Jak podłączyć drukarkę do laptopa?

Drukarka kupiona, świeżutka ryza papieru już czeka, aż jej użyjesz, a Ty… nie wiesz jak zainstalować nowy sprzęt? Poniżej znajdziesz krótką instrukcję, która pozwoli Ci sprawnie przejść przez proces instalacji drukarki na sprzęcie komputerowym. Poza podłączeniem kabla lub odpaleniem modułu bezprzewodowego trzeba przecież poprawnie skonfigurować urządzenie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Wybierz sposób instalacji drukarki

Po pierwsze określ, jak twoja drukarka będzie łączyła się z komputerem:

  • przewodowo – za pomocą kabla USB;
  • bezprzewodowo – za pomocą wbudowanego modułu Wi-Fi.

Później, postępuj zgodnie z opcją, którą wybierzesz. Jeżeli drukarka jest podłączana poprzez kabel, to połącz nim oba urządzenia. Jeśli z kolei ma działać poprzez połączenie bezprzewodowe – odpal laptop, drukarkę i router bezprzewodowy. Tak przygotowane sprzęty będą gotowe do dalszej konfiguracji.

drukarka

Instalowanie drukarki krok po kroku  

System Windows

Po podłączeniu sprzętów i upewnieniu się, że komputer ma dostęp do Internetu, cały proces wyszukiwania i pobierania sterowników powinien rozpocząć się automatycznie. W środowisku Windows samoistnie włączy się konfigurator, który przeprowadzi Cię przez proces instalacji – pobierając automatycznie sterowniki oraz dodając sprzęt do swojego ekosystemu.

Sterowniki od producenta

Jeżeli jednak tak się nie stanie, najlepszym sposobem na konfigurację nowego sprzętu pozostają sterowniki udostępniane przez producenta sprzętu. Zwykle dołączane są one do sprzętu (np. w postaci płyty CD). Niestety, nie wszystkie płyty będą kompatybilne z systemem operacyjnym, który posiadasz. Warto zatem wiedzieć, że sterowniki znajdziesz również na stronie producenta sprzętu. Oto jak z nich korzystać:

  1. Wejdź na stronę producenta drukarki.
  2. Odszukaj dział ze sterownikami.
  3. Znajdź model swojej drukarki / wpisz go w wyznaczone pole do wyszukiwania.
  4. Podbierz zestaw odpowiednich sterowników na swój komputer.
  5. Postępuj zgodnie ze wskazówkami w instalatorze…

… i gotowe!

Pamiętaj! Aby mieć pewność, że pobrany pakiet sterowników jest odpowiedni, sprawdź jaką platformę obsługuje twój sprzęt (32 lub 64-bitową) oraz którą wersję systemu Windows posiadasz. Koniecznie wybierz pakiet instalacyjny, kierując się właśnie tymi kryteriami.

Menadżer zadań w panelu sterowania

Jeżeli oba powyższe rozwiązania to cały czas za mało, możesz również spróbować zainstalować drukarkę za pomocą popularnej funkcji Menadżera zadań w Panelu sterowania systemu Windows. Musisz jedynie odszukać urządzenie na liście podłączonych do komputera sprzętów i przejść przez kolejne kroki instalacji. Oczywiście upewniając się przy tym, że cały czas masz dostęp do Internetu.

Czym różni się instalacja drukarki bezprzewodowej?

Jeżeli chodzi o drukarkę działającą bez konieczności podpinania kabli, proces instalacji przebiega bardzo podobnie do opisanych wyżej kroków, z tą różnicą, że zamiast stosować kabel USB, musisz połączyć drukarkę ze swoją siecią Wi-Fi.

Większość drukarek bezprzewodowych posiada intuicyjne ekrany, które pozwalają zrobić to z poziomu urządzenia – spokojnie wybierzesz na nich odpowiednią sieć i wpiszesz hasło. Jeśli jednak nie jest to możliwe, musisz uprzednio połączyć sprzęt kablem i poprzez odpowiedni instalator wskazać sieć, z którą sprzęt ma zostać połączony. Reszta jest analogiczna do opcji z kablem.

A może chcesz drukować nie tylko z laptopa, ale i smartfona czy tabletu? W takim przypadku zajrzyj koniecznie do artykułu: Jak drukować prosto ze smartfona i innych urządzeń mobilnych?

ABC wiedzy o drukarkach

Mam nadzieję, że powyższe informacje pozwolą Ci przejść przez proces instalacji sprzętu sprawnie i bezboleśnie. Jeśli jednak to nadal dopiero przed Tobą, a Ty zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej drukarki, koniecznie zobacz nasze rankingi:

Odkryj również wszystkie drukarki i urządzenia wielofunkcyjne w x-kom