Premiera Apple Watch Series 9 i Apple Watch Ultra 2. Sprawdź cenę, specyfikację i możliwości nowych zegarków kultowej marki

Wczorajsza konferencja Apple „Wonderlust” przeszła do historii. Najpierw jednak skutecznie zadbała o ogrom emocji wśród fanów nadgryzionego jabłka, którzy z wypiekami na twarzy przyglądali się nowej ofercie marki na rok 2023. Tym bardziej, że oprócz nowej wersji legendarnych iPhone’ów, producent pokazał odświeżoną linię swoich inteligentnych zegarków – Apple Watch Series 9 i Apple Watch Ultra 2. Sprawdźmy, czego można się po nich spodziewać.

Apple Watch – co oferują zegarki z logo jabłka?  

Smartwatche legendarnej amerykańskiej marki to zdecydowanie najpopularniejsze nadgarstkowe urządzenia na świecie. W czym tkwi ich siła? Mówiąc najprościej w zegarkach Apple liczy się nie tylko to, co oferują w zakresie technologicznym, multimedialnym i komunikacyjnym. W tych urządzeniach ważne jest przede wszystkim ich holistyczne podejście do tematu kondycji, zdrowia, a nawet życia użytkowników. W efekcie wszystkie udostępnione dotychczas Apple Watch Series to ukłon nie tylko w stronę osób kochających pełne funkcjonalności gadżety, ale przede wszystkim tych, które ponad wszystko cenią sobie możliwość kontroli pracy swojego organizmu. 

Zostało to przypomniane również na wczorajszej konferencji Apple „Wonderlust” 2023. Mówiono m.in. o tym, jak dotychczasowe wersje Apple Watch dbają o zdrowie, a nawet życie użytkowników zegarków z logo nadgryzionego jabłka na całym świecie.

My także wielokrotnie o tym pisaliśmy:

Apple Watch 9 premiera

Jasny ekran i konstrukcja z misją 

Na pierwszy rzut oka nadgarstkowe urządzenia Apple Watch Series 9 nie różnią się zbytnio od swoich poprzednich wersji. Nie dajcie się jednak zwieść, to tylko pozory. 

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że każdy zegarek w tej wersji otrzymał ulepszony ekran, który tym razem zaprojektowano tak, aby był jeszcze bardziej czytelny. 

Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że w nowym Apple  Watch 9 jego jasność szczytowa sięga aż 2000 nitów. Jest to aż dwa razy więcej niż w zeszłorocznej odsłonie zegarka. Co jednak ciekawsze, niegasnący wyświetlacz Retina potrafi sam dopasować swoją jasność do warunków otoczenia. Zrobi to zarówno, gdy znajdzie się w pełnym słońcu, jak i w ciemnym pomieszczeniu. W tym ostatnim przypadku potrafi zmniejszyć swoją jasność nawet do 1 nitu. A to, jak można się łatwo wywnioskować, automatycznie przekłada się na lepsze zarzadzanie energią w Apple Watch 9. 

apple watch 9 series

Nawiązując do samej budowy, trzeba koniecznie wspomnieć, że każdy z zegarków Apple to pierwszy raz zupełnie neutralny węglowo sprzęt. Oznacza to, że zarówno koperty, jak i paski (w wersji active) nowych smartwatchy z logiem jabłka zostały całkowicie przeprojektowane i od teraz składają się w 100% z surowców bazujących na włóknach i odnawialnych źródłach energii. Co z resztą zostało podkreślone odpowiednim symbolem. 

Efekt? Apple chwali się, że dzięki tym działaniom udało się obniżyć poziom emisji związanych z każdym modelem o co najmniej 75%. Warto wiedzieć, że cały projekt stanowi wielki krok w kwestii realizacji planu giganta z Cupertino, który zakłada, że do 2030 roku firma osiągnie całkowitą neutralność węglową we wszystkich aspektach swojej działalności – również na poziomie dystrybucji urządzeń. 

apple watch 9 series ślad węglowy budowa

Wracając do zegarków, ważne jest również to, że swoje premierowe urządzenia marka Apple udostępnia w różnych wersjach. Do wyboru, do koloru. 

Można postawić na model z kopertą ze stali nierdzewnej lub aluminium. Obie opcje dostępne są także w dwóch wariantach wielkości 41 i 45 mm. Dodatkowo można też dobrać rozmaite paski – ze stali nierdzewnej, jakościowej gumy oraz sportowe paski tekstylne z ekologicznym oznaczeniem. To właśnie decydując się na to ostatnie rozwiązanie, zyskujemy całkowicie neutralny dla środowiska produkt. 

Wszystkie paski są dostępne w kilku wersjach kolorystycznych.

apple watch 9 procesor

Apple Watch 9 z najlepszym procesorem w historii 

Po konferencji Apple stało sie jasne, że linia Watch Series 9 to zegarki o niespotykanej dotąd mocy. Wszystko za sprawą zupełnie nowego systemu jednoukładowego SiP S9. Po raz pierwszy dwurdzeniowy procesor CPU otrzymał tu aż 5,6 miliarda tranzystorów, czyli o 60% więcej niż miało to miejsce w przypadku zeszłorocznego modelu. 

Amerykańska firma z logiem nadgryzionego jabłka jasno podkreśla, że jest to najpotężniejszy z dotychczasowych czipów w zegarkach Apple, w którym zwiększono wydajność, a także usprawniono działanie całego układu, dotychczasowych funkcji, a także wprowadzono liczne nowości. 

Tak genialne zaplecze technologiczne sprawiło, że Apple Watch Series 9 otrzymał aż 4-rdzeniowy system Neural Engine, który uczy sie naszych nawyków i potrzeb dwa razy szybciej. W efekcie przekłada się to na jeszcze lepsze zarządzanie energią i wydłużenie pracy urządzenia na jednym ładowaniu – od teraz zegarek ma wytrzymywać 18 godzin przy normalnym użytkowaniu, czyli w praktyce 1 pełen dzień. 

Funkcja Siri w nowych zegarkach Apple – co nowego? 

W nowych zegarkach Apple Watch 9 zapytania do Siri po raz pierwszy mogą być przetwarzanie bezpośrednio na urządzeniu. W niektórych przypadkach również wtedy, gdy nie ma ono dostępu do sieci, np. rozpoczynanie treningu lub ustawianie minutnika. 

Co więcej, znana i lubiana funkcja asystenta Apple ma od teraz dostęp do danych dotyczących zdrowia i daje możliwość ich rejestrowania poprzez dyktowanie informacji zegarkowi. Według producenta premierowe smartwatche Apple wychwytują polecenia aż o 25% dokładniej niż miało to miejsce w poprzedniej wersji. 

Przykłady? Za pomocą ulepszonego Siri w Apple Watch 9 można m.in. zapytać, jak wygląda bieżąca aktywność, oraz jakie postępy poczyniliśmy w kontekście swoich założeń. Za pomocą komend głosowych wprowadzimy też poszczególne dane, np. dotyczące cyklu menstruacyjnego czy masy ciała. Tak, aby generowane później raporty zdrowia były możliwie najbardziej precyzyjne. 

Szukanie iPhone’a i komunikacja z HomePodem

Możliwość szukania telefonu za pomocą smartwatcha to chyba jedna z ulubionych funkcji użytkowników sektora wearables na całym świecie. Tym bardziej cieszy fakt, że system SiP S9 otrzymał technologię Ultra Wideband (UWB) 2 gen., która znacznie ulepsza i przyspiesza proces szukania iPhone’ów 15, które również mają to udogodnienie. Jak? Pokazuje mega szczegółowe informacje – o odległości i kierunku, gdzie należy szukać urządzenia. Wyświetla też wizualne, dźwiękowe i dotykowe wskazówki. 

Ta sama technologia jest odpowiedzialna również za lepszą współpracę Apple Watch 9 z HomePodem. Tym razem, gdy znajdziemy się w jego pobliżu mając Apple Watch 9 na ręce, funkcja sterowania multimediami zostanie automatycznie włączona i uruchomi się na nadgarstku samodzielnie. 
apple watch 9 series kolory

Gest podwójnego stuknięcia w Apple Watch 9 – jak działa?

Wśród nowości, które przynosi nowy zegarek Apple, nie można pominąć gestów. Sama ich obsługa jest znana i lubiana fanom nadgryzionego jabłka, jednak w Apple Watch 9 nabiera nieco innego wymiaru i zdecydowanie daje efekt wow.  

Powód? To właśnie dzięki tej opcji można z łatwością kontrolować działanie zegarka przy pomocy jednej dłoni – bez konieczności dotykania wyświetlacza, np. gdy niesiemy zakupy. W praktyce podwójne stuknięcie polega na charakterystycznym ruchu ręki i palców, który m.in. kontroluje działanie przycisku aplikacji, pozwala kończyć i odbierać połączenia, przeglądać tarcze i widgety, a nawet robić zdjęcia za pomocą funkcji pilota aparatu. 

Jak to możliwe? Okazuje się, że podczas ruchu ręką system Neural Engine potrafi błyskawicznie połączyć dane z akcelerometru, żyroskopu i optycznego czujnika tętna. Zatem, gdy ręka i palce wykonują gest podwójnego stuknięcia, urządzenie Apple wykrywa ruchy nadgarstka i zmiany przepływu krwi i w ten sposób uaktywnia konkretną komendę.

Ta funkcja udostępniona w ramach aktualizacji oprogramowania w przyszłym miesiącu.

Nowy watchOS 10 na pokładzie 

Wszystkie zegarki Watch Series 9 korzystają z najnowszej aktualizacji swojego systemu, czyli watchOS 10. Zawiera ona m.in. odświeżone wersje dotychczasowych aplikacji i mnóstwo nowych funkcjonalności. Wśród najważniejszych należy wymienić:

  • stos inteligentny – zupełnie nowy dodatek, wyświetlający ważne widżety wtedy, gdy są potrzebne, np. portfel w czasie podróży, pogodę z rana na nowy dzień itd.;
  • premierowe tarcze:  w tym tarcza Nike, która z każdą sekundą rozświetla linie na globie;
  • nowe funkcje dla rowerzystów – w tym nowe wskaźniki i widoki w aplikacji Trening oraz więcej treningów rowerowych;
  • nowe punkty trasy w aplikacji Kompas oraz nowe możliwości aplikacji Mapy dla lepszych wrażeń podczas pieszych wędrówek;
  • dodatkowe narzędzia w aplikacji Uważność – mają na celu skuteczne wspieranie zdrowia psychicznego;
  • bieżąca weryfikacja czasu spędzonego w świetle dziennym, która ma znaczenie z punktu widzenia kondycji fizycznej i zdrowia psychicznego. 
apple watch 9 modele

Apple Watch 9 – idealny partner w zdrowiu i aktywności

Zaawansowane czujniki zdrowotne w Apple Watch dostarczają mnóstwo informacji o zdrowiu – w tej wersji po raz pierwszy nie tylko fizycznym, ale i psychicznym.

Zegarek na bieżąco rejestruje m.in. tętno, poziom natlenienia krwi, a także pozwala na wykonanie EKG z poziomu własnej ręki. Ponadto na podstawie precyzyjnej analizy snu, stresu i wprowadzanych notatek, zweryfikuje także kondycję psychiczną użytkownika. Urządzenie potrafi przypomnieć też o konieczności zażycia leków, a nawet ostrzec przed szkodliwym dla słuchu hałasem otoczenia.

Jedną z najważniejszych funkcji Apple Watch 9 w kontekście zdrowia jest również opcja wykrywania upadków i wypadków, np. samochodowych. W obu przypadkach urządzenie powiadamia służby ratunkowe automatycznie, jeśli z naszej strony nie ma żadnej reakcji. Jeśli z kolei jesteśmy przytomni, możemy to zrobić samodzielnie za pomocą funkcji SOS.

Apple Watch 9 premiera

A jak ze sportem? Tu potencjał, podobnie do poprzednich modeli, również jest wielki. Na bieżąco zegarek zarejestruje codzienną aktywność, na którą składają się np. tętno, spalone kalorie, dystans czy czas ćwiczeń. Co więcej, wiele aktywności wykryje automatycznie, np. pływanie, jazdę na rowerze czy bieganie. A co z resztą?

Do dyspozycji swoich użytkowników marka Apple oddaje w tym modelu bardzo szeroki wachlarz kilkudziesięciu, predefiniowanych treningów – od treningu siłowego, interwałowego HIIT, przez pilates, aż po jogę. Podczas każdego z nich zegarek wyświetla najważniejsze dane, strefy tętna czy spersonalizowane wskazówki. 

W sporcie liczy się też wytrzymałość. Dlatego przednie szkło, solidna konstrukcja i stabilna płaska podstawa sprawiają, że Apple Watch jest niezwykle odpornym na wszelkie czynniki zewnętrzne sprzętem. Do tego jest całkowicie wodoodporny – do głębokości 50 metrów.

Powyższe zaplecze systemowe oraz solidna, trwała i gotowa na najcięższe wyzwania konstrukcja sprawiają, że Apple Watch Series 9 dotrzyma kroku nawet najbardziej wymagającym użytkownikom. 

Apple Watch 9 pozwala pozostać w kontakcie

Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią jest komunikacja. Za pomocą Apple Watch 9 można oczywiście standardowo odbierać powiadomienia, odpisywać na wiadomości czy odbierać połączenia telefoniczne. Nadgarstkowy sprzęt Apple pozwala również dokonywać płatności zbliżeniowych za pomocą Apple Pay, a także udostępnia swoje autorskie mapy. Co jednak najlepsze, dzięki aplikacjom dostępnym w App Store można skutecznie poszerzyć zakres jego funkcjonalności, instalując np. aplikacje bankowe. Tak, aby wszystko co ważne mieć dosłownie na ręce. 

Warto też zaznaczyć, że poszczególne Apple Watch 9 to zegarki z modułem GPS + Cellular, umożliwiającym m.in. konfigurację rodzinną, czyli łączność dla członków rodziny, którzy nie posiadają jeszcze iPhone’a. Ponadto, oferują też łączność komórkową, która pozwala pozostawać w stałym kontakcie i mieć dostęp do ważnych informacji nawet, gdy nie mamy pod ręką iPhone’a. Strumieniowanie muzyki? Sprawdzanie poczty elektronicznej? Z tym modelem zegarka jest to możliwe bez sięgania po telefon. 

Przedsprzedaż Apple Watch Series 9 w x-komie 

W x-komie ruszyła przedsprzedaż Apple Watch 9. Sprawdź, jakie modele zegarków są już dostępne i zamów swój wymarzony Apple Watch już teraz! 

Apple Watch Ultra 2 na dokładkę

Ale to nie wszystko. Jak się okazało na Apple Watch Series 9 świat się nie kończy.

Drugim urządzeniem wearables zaprezentowanym podczas konferencji Apple „Wonderlust” 2023 był Apple Watch Ultra 2. Mowa o kolejnej odsłonie najbardziej wytrzymałego i bardzo wszechstronnego smartwatcha amerykańskiego producenta, która ma być gotowa na jeszcze bardziej wymagające wyzwania – zarówno sportowe, jak i dnia codziennego. Co proponuje Apple Watch Ultra 2 w 2023 roku?

Nowości Apple Watch Ultra 2, które onieśmielają

Premierowy Watch Ultra 2 podobnie do Apple Watch 9 otrzymał nowy procesor SiP S9, który zwiększa wydajność urządzenia i na wielu płaszczyznach skutecznie poszerza jego potencjał.  Ulepszone uczenie maszynowe szybciej uczy się naszych nawyków. To z kolei przekłada się m.in. na doskonały system zarządzania energią, która pozwala na działanie Apple Watch Ultra 2 nawet do 36 godzin pracy po pełnym naładowaniu i 72 godziny w trybie niskiego zużycia energii. W tym modelu zegarka Apple nie zabrakło też innowacyjnego gestu dwukrotnego stuknięcia, pozwalającego na łatwiejsze i bardzo intuicyjne sterowanie urządzeniem. 

Nowy Apple Watch Ultra 2 może pochwalić się także ulepszonym ekranem Retina, który w inteligentny sposób potrafi dopasowywać swoją jasność do aktualnych warunków. Co ciekawe, w szczytowym momencie może być ona jeszcze intensywniejsza niż w Apple Watch 9 i osiągać nawet 3000 nitów!  W efekcie jest to największy i najjaśniejszy wyświetlacz w historii Apple Watch. Wszystko po to, aby nadgarstkowe komunikaty były widoczne również w intensywnym świetle. Z kolei gdy tylko zrobi się ciemno, tryb nocny w tym zegarku po raz pierwszy włączy się automatycznie. 

Podobnie do modelu Apple Watch 9 ten model smartwatcha pozwala tworzyć neutralne węglowo zestawienia koperty i paska. Koperta w każdym wariancie jest tu zrobiona z  95% z tytanu pochodzącego z recyklingu, a w zestawie z paskiem Alpine Loop lub Trail Loop zegarek jest neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.

Watch Ultra 2 jest jeszcze bardziej gotowy na wyzwania 

Wytrzymałość i funkcjonalność to dwie cechy, które idealnie opisują Apple Watch Ultra 2. 

Po pierwsze, zegarek może pochwalić się mega lekką kopertą z tytanu, która jest wytrzymała i odporna na korozję. Jej specjalnie zaprojektowane krawędzie chronią brzegi szkła szafirowego przed uderzeniami. Ponadto urządzenie jest wodoszczelne do 100 m i odporne na pył IP6X. Jednym słowem posiada wszystko, aby wytrzymać ekstremalne trudne warunki, dlatego sprawdzi się do wymagających aktywności oudoorowych. To, co szczególnie sprawdzi się w terenie, to m.in. syrena alarmowa 86 decybeli, odporność na temperaturę od -20°C do 55°C, czy sprawne działanie na zmiennych wysokościach od -500 m do 9000 m. Urządzenie posiada także głębokościomierz i dzięki dedykowanej aplikacji Oceanic+ potrafi szybko zmienić się w prawdziwy komputer nurkowy. 

Druga sprawa to funkcjonalności, które sprawiają, że Apple Watch Ultra 2 staje się zaawansowanym monitorem i wszechstronnym centrum zarządzania aktywnością oraz najważniejszymi dla użytkownika kwestiami z poziomu ręki. Chodzi m.in. o precyzyjny GPS o podwójnej częstotliwości, który przydaje się np. do wyznaczania tras oraz obliczania dystansu i tempa. Są tu także wbudowane aż trzy mikrofony i dwa głośniki, które umożliwiają połączenia – zegarek oferuje łączność LTE. Mechaniczne przyciski funkcyjne, umieszczone na kopercie, w tym Digital Crown, to z kolei aspekty, które ułatwiają obsługę poszczególnych funkcji. 

premiera apple watch ultra 2

Co jeszcze trzeba wiedzieć o Apple Watch Ultra 2? 

Pod kątem aktywności i monitorowania zdrowia Apple Watch Ultra 2 jest bardzo podobny do modelu Watch Series 9. Za jego pomocą również zrobimy EKG, sprawdzimy bieżące parametry organizmu czy skorzystamy z asystenta snu i weryfikacji stresu. Nowa wersja zegarka Apple posiada też m.in. innowacyjny czujnik temperatury, umożliwia wnikliwą analizę zdrowia kobiet oraz zaawansowane śledzenie cyklu. Ponadto nie zapomniano tu o docenionej funkcji wykrywania upadku, wykrywania wypadku oraz SOS, która w kontekście sportów ekstremalnych nabiera jeszcze większego znaczenia. 

Wymagające dyscypliny sportowe to jedno, ale Apple Watch Ultra 2 sprawdzi się też do standardowych aktywności. Stanowi genialne wsparcie każdego treningu, które  gwarantują precyzyjne i zaawansowane sensory zbierające informacje o kondycji i wysiłku. Mając go na ręce, użytkownik może skorzystać z kilkudziesięciu trybów aktywności, z których część zostanie aktywowana automatycznie. Szczególnie przypadnie do gustu fanom biegania – jest możliwość skorzystania z rozbudowanych parametrów biegowych. Z Apple Watch Ultra 2 można także stworzyć własny trening oraz ustawiać cele i sukcesywnie starać się je pobijać. Do dyspozycji jest tu również pakiet narzędzi ułatwiających treningi, np. bardzo dokładny kompas, funkcja Ślad, czy szczegółowe mapy Apple, które dzięki dwuzakresowej nawigacji GPS są dokładniejsze niż kiedykolwiek.

Trzeba też wspomnieć o komunikacji w Apple Watch Ultra 2 i tym, że z aktywowanym planem taryfowym urządzenie pozwala być w kontakcie nawet bez dostępu do iPhone’a. Pisanie i odbieranie wiadomości, a także przeprowadzanie rozmów odbywa się wyłącznie przez nadgarstkowe urządzenie Apple. Strumieniowanie muzyki, pobieranie aplikacji z AppStore, płacenie zbliżeniowe oraz dokładne znajdowanie iPhone’a 15 – to wszystko i wiele więcej można mieć z nim na własnym nadgrastku. 

Źródło tekstu i grafik: Apple