Jak kupić komputer do grania w wakacje? Poradnik

Najczęstsze pytanie, jakie słyszę od osób zainteresowanych zakupem komputera/laptopa, to: „kiedy jest najlepszy moment na zakup?” Niestety, ale gdyby człowiek był prorokiem… to sami wiecie co. Jeśli jednak jesteście na etapie zakupu wymarzonej jednostki stacjonarnej do grania, to sierpień jest moim zdaniem najlepszym momentem. Dlaczego? Tego dowiecie się z poniższego tekstu.

Kiedy warto kupić komputer?

Sierpień dla większości uczniów to druga, ta smutniejsza, bo przypominająca o nieuniknionym powrocie do szkoły połowa wakacji. Z lekkim uśmieszkiem na kalendarz mogą spoglądać studenci – ci oczywiście mają dodatkowy miesiąc laby, co nie zmienia faktu, że dla nich wrzesień również może okazać się bolesny, jeśli akurat planują w tym czasie zakupy elektroniki. 

Cykl jest bowiem niezmienny… czerwiec i lipiec, to czas stagnacji. Ceny jeśli nie spadają, to chociaż normują się wokół stabilnych wartości. Zwykle jednak już w połowie sierpnia powoli zaczynają się podwyżki, a i sprzętu na półkach też jakby mniej.

Co przyniesie jesień?

Dlatego jeśli akurat jesteście na etapie planowania zakupów elektroniki, a w szczególności nowego peceta do gie… ekhm – nauki, to polecam przyśpieszyć nieco proces decyzyjny i za wymarzonym blaszakiem rozejrzeć się już teraz. Unikniecie w ten sposób nawet nie tyle stresu związanego z prawdopodobnymi podwyżkami cen, ale również destabilizacją dostępności komponentów, które akurat w chwili obecnej są (tak, zaryzykuję to stwierdzenie) szeroko dostępne. 

Dodatkowe powody, dla których warto przyśpieszyć zakup sprzętu, są następujące:

  • wrzesień/październik to czas stopniowego podnoszenia cen przed BlackFriday oraz Świętami Bożego Narodzenia
  • wzmożony popyt ostatniego kwartału może na dobre wymieść z półek sklepowych obecnie nie najtańsze, ale jednak relatywnie atrakcyjnie wycenione modele kart graficznych 

Rozumiem, że rok 2021 nie jest najlepszy z punktu widzenia graczy. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o powodach potencjalnych podwyżek cen karty graficznych, to polecam materiał Piotra Liptona Szymańskiego

Strategia zakupu komputera do grania

Niektórym może wydawać się to dziwne, żeby nie powiedzieć nawet, że nieco ekscentryczne, ale osobiście wyznaję zasadę: kupić i zapomnieć oraz jakość, czyli święty spokój.

Kup i zapomnij

Chodzi w niej o to, że jeśli planujecie jakiś duży wydatek, a zakup komputera stacjonarnego jest nim niewątpliwie, to tuż po dokonaniu takiej transakcji, schowajcie wszelkie paragony/faktury głęboko do szuflady i nie zaglądajcie tam już nigdy więcej. Co zostało zakupione, to zostało zakupione i nie ma sensu rozpamiętywać, czy był to zakup „dobry, czy niedobry”. A już na pewno nie ma sensu codziennie odświeżać cen komponentów, które zakupiliście, aby upewniać się, czy akurat coś nie podrożało, albo – co gorsza (o zgrozo!) – potaniało.

Uznajmy, że co zostało kupione za kwotę „X” nie zacznie nagle kosztować „Y” więc takie katowanie samego siebie myślami, czy dobrze się zrobiło, wybierając poszczególne części akurat teraz, nie ma najmniejszego sensu. W końcu czasu już nie cofniemy. 

Wybierz rozwiązania przyszłościowe

Kolejnym ważnym elementem mojej strategii zakupu jest zawsze perspektywa użytkowania danego sprzętu. Jeśli odsuniesz od procesu zakupowego emocje, to nawet jeśli wybierzesz pozornie mniej wydajny, czy wręcz „niekompletny” sprzęt, istnieje spora szansa, że to właśnie dłuższa perspektywa zaprocentuje, jako Twoja karta przetargowa.

Ważniejsze bowiem, moim zdaniem, jest skupić się na Twoich oczekiwaniach i perspektywie, w jakiej chcesz osiągnąć ostateczny, pożądany efekt, a nie na tym, by mieć wszystko od razu – kosztem jakości. Innymi słowy, mierz siły na zamiary i nie przesadzaj w żadną stronę. Nie jest wskazana przesadna oszczędność, ani zbędna rozrzutność, bo każdy z niefortunnie dobranych elementów komputera burzy balans.

Najczęstsze błędy popełniane przy doborze części do komputera

I teraz, aby uniknąć nieporozumień – czym w praktyce jest „jakość”? Nie chodzi absolutnie o to, że tańsze komponenty muszą gwarantować wyższą awaryjność, czy krótszą żywotność. Należy jednak mieć na uwadze, że zwykle to, co nie generuje wydajności (pozornie) ostatecznie prędzej, czy później da o sobie znać, jako tak zwane wąskie gardło.

Co najczęściej okazuje się po jakimś czasie wąskim gardłem? Tutaj lista grzechów konsumentów jest długa, a dlaczego nie warto ignorować komponentów z poniższej listy, przeczytacie w artykule: 

10 najczęściej popełnianych błędów przy doborze części do komputera

Komponenty, których nie można ignorować przy zakupie komputera do gier:

  • zasilacz
  • obudowa
  • płyta główna
  • chłodzenie procesora

Konsekwencje ignorowania wagi optymalnego doboru komponentów

Słowem podsumowania powiem tylko, że oszczędzając choćby na płycie głównej, zazwyczaj blokujecie sobie możliwość dalszej rozbudowy komputera. Często narażacie się też na spadki wydajności spowodowane doborem zbyt prądożernego procesora do skromnej sekcji zasilania tańszych modeli płyt. 

A moją ulubioną wisienką na torcie jest ignorowanie obudowy komputerowej. Często panuje tu zasada: ma ładnie wyglądać! Niestety, jak to w życiu… wygląd to nie wszystko, a czasem warto wręcz odsunąć myślenie o kolorowych wentylatorach i paskach LED na bok, a wybrać szaro-burą, nudną skrzynkę, ale za to gwarantującą niskie temperatury i długą bezawaryjną pracę. 

komputer do gier

Jakie komponenty wybrać do komputera dla gracza?

Osobiście zalecam na postawienie dobrych fundamentów – resztę można ulepszyć później, jeśli w ogóle będzie taka potrzeba. A co nazywam fundamentami? 

Zasilacz z zapasem mocy

Wprawdzie ostatnio częściej spotykam się z przesadą ze strony konsumentów dotyczącą wyboru mocy zasilacza, niż jej niedoborem, ale i tak warto powiedzieć na ten temat dwa słowa. Po pierwsze nie kierujcie się „pustą mocą”. Nie chodzi o to, aby na nalepce PSU stała jak najwyższa cyfra poprzedzająca zera, ale aby ta moc miała cokolwiek wspólnego z rzeczywistością. 

zasilacz do komputera dla gracza

To samo tyczy się certyfikatów. 80 Plus – to żaden certyfikat. Czy za tym sloganem stoi Bronze, Gold, czy nawet Platinum też nie będzie miało większego znaczenia jeśli komponenty użyte do budowy takiej jednostki pozostawiają sporo do życzenia. Poniekąd czasy kiedy certyfikacja była ostro nienormowana, są już dość odległe, jednak mimo wszystko zalecam podchodzenie do wyboru zasilacza ze zdrowym rozsądkiem, a nie jedynie skupiając się na cyferkach i certyfikatach. Stawianie na markowe, powszechnie szanowane rozwiązania jest zawsze dobrym wyjściem, szczególnie jeśli sami nie potraficie ocenić jakości danego PSU (z ang. Power Supply Unit = zasilacz).

Co powinno się znaleźć w Waszym zasilaczu? Przetwornica DC-DC i japońskie kondensatory. Wiem, bardzo ogólnikowo, ale resztę doczytacie już sami jeśli czujecie taką potrzebę. 

Polecane zasilacze dla graczy


Obudowa komputerowa dla gracza

Jak wspomniałem już wcześniej, obudowa to element często bagatelizowany lub sprowadzany tylko do miana „ładnego pudełka na komponenty”. Podstawą obudowy dla gracza jest wyposażenie takiej skrzynki w minimum 2, optymalnie 3, a najlepiej 4 wentylatory. Ważny również jest układ tychże wentylatorów, ale o to zazwyczaj dba już producent, umieszczając je fabrycznie w dedykowanych miejscach dla najlepszego przepływu powietrza. 

Polecane przeze mnie obudowy dla graczy odnajdziecie tutaj:

Najlepsze obudowy do komputera. Ranking polecanych modeli na rok 2021

Jeśli wśród powyższych modeli nie znajdziecie nic, co wpasowuje się w Wasz gust, to wybór sprowadźcie do zasad, które wymieniłem w poradniku. 

obudowa dla gracza

Płyta główna umożliwiająca rozbudowę

Planując zakup komputera dla gracza, nie sposób przewidzieć zmieniające się wymagania gier komputerowych. Na chwilę obecną można założyć, że na poczet ogrywania gier bieżącej generacji, bez chęci ich streamowania, czy nagrywania celem poddania materiałów dalszej obróbce, w zupełności wystarczy procesor 4 rdzeniowy, posiadający 8 wątków i taktowany wysokim zegarem (około 4 GHz).

Jeśli ogrywasz głównie tytuły wieloosobowe, nastawione na rywalizację z innymi graczami, a do tego masz ambicje swój materiał rejestrować lub streamować, dorzuć kolejne 4 wątki. Innymi słowy, skieruj swój wzrok w stronę procesorów 6 rdzeniowych i 12 wątkowych. 

płyta główna dla gracza pod rozbudowę

Jednostki pokroju Intel Core i3 10100F oraz Intel Core i5 10400F bez problemu obsłuży większość tanich płyt głównych z chipsetami B oraz H. Jeśli jednak już teraz masz absolutną pewność, że Twoje aspiracje nie kończą się na graniu w domowym zaciszu i że kariera Youtubera/Streamera, to Twoje powołanie życiowe – postaw na solidniejszą płytę.

Solidniejsza = taka, która posiada chłodzoną, rozbudowaną sekcję zasilania. Innymi słowy, nie tylko pozwoli na uruchomienie, ale optymalne obsłużenie procesorów 8 i 10 rdzeniowych.

Rekomendowane płyty główne pod rozbudowę dla AMD


Rekomendowane płyty główne pod rozbudowę dla Intel


Wydajne i ciche chłodzenie procesora

W moim odczuciu nie ma nic gorszego podczas grania niż męczący, przyśpieszający i zwalniający bez przerwy wentylator chłodzenia procesora. Szczególnie jeśli jest on tak głośny, że przebija się przez dźwięki z gry. Pół biedy jeszcze jeśli gracie na słuchawkach, ale gorzej jeśli niemilec jest tak głośny, że Wasi teammate’ci słyszą go wprost z Waszego mikrofonu. 

chłodzenia dla graczy

Dlatego jeśli jesteś graczem, nie idź na skróty i nawet jeśli procesor nie wymaga chłodzenia z najwyższej półki, to mimo wszystko nie oszczędzaj na tym elemencie i dobierz chłodzenie adekwatne do wymagań CPU. Optymalnie jest utrzymywać temperatury tego komponentu na poziomie 50-60 °C, ale temperatury niebezpieczne, to dopiero te, które utrzymują się nadmiernie długo ponad wartość 90 °C. Jeśli częściej widzisz wartości 70-80 °C, a generowany przez chłodzenie hałas Ci nie przeszkadza, to nic złego się nie stanie. 

Więcej przydatnych informacji o tym jak skutecznie schłodzić procesor znajdziesz tutaj:

Jak skutecznie schłodzić komputer? Jak dbać latem o niskie temperatury?

Polecane chłodzenia dla graczy


Najważniejsze komponenty dla gracza

Gracze najczęściej skupiają się na procesorze i karcie graficznej. I słusznie, wszak to od nich zależeć będzie w największym stopniu, ile klatek na sekundę zobaczysz na ekranie monitora podczas grania. 

Jaki procesor do gier?

Najciekawsze procesory do gier wymieniłem i omówiłem w tym artykule:

Ranking TOP 10 procesorów do gier

Szczególną uwagę warto zwrócić na jednostki Intela, szczególnie 10 generacji, które lada moment wyparują ze sklepów, a które to jednocześnie pozostają najlepszym wyborem dla graczy poszukujących PC do gier.

Karty graficzne dla graczy

Z doborem karty graficznej jest o tyle trudniej, że popularne modele szybko rotują i znikają z półek cenowych. Póki jednak jest to względnie możliwe, umieszczam 5 najciekawszych modeli, które są dostępne w dużej ilości. Poniższą listę będę starał się odświeżać co jakiś czas więc jeśli akurat brakuje na niej GPU, zostaw po sobie komentarz, a ja zareaguje najszybciej jak to możliwe. 

Polecane karty graficzne dla graczy


Jeśli zastosowałeś się do położenia odpowiednich fundamentów, to teraz już droga wolna do wyboru nawet najwydajniejszych komponentów, oczywiście skalując dobór płyty głównej i zasilacza do mocy procesora i karty graficznej. W razie wątpliwości, co łączyć z czym, polecam wrócić na górę strony i zerknąć do filmu, który przygotowałem. Tłumaczę w nim na przykładzie komputera do 4000 zł, jakie komponenty warto zastosować w takiej maszynie i dlaczego. 

Poniżej przeklejam też koszyk z komponentami polecanymi do maszyny dla gracza w powyższej kwocie. Pozostałe warianty PC do 4000 zł odnajdziecie w opisie filmu na moim kanale Youtube.

Komputer dla gracza do 4000 zł

Komputer do gier w 15 minut | NA SUROWO by TQ

A jeśli to nadal za mało i szukacie komputerów w wyższych budżetach, to zerknijcie konieczne na moje comiesięczne polecane zestawy.

Jaki komputer kupić? Polecane zestawy komputerowe na  2021