Do grania, streamowania i efektywnej pracy, czyli komputer za 10 000 zł

Tak zwana „wyższa-średnia półka” to obecnie komponenty, które jeszcze w 2020 roku zakwalifikowalibyśmy do budżetu około 5 tysięcy złotych. Na ten moment, aby mówić o komfortowym graniu w nowe gry, wydajnej pracy w programach graficznych, montażu wideo, czy renderowaniu 2D/3D, należy nastawić się na wydatek rzędu 10 000 zł. Co jest nam w stanie zaoferować taki komputer? Jak wygląda i jak się prezentuje w popularnych benchmarkach? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak zbudować wydajny komputer?

Wiele osób myśląc o zakupie stacjonarnego komputera do gier, szczególnie w wyższym budżecie, kojarzy taką maszynę z jednostką naszpikowaną kolorowymi diodami LED RGB, wymyślnymi wentylatorami i chłodzeniami. Spora grupa użytkowników podkreśla jednak, że bajery tego typu są tak naprawdę niepotrzebne, a zwiększają budżet i wymagają większej gimnastyki podczas montażu, aby wszystko bezproblemowo podłączyć i skonfigurować. 

Wpadłem więc na pomysł, aby poniekąd pójść na kompromis. Nie rezygnować całkowicie z adresowalnego podświetlenia, ale zrobić to na tyle skromnie by nikomu nie przeszkadzało, a nawet jeśli, to dało się to szybko wyłączyć.

Rezygnacja z dodatkowego oświetlenia, to również więcej środków w budżecie, na wydajniejsze komponenty – pamiętaj o tym.

I tak oto powstał on – komputer do grania, streamowania, czy wydajnej pracy w programach dla kreatywnych. Jednostka PC finalnie zamknęła się w kwocie około 10 000 złotych. Tym samym przekonałem się, że aby mówić o bezkompromisowym w kwestii jakości wykonania pececie, który będzie na tyle wydajny, by nie martwić się jego ulepszaniem przez najbliższe lata, trzeba przeznaczyć niemałą sumę.  

komputer do gier i streamowania

Dobierając komponenty, zależało mi na stworzeniu czegoś, co będzie mogło zostać ulepszone w przyszłości oraz co będzie cechowało się bezawaryjną pracą przez lata. Dlatego kluczowe komponenty jak płyta główna, zasilacz, czy obudowa powinny skutecznie zadbać o stabilną pracę, poprzez wysoką jakość wykonania oraz dobre właściwości chłodzące.

Specyfikacja komputera

Wydajność w grach

Opisywanie wyglądu i wydajności to karkołomne zadanie… dlatego powstał poniższy materiał video. Zobaczysz w nim, jak prezentuje się zbudowana przeze mnie maszyna, jakie ma osiągi, a także dowiesz się co nie co o jej kulturze pracy i poborze energii. 

Wydajność w aplikacjach i benchmarkach

To czego nie umieściłem w filmie to testy syntetyczne z popularnych benchmarków oceniających wydajność przede wszystkim CPU. Zamieszczam je zatem poniżej dla pełnego spektrum informacji. 

Testy syntetyczne

AMD Ryzen™ 7 5800X, to niezwykle wydajna jednostka 8-rdzeniowa i 16-wątkowa. Procesor może rozpędzić się maksymalnie do 4.70 GHz.

Bez wątpienia jego największym atutem jest wydajność wielordzeniowa, która pozwala na zaawansowany multitasking, streaming, itd. Jego moc szczególnie odczują osoby zainteresowane renderingiem, pracą związaną z obróbką treści audiowidualnych, a także wizualizacjami. 

Cinebench R23 

  • 15 047 (multi-core)
  • 1391 (single-core)

CPU-Z Benchmark

  • 6156,4 (multi-core)
  • 617,7 (single-core)

Corona Benchmark

  • 1:31 (render sceny: 5 310 150 Rays/sec)

X265 Benchamark

  • 50.57s (7025.74 kbps)

VRay Benchmark

  • 00:57 – CPU
  • 00:46 – GPU

Blender 3.0 Benchmark – Classroom

  • 05:49:30 (Mem: 637.18M)

Wyniki testów syntetycznych

Jak rozumieć to co widzisz powyżej? Czas potrzebny na wygenerowanie danego obrazu 2D w przeprowadzonych banchmarkach jest bardzo dobry jak na tę klasę sprzętu. Większość wyników to poziom nadający do w pełni profesjonalnej pracy z zaawansowanymi materiałami wideo lub grafiki i animacji. Punktacja uzyskana w Cinebench R23 pokazuje jasno, że Ryzen 7 5800x to jeden z najlepszych procesorów 8 rdzeniowych dedykowanych nie tylko graczom, ale także (a może przede wszystkim) osobom kreatywnym, wykorzystującym swoje komputery również do pracy zarobkowej. 

Jaką kartę graficzną wybrać?

Doskonale zdaję sobie sprawę, że obecne ceny kart graficznych mogą być dla wielu odstraszające. Nie mniej uważam, że Radeon RX 6700 XT od MSI zastosowany w powyższej konfiguracji broni się wydajnością i kulturą pracy. 

Alternatywne karty graficzne

Gdyby jednak okazało się, że specyfikacja i koncept prezentowanego komputera w pełni Ci odpowiadają, ale budżet sprawia, że zakup GPU musisz odłożyć na późniejszy czas, to zerknij również na poradnik dotyczący wyboru i zakupu używanych kart graficznych.

Odnajdziesz go tutaj:

Najbardziej opłacalne używane karty graficzne. Zima 2021

Pamiętaj bowiem, że procesory Ryzen (bez dopisku „G” w nazwie modelu) nie posiadają zintegrowanej karty graficznej, co oznacza, że nie kupując dedykowanego GPU uświadczysz brak obrazu na monitorze! 

Nie musisz obawiać się o wybór innej karty graficznej – używanej, czy też nie, ponieważ komputer posiada bardzo wydajny zasilacz. Pozwoli Ci on na montaż w zasadzie każdej obecnej na rynku karty graficznej. Oczywiście wybierając najdroższe modele, będzie on pracował blisko maksimum swoich możliwości, ale, że jest to model z bardzo wysokiej półki, to nie musisz obawiać się o uszkodzenie, czy awarię jakiejkolwiek z komponentów. Jeśli przesadzisz z prądożernością GPU, co najwyżej komputer zresetuje się, dając Ci do zrozumienia, że wymagasz od niego za dużo.

karta graficzna redeon rx 6700 xt

Alternatywne moduły pamięci RAM

W koszyku podpiętym pod listą komponentów znajduje się set dwóch par kości po 16 GB, co daje łącznie 4 moduły po 8 GB. Zabieg ten został wykonany celowo dla lepszej prezencji modułów. Jeśli jednak planujesz w przyszłości powiększać ilość pamięci operacyjnej, to zdecydowanie lepiej jest wybrać dwa moduły po 16 GB. W takiej sytuacji możesz zdecydować się na poniższy komplet. 

A jeśli całkowicie chcesz pozbyć się świecących elementów z komputera, możesz postawić także na moduły nieposiadające diod LED.

Alternatywna pamięć RAM - bez diod LED


Podsumowanie

Chcąc kupić jednostkę stacjonarną za kwotę około 10 tysięcy złotych, można wpaść w zakłopotanie. Mam nadzieję, że powyższy artykuł, jak i przygotowany film z prezentacją i testami komputera odpowiedział na Twoje pytania, czy tak wysoki budżet jest w stanie zapewnić Ci pożądaną wydajność w grach i programach. 

komputer do gier streamowania pracy za 10k front

PC oparty o komponenty od AMD z pewnością trafi bardziej do użytkowników ceniących sobie możliwości rozbudowy, ale także lubiących podkręcać swoje komputery. Pamiętaj, że platforma X570, to otwarta droga do darmowego podnoszenia osiągów Twojego procesora i pamięci RAM. Gdybyś potrzebował stosownego poradnika, jak wykonać overclocking takiej maszyny, koniecznie zerknij na poniższy materiał wideo.

Złap również ostatnie sztuki w końcoworocznej promocji na stronie x-kom. 

A promocję na Nowy Rok odnajdziesz tutaj: łap okazje na 2022