Jaki antywirus jest najlepszy? Ranking polecanych programów

Wszyscy zgodzimy się, że oprogramowanie antywirusowe stanowi kluczową rolę w ochronie systemu i danych, które są w nich przechowywane. Jak zatem wybrać odpowiedni program tak, aby w pełni zabezpieczył sprzęt przed złośliwym oprogramowaniem, wyciekiem danych, a nawet ich całkowitą utratą? Jaki antywirus będzie najlepszym rozwiązaniem na dzisiejsze czasy? Oto ranking polecanych programów chroniących sprzęt komputerowy.

Dobry antywirus to podstawa

Program, który wybierzesz, powinien ochronić Twój sprzęt przed atakami szkodliwych aplikacji i programów. Jak? Poprzez wykrywanie, ostrzeganie i na końcu przede wszystkim zapobieganie działaniu złośliwych chochlików w postaci wirusów – zarówno znanych, jak i tych, które nie zostały jeszcze sklasyfikowane. 

Decydując się na konkretnego antywirusa, musisz postawić na program, który skutecznie ochroni system, pojedyncze pliki i programy oraz każdy Twój ruch, np. podczas przeglądania stron internetowych, przeglądania poczty czy pobierania i zapisywania konkretnych plików. Innymi słowy, taki który będzie stanowił swego rodzaju tarczę antywirusową.

Rodzaje programów antywirusowych

Oferta programów typu antywirus jest imponująca i stale poszerzana. Oczywiście, w sieci bez trudu znajdziesz darmowe alternatywy, ale pamiętaj, że są one mocno okrojone. Chcąc porządnie zabezpieczyć swoje dane i sprzęt (szczególnie firmowy), postaw na program płatny, który jest gwarantem wirtualnego bezpieczeństwa, a przy tym wcale nie kosztuje majątku.

Obojętnie jaką wersję tarczy antywirusowej wybierzesz, musisz pamiętać o jej systematycznych aktualizacjach, które obfitują we wprowadzane na bieżąco funkcjonalności oraz nowe informacje o wykrywanym na bieżąco złośliwym oprogramowaniu.  

Jak wybierać antywirusa?

Przy wyborze odpowiedniego programy antywirusowego jest kilka kluczowych kwestii, które warto wziąć pod uwagę.

Przeznaczenie i licencja

Po pierwsze, zastanów się, na jakim sprzęcie będziesz wykorzystywać taką tarczę ochronną i dobierz odpowiednią licencję. Mówiąc wprost, musisz określić, czy będziesz korzystać z niego w domu i ma on ochronić wyłącznie jeden sprzęt, czy np. ma być przeznaczony do biura, gdzie znajduje się o wiele więcej urządzeń. W dobie cyfryzacji i nasilenia się cyberataków taka ochrona zarówno w jednym, jak i drugim miejscu jest przecież niezbędna, prawda? 

Funkcje i kompatybilność

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę, kupując antywirusa, są oferowane przez niego funkcje. I tak na przykład, możesz wybrać opcję programu z bardzo podstawowymi zabezpieczeniami, albo rozszerzoną, np. filtrację poczty czy firewall.

Zainteresuj się również, czy wybrana ochrona jest kompatybilna konkretnie z Twoim sprzętem. Na szczęście, na rynku oferta jest bardzo szeroka, wiec bez problemu znajdziesz alternatywy dla różnych systemów, z których najpopularniejszymi są: Windows, Linux czy Mac OS. Możesz skorzystać również z zabezpieczeń dla mobilnych systemów: Android, Windows Mobile oraz iOS.

Ranking polecanych programów antywirusowych 2020