Jaką drukarkę laserową kupić? Krótki poradnik zakupowy

Czy druk laserowy to dobry wybór? Kto powinien zdecydować się na drukowanie w tej technologii? Czym właściwie drukarka laserowa różni się od innych dostępnych na rynku urządzeń? I w końcu – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Druk laserowy – o co chodzi?

Drukarki laserowe dzielimy na dwie podstawowe kategorie:

  • monochromatyczną – druk biało-czarny,
  • kolorową – druk wielobarwny.

Drukarka laserowa do firmy i do domu

Drukarki działające w oparciu o technologię laserową polecane są osobom, które potrzebują drukować imponujące ilości dokumentów na raz, a do tego w dobrej jakości i przede wszystkim – szybko. Najbardziej zaawansowane modele urządzeń laserowych monochromatycznych potrafią drukować z prędkością ponad 60 stron na minutę i pomieścić w podajniku całą ryzę papieru na raz. Wspomniane sprzęty, doskonale zdają egzamin w biurach i urzędach, gdzie ilość dokumentów jest największa.

Jeżeli w Waszym przypadku, nie potrzeba aż tak wydajnego urządzenia, w ofercie znajdziecie również urządzenia laserowe, drukujące z prędkością 20 stron na minutę – taki sprzęt jest zupełnie wystarczający np. do domu.

drukarka laserowa canon geex

A propos domu, trzeba nadmienić, że drukarka laserowa może okazać się nawet lepszym wyborem niż zwykła atramentówka. Wszystko przez to, że w przeciwieństwie do sprzętu atramentowego, sprzęt laserowy może stać nieużywany nawet przez długi czas, a kiedy po przerwie zdecydujecie się z niego skorzystać, wydruk będzie nadal w bardzo wysokiej jakości, bez konieczności serwisowania urządzenia.

Przydatne funkcje w drukarkach laserowych

Drukarki laserowe to bardzo wygodne w obsłudze urządzenia. Ich największym atutem jest oczywiście przyjazny dla użytkownika i nieskomplikowany interfejs oraz jakość z jaką dostarczają druk, ale oprócz tego wybrane modele posiadają funkcje, które znacznie ułatwiają korzystanie z ich atutów. Oto niektóre z nich:

  • funkcja duplex – automatyczny wydruk dwustronny,
  • druk bezpośrednio z urządzeń mobilnych – urządzenie musi posiadać moduł NFC albo AirPrint,
  • druk bezpośrednio z nośnika USB,
  • interfejsy Wi-Fi, umożliwiające bezprzewodowe drukowanie z urządzeń działających w ramach skonfigurowanej sieci,
  • drukowanie za pomocą LAN, które jest przydatne szczególnie w większych organizacjach – poprzez stworzenie sieci wewnętrznej umożliwia bowiem korzystanie z drukarki więcej niż jednemu użytkownikowi.
druk mobilny ze smartfona geex

Drukarka laserowa – kolorowa czy monochromatyczna?

Kolorowe drukarki laserowe zaskarbiły sobie serca Klientów przede wszystkim tym, że doskonale łączą szybkość wydruku z jakościowym odwzorowaniem kolorów. W przeciwieństwie do drukarek laserowych monochromatycznych, które drukują wyłącznie w czarno-białych barwach, kolorowe laserówki mają zdolność przenoszenia na papier barwnych grafik, wykresów oraz obrazów.

Co istotne, drukowane przez nie kolorowy są nie tylko intensywne, żywe i realistyczne, ale również trwałe i wysoce odporne na blaknięcie. W przeciwieństwie do kolorowych drukarek atramentowych, nie musicie czekać, aż sprzęt „rozbuja się” przy pierwszej kartce. Tutaj proces druku jest niezwykle szybki – zarówno na początku, jak i na końcu. Kolorowa drukarka laserowa wydrukuje nawet do 30 kolorowych stron na minutę.

Zobacz wszystkie:

Sprawdź również recenzję: HP, Epson, Canon i Brother, czyli starcie topowych urządzeń drukujących (i nie tylko). Doradzamy, na które modele warto postawić

Po więcej inspiracji sięgnij także do poradnika: Jaką drukarkę wybrać do domu, a jaką do firmy?