Dlaczego poranne sprawdzanie telefonu jest złe dla Twojego zdrowia? Jest co najmniej 10 powodów

W dobie wszechobecnych smartfonów, poranne sprawdzanie telefonu stało się rutyną dla wielu osób. Jednak ten pozornie niewinny zwyczaj może mieć negatywne konsekwencje dla Twojego zdrowia fizycznego i psychicznego. Poznaj 10 powodów, dla których warto ograniczyć poranne korzystanie z telefonu.

10 skutków ubocznych korzystania z telefonu z samego rana

Większość z nas z samego rana spogląda na telefon. Może to wynikać z różnych powodów, od sprawdzania powiadomień związanych z pracą i wiadomości osobistych po zapoznawanie się z najnowszymi wiadomościami. Jeśli jednak ta rutyna przekształci się w nawyk trudny do porzucenia, może to wskazywać na początek uzależnienia. Ludziom trudno jest tego uniknąć, ponieważ przeglądanie mediów społecznościowych z samego rana powoduje wydzielanie dopaminy, hormonu dobrego samopoczucia. To sprawia, że ​​mózgowi trudno jest zniechęcić się do tego nawyku, ale warto nad tym popracować. Dlaczego? Oto 10 powodów:

1. Zaburzenia snu

Badania wykazują, że niebieskie światło emitowane przez ekrany smartfonów może zakłócić produkcję melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za regulację snu. Korzystanie z telefonu rano może prowadzić do zaburzeń rytmu dobowego, co utrudnia zasypianie wieczorem.

2. Wzrost poziomu stresu

Kiedy rano od razu sięgamy po telefon, nasz mózg przeskakuje z fal theta (związanych z relaksem) do fal beta (odpowiedzialnych za czujność i koncentrację). Nagłe przejście od fal theta do fal beta tuż po przebudzeniu może prowadzić do przeciążenia mózgu, co negatywnie wpływa na jego strukturę i funkcjonowanie. Oznacza to, że mózg, zamiast stopniowo się budzić i adaptować, jest gwałtownie zmuszany do zmiany stanu, co może powodować stres, zmniejszoną zdolność do koncentracji i problemy z zarządzaniem priorytetami w ciągu dnia.

Poza tym telefony są źródłem ciągłych informacji i bodźców, które mogą wywoływać stres i niepokój. Otrzymywanie wiadomości, e-maili czy przeglądanie mediów społecznościowych zaraz po przebudzeniu może zwiększyć poziom stresu.

3. Zmęczenie oczu i pogorszenie wzroku

Wpatrywanie się w jasny ekran przez dłuższy czas, zwłaszcza rano, kiedy oczy mogą jeszcze przyzwyczajać się do światła, może powodować zmęczenie oczu, a to z kolei prowadzić do dyskomfortu, bólów głowy i suchości oczu, wpływając na ogólny stan wzroku.

smartfon w łóżku

4. Negatywny wpływ na funkcjonowanie mózgu

Sprawdzanie telefonu zaraz po przebudzeniu może zaburzać funkcje poznawcze. Zamiast pozwalać mózgowi na naturalny odpoczynek w ciągu dnia, natychmiastowe bombardowanie go informacjami może zakłócić proces budzenia się i bycia w pełni czujnym.

5. Zwiększona prokrastynacja

Łatwość dostępu do różnych form rozrywki i informacji w telefonie może sprzyjać prokrastynacji. Zamiast skupiać się na ważnych zadaniach, możesz zagubić się w kanałach mediów społecznościowych lub artykułach prasowych, co opóźnia Twoją produktywność.

6. Zaburzenia skupienia i priorytetyzacji

Używanie telefonu rano zwiększa skłonność do odwlekania ważnych zadań, ponieważ rozprasza uwagę. Mózg, zamiast skupiać się na planowaniu dnia, jest zajęty przetwarzaniem nadmiaru informacji.

7. Może Cię to rozleniwić

Rozpoczęcie dnia od przeglądania telefonu może spowolnić poranną rutynę. Czas spędzony na urządzeniu można lepiej wykorzystać na zajęcia takie jak ćwiczenia, medytacja lub pożywne śniadanie, które nadadzą pozytywny ton całemu dniu. Zaś leniwe wylegiwanie się w łóżku z telefonem może spowolnić Twój start w dzień nawet na wiele godzin.

8. Negatywny wpływ na związek

Otwierasz oczy i radosnym uśmiechem witasz swoją partnerkę/swojego partnera? Całujesz ją na przywitanie? Czy może sięgasz po telefon, by sprawdzić, co zadziało się w mediach społecznościowych przez noc? No właśnie, sprawdzanie telefonu z samego rana może również mieć wpływ na Twoje relacje z najbliższymi. Jeśli jesteś zajęty interakcjami w Internecie lub sprawami zawodowymi, możesz przegapić ważne chwile z członkami rodziny lub partnerem. Poza tym takie małe gesty są niezwykle ważne i warto miło zacząć wspólny poranek.

9. Obniżenie samooceny

Często oprócz wiadomości rano sięgamy po telefon, by przejrzeć media społecznościowe. Nie jest tajemnicą, że social media wiążą się z wieloma negatywnymi skutkami. Między innymi powoduje to, że porównujemy się z innymi, co może prowadzić do obniżenia samooceny i poczucia własnej wartości. Rozpoczęcie dnia od sprawdzenia, co dzieje się u innych, zamiast zajęcie się własnym życiem i realizowaniem swoich zadań, to nie jest najlepszy pomysł.

10. Może to pogłębić Twoje uzależnienie

Ciągłe sięganie po telefon zaraz po przebudzeniu może wzmocnić zachowania uzależniające. Przypływ dopaminy wynikający ze sprawdzania powiadomień lub angażowania się w działania online może wywołać uzależnienie od telefonu, utrudniając uwolnienie się od nawyku i zmniejszając ogólną koncentrację i czas trwania uwagi.

kobieta przegląda smartfon w łóżku

Jak oduczyć się porannego nawyku sprawdzania telefonu?

Dobrze jest rano poświęcić pierwszych kilkanaście minut rozpoczynającej się doby na spokojne rozbudzenie się. Sięgnięcie po smartfona powinno być poprzedzone przeprowadzeniem codziennej toalety, zjedzeniem pożywnego śniadania, rozmową z bliskimi bądź wyprowadzeniem psa na spacer. Wiadomości w telefonie mogą poczekać i nie wymagają troski — w przeciwieństwie do zdrowych relacji międzyludzkich i zdrowia.

Skoro już wiemy, że sięganie po telefon zaraz po przebudzeniu nie jest dobrym pomysłem, to jak go zmienić? Jak to z nawykami bywa, nie jest to wcale takie proste. Ale w tym przypadku już małe kroki i trochę samodyscypliny powinny wystarczyć.

Na początek zacznij od najprostszej rzeczy: nie używaj telefonu jako budzika. Budzik z telefonu działa niepokojąco i sprawia, że od rana czujesz się zestresowany. ​ Masz nawyk sprawdzania, czy ktoś do ciebie nie dzwonił albo nie wysłał maila. Tradycyjny budzik to korzystniejsza opcja, która pomoże Ci zapobiec automatycznemu sięganiu po telefon zaraz po przebudzeniu.

Kolejnym bardzo dobrym i prostym rozwiązaniem jest zostawienie telefonu na noc w innym pomieszczeniu. Dzięki temu już wieczorem uśniesz bez nadmiernej ekspozycji na niebieskie światło.

Pomóc może także wyłączenie powiadomień ze wszystkich aplikacji związanych z pracą poza godzinami pracy, czyli od 9:00 do 17:00, od poniedziałku do piątku. W kolejnym kroku warto wyciszyć wszystkie powiadomienia tak, żeby nie pokazywały się już godzinę przed i godzinę po spaniu.

Dobrym pomysłem może być także ustawienie czasu ekranowego lub limitów aplikacji na smartfonie, aby ukryć aplikacje lub zmusić się do wprowadzenia kodu dostępu. O ile nadal możliwe jest wtedy dotarcie do danej aplikacji, trzeba podjąć przemyślaną decyzję, aby ją uruchomić i jest szansa, że w tym czasie zrezygnujesz z tego pomysłu.

Niektórym osobom może pomóc zadaniowe podejście i wynalezienie sobie zastępczego zajęcia do wykonania z rana. Poranny zwyczaj patrzenia w ekran telefonu można zastąpić np. rytuałem parzenia kawy, robieniem śniadania czy porannymi ćwiczeniami lub medytacją.

W końcu warto po prostu zadbać o to, aby mieć powód, aby wstać z łóżka i pokonać to uzależnienie od dopaminy. W tym celu możesz wprowadzić jakiś przyjemny rytuał z rana, który będzie dobrą motywacją. Spróbuj się zmotywować, robiąc sobie ulubione śniadanie lub napój, wychodząc do kawiarni, biorąc gorący prysznic lub włączając ulubioną muzykę.

Na koniec, powiedz innym domownikom oraz wspołpracownikom o swoim celu i swojej niedostępności z rana. Być może Twój partner/-ka zechce zrobić to samo, a współpracownicy będą wiedzieli, żeby Ci nie przeszkadzać i nie oczekiwać odpowiedzi wcześniej niż o określonej godzinie. Dzięki temu będziesz mieć mniejszą skłonność do sprawdzania telefonu, gdy będziesz wiedzieć, że granica została ustanowiona po obu końcach Twoich osobistych i zawodowych relacji.

Pamiętaj, że zmiana nawyków wymaga czasu i cierpliwości, dlatego bądź wyrozumiały dla siebie w procesie dokonywania tych zmian.

 

Źródło: https://www.healthshots.com/mind/mental-health/side-effects-of-using-phone-in-the-morning/