Wszyscy zgodzimy się, że oprogramowanie antywirusowe stanowi kluczową rolę w ochronie systemu i danych, które są w nich przechowywane. Jak zatem wybrać odpowiedni program tak, aby w pełni zabezpieczył sprzęt przed złośliwym oprogramowaniem, wyciekiem danych, a nawet ich całkowitą utratą? Jaki antywirus jest najlepszy? Oto ranking polecanych programów chroniących sprzęt komputerowy.
Program, który wybierzesz, powinien ochronić urządzenie przed atakami szkodliwych aplikacji i programów. Jak? Poprzez wykrywanie, ostrzeganie i na końcu przede wszystkim zapobieganie działaniu złośliwych chochlików w postaci wirusów – zarówno znanych, jak i tych, które nie zostały jeszcze sklasyfikowane.
Decydując się na konkretnego antywirusa, musisz postawić na program, który ochroni nie tylko system, ale i pojedyncze pliki, programy oraz każdy Twój ruch, np. podczas przeglądania stron internetowych, przeglądania poczty czy pobierania i zapisywania konkretnych plików. Innymi słowy, musisz wybrać kompleksową tarczę antywirusową.
Przeczytaj również:
Oferta programów typu antywirus jest imponująca i stale poszerzana. Oczywiście w sieci bez trudu znajdziesz darmowe alternatywy, ale pamiętaj, że są one mocno okrojone. Chcąc porządnie zabezpieczyć swoje dane i sprzęt (szczególnie firmowy), postaw na program płatny, który jest gwarantem wirtualnego bezpieczeństwa, a przy tym wcale nie kosztuje majątku.
Pamiętaj również, że obojętnie jaką wersję tarczy antywirusowej wybierzesz, musisz pamiętać o jej systematycznych aktualizacjach. Dzięki nim masz pewność, że Twój program będzie systematycznie uzupełniany o wprowadzane na bieżąco funkcjonalności oraz nowe informacje o złośliwym oprogramowaniu.
Przy wyborze odpowiedniego programy antywirusowego jest kilka kluczowych kwestii, które warto wziąć pod uwagę.
Jasne jest, że każdy od antywirusa oczekuje czego innego. Dla użytkowników domowych ważna będzie prywatność i poczucie, że wszystko, co przetrzymują na swoim sprzęcie, jest bezpieczne. Nikt nie chce przecież, aby jego zdjęcia czy filmy trafiły w niepowołane ręce. Firmy z kolei muszą zabezpieczyć się głównie ze względu na unijną dyrektywę RODO, która zobowiązuje je do ochrony danych i surowe kary za ich udostępnienie (również w wyniku wycieku danych).
Właśnie dlatego zastanów się, na jakim sprzęcie będziesz wykorzystywać tarczę ochronną i dobierz odpowiednią licencję. Mówiąc wprost, musisz określić, czy będziesz korzystać z niego w domu i ma on ochronić wyłącznie jeden sprzęt, czy np. ma być przeznaczony do biura, gdzie znajduje się o wiele więcej urządzeń.
Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę, kupując antywirusa, są oferowane przez niego funkcje. I tak na przykład, możesz wybrać opcję programu z bardzo podstawowymi zabezpieczeniami albo rozszerzoną np. z filtracją poczty czy firewallem.
Zainteresuj się również, czy wybrana ochrona jest kompatybilna konkretnie z Twoim sprzętem. Na szczęście, na rynku oferta jest bardzo szeroka, więc bez problemu znajdziesz alternatywy dla różnych systemów, z których najpopularniejszymi są: Windows, Linux czy macOS. Możesz skorzystać również z zabezpieczeń dla systemów mobilnych: Android oraz iOS.
Najważniejsze jest przeznaczenie antywirusa – czy ma to być oprogramowanie do biura czy do domu. Wersje biurowe najczęściej posiadają większą liczbę licencji, a więc mogą ochronić więcej stanowisk. Antywirus do domu powinien posiadać kontrolę rodzicielską, by zapewnić ochronę w sieci dla najmłodszych domowników.
Antywirus jest niezbędnym oprogramowaniem dla komputerów, laptopów czy urządzeń mobilnych. Chroni nas przed włamaniem na urządzenie, utratą danych, szpiegowaniem, a także posiada funkcję kontroli rodzicielskiej. Bez antywirusa narażamy się na bardzo poważne problemy, np. włamanie na konto bankowe.
Najlepszymi antywirusami na iPhona są Norton 360 oraz Bitdefender Total Security. Są kompatybilne z systemem iOS, który znajduje się na iPhonach, a więc świetnie sprawdzą się do ich ochrony.
Nasze zestawienie programów antywirusowych jest ich subiektywną oceną. Wybór konkretnych pozycji dotyczył urządzeń pracujących w systemie Windows oraz researchu opinii wśród użytkowników i portali branżowych. Pamiętajmy, że nawet najlepszy antywirus nie jest w stanie dać 100% pewności co do zabezpieczenia sprzętu, ale bez niego mamy kolei 100% pewności, że prędzej czy później dojdzie do jego zawirusowania.
To jest ranking? To jest zwykłe wymienienie kilku programów antywirusowych. Z jakich powodów Kasperski jest wyżej niż ESET? Da radę podać kilka argumentów?
Każdy ze wskazanych programów ma swoje wady i zalety, a zestawienie jest całkowicie subiektywne. Chcemy w nim pokazać różne warianty, z których mogą wybierać Klienci.
kaspersky to lipa, obicąża system, likwiduje programy które mu się nie podobają ! Wysyła dane do Rosji! Był dobry, ale 15 lat temu 1
Z dziesięć lat temu miałem 2 razy Kasperskiego. Internet działał bardzo nierówno. To jest Pobieranie i wysyłanie. To było bardzo dziwne. Sprawa powrócila do normy po zmianie Programu na inny.