Jak bardzo darmowy jest Genshin Impact? Szczery rzut okiem

„Jeżeli coś jest darmowe, to ty jesteś produktem” zdaje się mówić wszystko, co posiada reklamy, mikropłatności i inne sposoby spieniężenia swojej „darmowości”. Czas wziąć pod lupę gamingową produkcję i przekonać się, czy Genshin Impact jest darmowy?

Czym jest Genshin Impact?

O tej azjatyckiej produkcji pisaliśmy szczegółowo w artykule poświęconym najważniejszym informacjom o Genshin Impact. Zapraszamy Was więc do tego artykułu. Dowiecie się z niego czy warto grać w ten tytuł, jak działają postaci w tej produkcji, jak grać w co-opie oraz jakie wymagania sprzętowe ma Genshin.

Po krótce jednak wyjaśnimy sobie czym ta gra się charakteryzuje i co może stać za jej fenomenem. Okrzyknięta jedną z najlepszych darmowych azjatyckich produkcji, zasługuje na głębszą analizę. Jeżeli jesteście ciekawi innych świetnych darmowych gier, to zajrzycie do artykułu o najlepszych darmowych grach na 2022 rok. Tam też jest wyjaśnione, dlaczego darmowe gry są darmowe.

Co stoi za fenomenem Genshin Impact?

Za fenomenem tej produkcji stoi szereg czynników. Począwszy od naprawdę udanego gameplay’u, przez przyjemną dla oka oprawę graficzną, aż po klimat gry. Ale po kolei.

Genshin Impact to produkcja momentami zbyt dosłownie przypominająca Zeldę. Fani tego drugiego tytułu będą czuli się jak w domu, a ci, którzy nie grali w ten tytuł – nic nie tracą. W Genshina bardzo łatwo wsiąknąć w zasadzie z marszu. Jest atrakcyjny od samego początku, ponieważ nie przytłacza informacjami, nie daje wszystkiego od razu. Raczej czeka, aż gracz złapie przynętę. Czyli gracz oczarowany charakterystyczną kreską oprawy graficznej, zauroczony muzyką i klimatem sięgnie po więcej.

Genshin Impact wciąga na długie godziny wciąż dostarczając nowego kontentu. Po trochu, nieśpiesznie odkrywa przed graczem swoje tajemnice. Tutaj część mapy, tutaj inna mechanika, tu i ówdzie kawałek historii któregoś z bohaterów. Jak tutaj przestać grać, kiedy jest tyle do odkrycia?

Za fenomenem Genshina stoi więc fakt darmowych, przynajmniej z pozoru, godzin rozgrywki, która zdaje się nie mieć końca. Ponadto ta produkcja ma inną, sporą zaletę. Pomimo tego, że jest azjatycka, nie krzyczy negliżem, ani azjatycko-europejskimi potworkami językowymi. Jest więc atrakcyjna dla fanów azjatyckich gier, jak i dla tych, którzy szukają po prostu dobrej produkcji z gatunku RPG.

Genshin impact trawa

Czy Genshin Impact jest darmowy?

Na dobrą sprawę Genshin Impact jest bezpłatną grą. A to dzięki niesamowitej ilości darmowego kontentu, który starcza na wiele godzin rozgrywki. Wystarczy grę zainstalować i dać się porwać. Jednak jest pewien haczyk. Gra nastawiona jest na grind. To znaczy, że trzeba poświęcić mnóstwo czasu na to, by uzyskać jakiś przedmiot pozwalający pchnąć fabułę do przodu.

Fanom Tibii, albo Metina może się to wydawać nawet plusem, ale warto zweryfikować swój pogląd. Ślęczenie w jednym miejscu historii, czy lokacji grindując zabiera przyjemność z zabawy. Po prostu w tej grze jest tak dużo mechanik i pola do zabawy, że ta monotonia odbiera chęć do grania. Grind jest tutaj jakby obok, jakby miał trwać chwilę, a nie całe wieki. Nie stanowi clou rozgrywki, jak we wcześniej przytoczonych grach.

Dlatego gracze coraz częściej decydują się na skorzystanie z, o zgrozo, mikropłatności. Aby pominąć grind, by ze skrzynek otrzymać jeszcze lepszy przedmiot, albo, co jest najdroższe, by kupić kolejną grywalną postać. I tutaj, niestety, trzeba przyznać, że mikropłatności zabierają nam bezpłatnego Genshina. Angażując się więc w tę grę warto jest mieć na uwadze to, że prędzej czy później, spotkamy się ze ścianą mikropłatności i fabuła zwolni, lub nawet zatrzyma się, na następne kilka(naście) godzin.

Czy Genshin Impact ma charakter Pay To Win?

Nie, nie ma. Ta gra nie funkcjonuje w modelu MMO, ale raczej single player z możliwością grania w trybie kooperacyjnym z innym graczem. A to oznacza, że bohaterowie grają do jednej bramki i nie rywalizują ze sobą, ale pomagają sobie. W Genshinie nie ma również parcia na wyniki, punkty, czy zdobyte trofea. Każdy gra w swoim tempie – i to jest najfajniejsze.

Warto też dodać, że Genshin Impact ma sporą, zgraną i bardzo przyjazną społeczność. Ta sobie pomaga, wspiera się i daje sobie wskazówki. Więc jeżeli ugrzęźliście na jakimś etapie historii, to możecie liczyć na wsparcie.

Mikropłatności zaimplementowane w grze dają kopa samemu graczowi, ale nie wybijają go na tle innych graczy. Jeżeli więc szukacie tytułu o silnym charakterze rywalizacji, to Genshin Impact nie jest dla Was.

czy genshin impact jest darmowy

Czy mikropłatności czynią Genishin Impact płatną grą?

I tak, i nie. Mikropłatności nie są obowiązkowe, ale niestety bez nich gracz jest skazany na monotonne wykonywanie czynności, które mogłyby zająć chwilę. A po co siedzieć w jednym miejscu, skoro świat oferuje tak wiele? Można eksplorować mapę, rozwiązywać nowe zagadki, wypełniać misje poboczne, ciągnąć do przodu fabułę, uczestniczyć w misjach kooperacyjnych, czy korzystać z uroków craftingu.

Genshin Impact będzie więc darmową grą dopóty, dopóki nie zdecydujemy się za niego zapłacić. Później trudno mówić o darmowości tej gry. Oczywiście, można realizować jedynie najdrobniejsze opłaty, ale czy to wciąż darmowa gra?

Czy warto zagrać w Genshin Impact?

Warto dać tej produkcji szansę. To w dalszym ciągu bardzo udana produkcja, która oferuje długie godziny darmowej przygody – nie od razu atakuje nas mikropłatnościami. Ponadto jest multiplatformowa, więc można grać w nią na ekranie telewizora, na monitorze komputera, a nawet na smartfonie. Dlaczego by więc nie spróbować?

Zagraj w Genshina na czym tylko chcesz - zawsze na ultra