Dlaczego warto zaktualizować iPhone’a do iOS 16? Oto, co nowego pojawiło się wraz z aktualizacją oprogramowania od Apple

Firma Apple wydała w poniedziałek nowe oprogramowanie iOS 16, co oznacza, że każdy, kto ma iPhone’a 8 lub nowszego, może zainstalować dużą aktualizację dla iPhone’a 14. iOS 16 pozwoli użytkownikom wysyłać i edytować wiadomości iMessage, planować wiadomości e-mail, dostosowywać ekran blokady iPhone’a i nie tylko. Sprawdźcie wszystkie najważniejsze nowości.

Co nowego w iOS 16?

Apple co roku wydaje duże aktualizacje oprogramowania, które jest powiewem świeżości także dla użytkowników starszych modeli. I, w przeciwieństwie do Androida, jest dostępny dla wszystkich obsługiwanych urządzeń w tym samym czasie. Tegoroczna aktualizacja jest duża, z zupełnie nowym ekranem blokady, który można dostosować za pomocą czcionek i widżetów, które wcześniej zostały przeniesione na ekran główny. Oto wszystkie najważniejsze nowości, jakie przywitaliśmy wraz z systemem iOS 16.

Zmiany na ekranie blokady

Wyróżniającą się funkcją dla większości użytkowników iPhone’a jest bez wątpienia nowy ekran blokady – prawdopodobnie największa zmiana w jego historii, wprowadzająca nowe układy, schematy kolorów i szybkie informacje, które są inspirowane Apple Watch.

Duży nacisk Apple postawiło na personalizację. Dzięki temu możemy teraz nie tylko dostosować układ ekranu blokady, korzystając z różnych czcionek i opcji kolorów dostępnych dla godziny i daty, ale także dodać zabawne efekty jednym przesunięciem. Te efekty są generowane automatycznie w zależności od tapety, aby utrzymać jednolity motyw, ale w razie potrzeby można je edytować.

W iOS 16 możemy też osadzać widżety na nowym ekranie blokady, rozmieszczając tło i widżety według potrzeb. Jest to idealne rozwiązanie do szybkiego uzyskiwania informacji, takich jak pogoda, aktualny poziom sprawności i nadchodzące wydarzenia w kalendarzu — podobnie jak ma to miejsce w Apple Watch. Co więcej, możemy też tworzyć wiele ekranów blokady i przełączać się między nimi. W tym celu wystarczy nacisnąć i przytrzymać ekran blokady, aby przejść do swojej kolekcji, a następnie przesunąć palcem, aby je zmienić.

3 ekrany blokady w ios 16
Źródło: Apple

Przeczytaj też:

Ulepszony Tryb skupienia

Wiele zmian w iOS 16 ma na celu usprawnienie zadań, które choć nie są skomplikowane, nadal zajmują trochę czasu. Nie ma na to lepszego przykładu niż ulepszony Tryb skupienia .

Apple wprowadziło go w zeszłym roku jako narzędzie do blokowania rozpraszających powiadomień i aplikacji, dzięki czemu możemy łatwiej skupić się na wykonywanym zadaniu. Wraz z iOS 16 użytkownicy iPhone’ów mogą tutaj liczyć na liczne udoskonalenia.

Jedna z nich dotyczy widżetów i wyglądu ekranu blokady. Dzięki niej możemy teraz ustawić jeden ekran blokady na czas włączenia funkcji Work Focus, a drugi na treningi.

Przygotowano też nowe filtry trybu skupienia,  które ukrywają elementy rozpraszające uwagę w aplikacjach takich jak Kalendarz, Poczta, Wiadomości i Safari oraz w aplikacjach innych firm.

Źródło: Apple

Nowe narzędzia do edycji wiadomości

W iMassage także znalazło się kilka godnych uwagi zmian – nic dziwnego, ponieważ aplikacja do wysyłania SMS-ów firmy Apple jest jedną z najpopularniejszych wbudowanych aplikacji na iPhone’a. Wiadomości w systemie iOS 16 dodają powitalną możliwość edytowania wiadomości tekstowych — idealnie, aby usunąć wstydliwe lub mylące literówki (kto takich nie miał, niech pierwszy rzuci iPhonem). Na szczęście teraz możemy nawet całkowicie cofnąć wysyłanie SMS-ów w Wiadomościach.

wiadomości iOS 16
Źródło: Apple

Wycinanie obiektów ze zdjęć

Ta funkcja może nie należy do najbardziej istotnych, ale z pewnością zapewnia wiele frajdy. Mianowicie chodzi o funkcję, dzięki której możesz teraz wyciąć obiekt ze zdjęcia, na przykład osobę, i umieścić go/ją w obrazach lub innych aplikacjach jako naklejkę. W późniejszej aktualizacji system iOS 16 będzie również automatycznie udostępniał zdjęcia osobom, które rozpozna na zdjęciu, na przykład znajomym lub członkom rodziny.

Żeby wyciąć obiekt z tła wystarczy dotknąć go palcem i sekundę przytrzymać. Poczujemy delikatny sygnał haptyczny, co jest znakiem, że możemy przeciągnąć już wycięty fragment do innej aplikacji. Możemy też użyć podręcznego menu, które wyświetli się obok, żeby skopiować obiekt lub udostępnić go w wybranej aplikacji.

Wycięty obrazek możemy szybko wysłać mailowo lub jako wiadomość iMessage, czy np. wkleić do notatki lub innego dokumentu.

wycinanie w live text
Źródło: Apple

iOS 16: jak pobrać i które iPhone’y je obsługują?

Aby zaktualizować swojego iPhona, przejdź do Ustawień i wejdź w Ogólne. Wybierz opcję Aktualizacja oprogramowania, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami pobierania i instalowania iOS 16. Zanim to zrobisz, pamiętaj, że dobrze jest wykonać kopię zapasową iPhone’a za pomocą zarchiwizowanej kopii zapasowej.

Aby zainstalować iOS 16, potrzebujesz iPhone’a 8 lub nowszego. Dotyczy to każdego iPhone’a wydanego w 2017 roku i później. Eliminuje to kilka urządzeń zdolnych do uruchomienia iOS 15, ale już nie obejmujących iOS 16. Wszystkie modele iPhone 6s i iPhone 7 nie mogą zostać uaktualnione do iOS 16, podobnie jak oryginalny iPhone SE. (Obsługiwane są jednak wersje SE 2020 i 2022.) iPod touch 7. generacji jest również dostępny z zewnątrz.

Nowy system można zainstalować na następujących modelach iPhonów:

 • iPhone 8;
 • iPhone 8 Plus;
 • iPhone X;
 • iPhone XS;
 • iPhone XS Max;
 • iPhone XR;
 • iPhone 11;
 • iPhone 11 Pro;
 • iPhone 11 Pro Max;
 • iPhone 12;
 • iPhone 12 Mini;
 • iPhone 12 Pro;
 • iPhone 12 Pro Max;
 • iPhone 13;
 • iPhone 13 Mini;
 • iPhone 13 Pro;
 • iPhone 13 Pro Max;
 • iPhone SE (2020);
 • iPhone SE (2022).

Pamiętaj jednak, że nawet jeśli Twój telefon obsługuje iOS 16, starsze telefony mogą nie mieć niektórych funkcji. Podobnie jak w przypadku iOS 15, będziesz potrzebować telefonu z procesorem Bionic A12 lub nowszym, aby korzystać z funkcji, takich jak Live Text i Visual Look Up, z których oba mają nowe funkcje w iOS 16.

podsumowanie apple ios 16
Źródło: Apple

Jakie jeszcze nowości pojawiły się w iOS 16?

Oto jeszcze kilka innych ciekawych nowości dostępnych w systemie iOS 16:

 • Apple Zapłać później. Ta funkcja pozwala użytkownikom spłacić zakupy dokonane za pomocą Apple Pay za pomocą czterech płatności w ciągu sześciu tygodni. Apple Wallet w iOS 16 ułatwi również udostępnianie kart cyfrowych lub kluczy domowych za pośrednictwem wiadomości.
 • Procentowy wskaźnik baterii. Na większości iPhone’ów z systemem iOS 16 możesz teraz wybrać, czy chcesz zachować tradycyjny wskaźnik baterii, czy użyć nowego, który przez cały czas pokazuje dokładną wartość procentową na pasku stanu.
 • Dodaj wiele przystanków w Apple Maps. Użytkownicy mogą teraz dodawać różne postoje do trasy w Apple Maps, co oznacza, że możesz dodać postój w kawiarni w drodze do pracy. Jest to funkcja, która jest już dostępna w Mapach Google, ale będzie mile widziana dla użytkowników iPhone’a. Mapy mają również nową funkcję karty transportu publicznego, która pozwala uzupełnić kartę, zobaczyć koszt podróży i nie tylko.
 • Zmiany w aplikacji Zdrowie. Aplikacja Zdrowie umożliwia użytkownikom wprowadzanie leków i powiadamianie ich, gdy nadejdzie czas ich przyjmowania. Właściciele Apple Watch będą mogli również monitorować swój sen i bicie serca w aplikacji zdrowia iPhone’a.
 • Przeprojektowana aplikacja Dom ułatwia przeglądanie, organizowanie i wyświetlanie inteligentnych akcesoriów w domu, a także sterowanie nimi.
 • Funkcja SharePlay. Dzięki obsłudze SharePlay możesz na przykład oglądać filmy, słuchać muzyki i grać w gry ze znajomymi, rozmawiając jednocześnie w Wiadomościach.