Atramentowa vs. laserowa. Jaką drukarkę wybrać?

Która drukarka będzie lepsza do domu, a która sprawdzi się w firmie? Jaki model spełni wszystkie oczekiwania? Jak wiadomo oferta urządzeń dostępnych na rynku jest niezwykle szeroka co sprawia, że (niestety) łatwo się w niej pogubić. Przekonajcie się, czy w Waszym przypadku lepiej sprawdzi się drukarka atramentowa, czy jednak warto postawić na technologię laserową.

Jak działają drukarki?

Pamiętajcie, że technologia druku, którą wybierzecie zdecyduje nie tylko o jakości obrazu przeniesionego na papier, ale również o szybkości drukowania. Jest to istotne, jeśli weźmiecie pod uwagę przeznaczenie sprzętu, np. do domu lub do biura.

Druk atramentowy – czy się opłaca i na czym polega?

Sprzęty atramentowe najczęściej wykorzystują technologię CMYK, na którą składają się cztery barwy atramentu. Są one uwalniane podczas drukowania tworząc kolejne linie obrazu. Za pomocą drukarki atramentowej bez trudu wydrukujecie zarówno tekst, jak pełno kolorową stronę w doskonałej jakości.

Niestety, należy wziąć pod uwagę, że im tańszą drukarkę atramentową wybierzecie, tym koszty jej eksploatacji będą większe – poprzez częstszą konieczność wymiany wkładów drukujących. Na szczęście, wymyślono coś takiego jak CISS, czyli system stałego zasilania tuszem, który poprzez swoją pracę, której efektem jest eliminacja kadridży, pozwala ograniczyć wydatki związane z eksploatacją sprzętu.

drukarka laserowa canon geex

Czym jest technologia laserowa? Jakie są koszty jej używania?

Technologia laserowa działa podobnie do kserokopiarki. Najprościej mówiąc, drukarka działająca w oparciu o laser wykorzystuje do swojej pracy specjalne tonery z proszkowym wkładem. Tak podany atrament, przenoszony jest na papier, a następnie utrwalany za pomocą specjalnego bębna obrazowego. Z kolei najważniejszą różnicą w kontekście drukarki atramentowej jest tutaj fakt, że drukowanie laserowe jest tworzone warstwowo, a nie linia po linii.

Jeśli idzie o koszty, to technologia laserowa jest o wiele bardziej wydajna od atramentowej wersji druku. Co prawda toner do sprzętu laserowego nie należy do najtańszych, ale wystarczy na o wiele większą liczbę wydruków niż ma to miejsce w przypadku atramentowego kadridża.

Rozdzielczość = jakość?

Rozdzielczość drukarek atramentowych

W tej opcji rozdzielczość druku sięga nawet 9600 x 2400 dpi. Wiadomo, że im większa rozdzielczość, tym więcej barw na wydruku oraz płynniejsze przejścia pomiędzy kolorami. Pamiętajcie, że do drukowania tekstu w dobrej jakości wystarcza już rozdzielczość 600 x 600 dpi. Jeśli z kolei idzie o wielobarwne obrazy i zdjęcia uwzględniające detale, najlepiej sprawdzi się rozdzielczość na poziomie minimum 1200 x 1200 dpi. Drukarki atramentowe gwarantują bardzo naturalne, żywe i wyraziste kolory.

laserowa atramentowa drukarka geex

Rozdzielczość drukarek laserowych

Drukarki laserowe oferują rozdzielczość na poziomie 2400 x 600 dpi. Co prawda to o wiele mniej od sprzętów atramentowych, ale wystarczająco, aby wydrukować teksty w dobrej jakości. Kolorowa drukarka laserowa nie sprawdzi się jednak przy druku zdjęć, ale możecie ją wykorzystać np. do tworzenia wizytówek czy plakatów. Na plus punktuje tutaj wysoka odporność wydruku na czynniki atmosferyczne, światło itd.

Jaka drukarka do domu, a jaka do firmy?

Tak naprawdę, wszystkie powyższe rozważania sprowadzają się do jednego wniosku – wybór adekwatnego sprzętu zależy od tego, jak często i w jakim celu chcecie go używać. Czy będzie on służył do drukowania samego tekstu? A może chcecie za jego pomocą tworzyć grafiki i zdjęcia?

W zastosowaniach domowych warto postawić na sprzęt atramentowy, który gwarantuje doskonałą jakość, która wsparta jest imponującą prędkością pracy. Taki sprzęt sam w sobie jest tani i pozwoli na drukowanie w zasadzie wszystkiego, co przyjdzie Wam do głowy. Jeśli z kolei planujecie zakup sprzętu do biura, a przy tym jego wzmożoną eksploatację, warto rozważyć zakup drukarki laserowej. W przypadku sporego obrotu dokumentami właśnie ten rodzaj sprzętu sprawdzi się doskonale.

Zobacz:

Sprawdź również wszystkie drukarki w sklepie x-kom

Nadal nie wiesz, jaki sprzęt będzie odpowiedni w Twoim przypadku? Koniecznie sprawdź poradniki: