W Twoim domu zagościł pachnący nowością telewizor? Teraz wypada coś na nim obejrzeć. Dekoder, konsola, odtwarzacz, serwisy streamingowe – aby cieszyć się rozrywką na najwyższym poziomie, należy najpierw wszystko odpowiednio podłączyć. Na szczęście to nic trudnego. Zobacz, jak podłączyć telewizor do najważniejszych urządzeń oraz internetu i wykorzystaj pełnię jego możliwości.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat konkretnej technologii, potrzebujesz porady sprzętowej lub pomocy w zakupie, napisz do nas na geex@x-kom.pl
Każdy współczesny telewizor ma przynajmniej jedno złącze HDMI. To najważniejszy port w urządzeniu, za pomocą którego podłączysz do telewizora większość urządzeń, np. dekoder do telewizji naziemnej lub satelitarnej, konsolę do gier czy odtwarzacz Blu-ray. Standardy HDMI jednak różnią się od siebie. Obecnie spotykane to:
W większości zastosowań sprawdzi się standard HDMI 2.0. Stopniowo na popularności zyskują jednak ekrany 8K, a nowoczesne konsole do gier radzą sobie z wybranymi grami z płynnością powyżej 60 FPS. Wówczas wybierz kabel HDMI 2.1 – jest on także wstecznie kompatybilny z poprzednimi standardami, więc sprawdzi się do wszystkich urządzeń.
Zatem jak podłączyć dekoder do telewizora? W zestawie ze sprzętem powinien się znaleźć odpowiedni kabel HDMI. Działa on w obie strony, więc dowolny koniec włóż do gniazda w TV, a drugi do dekodera. Następnie włącz telewizor i wybierz odpowiednie źródło.
A jak podłączyć konsolę do telewizora? Zasada jest dokładnie taka sama, jak w przypadku dekodera, a odbiornik zwykle automatycznie wykryje, jakie urządzenie do niego wpiąłeś. Konsole obecnej generacji, czyli PS5 oraz Xbox Series, obsługują ponadto częstotliwość odświeżania 120 Hz (czyli 120 klatek na sekundę). Pamiętaj jednak, że Twój TV także musi wspierać taką płynność. Podłącz konsolę do portu HDMI 2.1 – będzie on odpowiednio oznaczony na obudowie telewizora.
Sprawdź pełną ofertę kabli HDMI w x-komie
Jest wiele powodów, aby podłączyć komputer albo laptopa do telewizora. Na przykład w ten sposób obejrzysz z rodziną lub przyjaciółmi zdjęcia z wakacji, odtworzysz zapisane na dysku filmy czy pograsz w gry na dużym ekranie. Niektóre osoby wręcz decydują się na telewizor zamiast monitora, aby cieszyć się rozrywką w dużym formacie.
Najprostszy sposób na to, jak podłączyć komputer do telewizora, to oczywiście połączenie przewodowe. Tak jak w przypadku dekodera lub konsoli, wystarczy kabel HDMI w odpowiednim standardzie. Połącz obydwa urządzenia i gotowe – komputer powinien od razu dostosować rozdzielczość obrazu do parametrów odbiornika.
Jeżeli masz do dyspozycji tylko złącze USB-C i nie wiesz, jak podłączyć laptop do telewizora, spokojna głowa. W sprzedaży znajdziesz mnóstwo kabli i przejściówek USB-C do HDMI, w tym modele obsługujące standard HDMI 2.1. Taki przewód umożliwia także podłączenie niektórych smartfonów lub tabletów do telewizora.
Współczesne telewizory Smart TV pozwalają na proste połączenie się bezprzewodowo z komputerem z systemem Windows. Włącz telewizor, a na komputerze wybierz kombinację klawiszy Win+P i kliknij opcję „połącz z wyświetlaczem bezprzewodowym”. Znajdź na liście Twój odbiornik i połącz się. Jeżeli robisz to po raz pierwszy, na ekranie telewizora pojawi się komunikat z prośbą o zaakceptowanie połączenia. Voila – można korzystać.
Pamiętaj jednak, że tego typu połączenie ma swoje ograniczenia. Obraz na telewizorze reaguje zwykle z zauważalnym opóźnieniem, a częstotliwość odświeżania jest ograniczona tylko do 30 Hz. Takie rozwiązanie sprawdzi się zatem głównie do przeglądania zdjęć czy wyświetlania prezentacji multimedialnych.
A co z komputerami Apple Mac? Je również połączysz bezprzewodowo z telewizorem, aczkolwiek nie z każdym. Dany model musi wspierać technologię Apple AirPlay, czyli dedykowany system transmisji od giganta z Cupertino. Jeżeli tak nie jest, potrzebujesz przystawki Apple TV.
Sprawdź telewizory wspierające technologię Apple AirPlay w x-komie
Upewnij się, że Twój Mac oraz telewizor połączone są z tą samą siecią. Następnie kliknij ikonę centrum sterowania na prawej krawędzi górnego paska menu. Wybierz Klonow. ekranu, a następnie wybierz swój telewizor. Odbiornik połączy się z komputerem i wyświetli czterocyfrowy kod, który należy podać na komputerze. Teraz, aby sklonować lub rozszerzyć ekran Maka, kliknij Klonow. ekranu, a następnie wybierz „Klonuj Wbudowany wyświetlacz” lub „Użyj jako oddzielnego wyświetlacza”.
Jeżeli chcesz podłączyć internet do telewizora za pomocą kabla Ethernet (RJ-45), Twój odbiornik musi być wyposażony w odpowiednie złącze. Znaczna część dostępnych na rynku TV daje Ci taką możliwość, gdyż połączenie kablowe zapewnia zazwyczaj najlepsze prędkości oraz wysoką stabilność. To ważne podczas streamowania multimediów w wysokiej jakości lub grania w gry w chmurze.
Zobaczmy zatem, jak podłączyć telewizor do internetu. Włóż kabel RJ-45 do wolnego gniazda w routerze, a jego drugi koniec do portu w telewizorze. Następnie uruchom TV – w ciągu kilku-kilkunastu sekund nawiąże połączenie. Jeżeli mimo wszystko nie będziesz mieć dostępu do sieci, upewnij się, czy kabel jest odpowiednio dociśnięty do gniazd po jego obu stronach, lub czy nie jest w którymś miejscu uszkodzony.
Nie wiesz, jak połączyć telewizor z internetem za pomocą Wi-Fi? Jeżeli masz kilkuletni nawet Smart TV, to powinien on obsługiwać sieci bezprzewodowe. W przypadku starszych odbiorników bez funkcji smart, konieczne będzie dokupienie specjalnej przystawki.
Wejdź w ustawienia telewizora i poszukaj opcji sieciowych. W przypadku telewizorów z Android TV menu wygląda podobnie do tego ze smartfonów. Wybierz sieć, za pomocą której chcesz połączyć telewizor z internetem. Teraz wystarczy wpisać hasło przy użyciu klawiatury ekranowej lub klawiatury Bluetooth, jeżeli z takowej korzystasz.
Najlepsze doświadczenia filmowe to nie tylko wysokiej jakości obraz, ale także wielokanałowy dźwięk kinowej jakości. Jak podłączyć telewizor do kina domowego? Najprostsze i najbardziej efektywne rozwiązanie to po prostu kabel HDMI. Jeśli gniazda w obu urządzeniach obsługują funkcję ARC, przekażesz wówczas obraz i wysokiej jakości dźwięk jednocześnie. Informację taką znajdziesz na ich obudowie, a także w instrukcjach obsługi.
Większość amplitunerów z zestawów kina domowego umożliwia podłączenie kilku urządzeń jednocześnie – mój prywatny Denon AVR-X250BT ma 5 gniazd HDMI 2.0. Dekoder, konsolę oraz komputer podłączam bezpośrednio do niego, dzięki czemu do telewizora wpinam tylko jeden kabel. W ten sposób unikam bałaganu oraz mam szybki dostęp do wielu sprzętów jednocześnie, bez uciążliwego przepinania przewodów.
Jeżeli jedno z Twoich urządzeń nie obsługuje funkcji ARC albo po prostu wolisz podłączać urządzenia bezpośrednio do telewizora, skorzystaj z dodatkowego kabla audio. Najlepszy będzie przewód optyczny (Toslink), który przesyła wysokiej jakości dźwięk cyfrowy w formacie wielokanałowym. Innym rozwiązaniem są kable RCA (cinch), przekazujące dźwięk stereo.
W przypadku zestawów kina domowego starego typu do dyspozycji pozostanie wyłącznie kabel z klasycznym złączem Jack (3,5 mm lub 6,3 mm). Jeżeli jedno z urządzeń nie ma gniazda AUX, ale ma złącze RCA, w sprzedaży są odpowiednie kable z dwoma rodzajami złączy.