Po co powstaje EuroQCI?
Dynamiczny rozwój badań w kierunku popularyzacji komputerów kwantowych stawia pod znakiem zapytania dotychczasowe metody szyfrowania i zabezpieczania danych. Jeśli dojdzie kwantowego przełomu, to wiele współczesnych technologii stanie się archaicznymi i już teraz należy przygotować się na taką ewentualność.
Musimy pamiętać o tym, że w przyszłości komputery kwantowe trafią nie tylko w ręce naukowców, ale również przestępców. W związku z tym bezpieczne europejskie systemy szyfrujące oraz towarzyszące im internet kwantowy pomogą zabezpieczyć infrastrukturę krytyczną, taką jak instytucje rządowe, system kontroli lotów, służbę zdrowia, banki, sieć energetyczną i inne ważne obiekty przed obecnymi i przyszłymi atakami.
Jak ważne dla funkcjonowania państw jest cyberbezpieczeństwo, pokazał ostatni atak na amerykański rurociąg Colonial Pipeline. W wyniku wstrzymania jego operowania doszło do niedoborów paliw płynnych na stacjach w kilku stanach, a firma zawiadująca rurociągiem była zmuszona zapłacić okup w bitcoinach, odpowiadający około 5 milionom dolarów. Obrona przed tego typu atakami jest zatem niezbędna.