do Smart TV

Nazewnictwo jest wprawdzie zróżnicowane, ale zasada działania identyczna. Otóż zarówno smartfon, jak i telewizor muszą korzystać z jednej sieci Wi-Fi. Następnie uruchamiasz aplikację w smartfonie, przechodzisz przez kreator połączenia i gotowe. Możesz przesyłać obraz ze smartfona do TV.

Zdaję sobie sprawę, że powyższa instrukcja jest raczej skąpa, ale proces podłączania telefonu do telewizora jest dziecinnie prosty.

Jak połączyć smartfon z TV kablem HDMI?

Jak już wspomniałem, nie każdy telewizor Smart obsługuje Wi-Fi. Dotyczy to szczególnie starszych modeli. Technologia ma na szczęście remedium na tę okazję. Wystarczy, że zaopatrzysz się w stosowny kabel HDMI i połączysz obydwa urządzenia klasycznym sposobem.

Potrzebujesz jedynie specjalnego kabla HDMI – MHL. Następnie umieszczasz wtyki w stosownych gniazdach i gotowe. Obraz ze smartfona zostanie duplikowany na ekranie TV, o czym pisałem już wyżej. Telewizor zostanie tym samym sprowadzony do roli odbiornika.

Oczywiście smartfon będzie podczas współpracy zażywał energię, dlatego przed dłuższym seansem zalecam naładowanie baterii do pełna. Pomocne będzie ładowanie indukcyjne (o ile smartfon obsługuje tę technologię). Dla porządku dodam, że telewizory nie wymagają żadnych zmian w kwestii zasilania.