Jaki antywirus jest najlepszy? Ranking polecanych programów

Wszyscy zgodzimy się, że oprogramowanie antywirusowe stanowi kluczową rolę w ochronie systemu i danych, które są w nich przechowywane. Jak zatem wybrać odpowiedni program tak, aby w pełni zabezpieczył sprzęt przed złośliwym oprogramowaniem, wyciekiem danych, a nawet ich całkowitą utratą? Jaki antywirus jest najlepszy? Oto ranking polecanych programów chroniących sprzęt komputerowy.

Dobry antywirus ochroni Twój sprzęt

Program, który wybierzesz, powinien ochronić urządzenie przed atakami szkodliwych aplikacji i programów. Jak? Poprzez wykrywanie, ostrzeganie i na końcu przede wszystkim zapobieganie działaniu złośliwych chochlików w postaci wirusów – zarówno znanych, jak i tych, które nie zostały jeszcze sklasyfikowane. 

Decydując się na konkretnego antywirusa, musisz postawić na program, który ochroni nie tylko system, ale i pojedyncze pliki, programy oraz każdy Twój ruch, np. podczas przeglądania stron internetowych, przeglądania poczty, czy pobierania i zapisywania konkretnych plików. Innymi słowy, musisz wybrać kompleksową tarczę antywirusową.

Rodzaje programów antywirusowych

Oferta programów typu antywirus jest imponująca i stale poszerzana. Oczywiście, w sieci bez trudu znajdziesz darmowe alternatywy, ale pamiętaj, że są one mocno okrojone. Chcąc porządnie zabezpieczyć swoje dane i sprzęt (szczególnie firmowy), postaw na program płatny, który jest gwarantem wirtualnego bezpieczeństwa, a przy tym wcale nie kosztuje majątku.

Pamiętaj również, że obojętnie jaką wersję tarczy antywirusowej wybierzesz, musisz pamiętać o jej systematycznych aktualizacjach. Dzięki nim masz pewność, że  Twój program będzie systematycznie uzupełniany o wprowadzane na bieżąco funkcjonalności oraz nowe informacje o złośliwym oprogramowaniu.  

Jaki program antywirusowy wybrać?

Przy wyborze odpowiedniego programy antywirusowego jest kilka kluczowych kwestii, które warto wziąć pod uwagę.

Przeznaczenie i licencja

Jasne jest, że każdy od antywirusa oczekuje czego innego. Dla użytkowników domowych ważna będzie prywatność i poczucie, że wszystko, co przetrzymują na swoim sprzęcie, jest bezpieczne. Nikt nie chce przecież, aby jego zdjęcia czy filmy trafiły w niepowołane ręce. Firmy z kolei muszą zabezpieczyć się głównie ze względu na unijną dyrektywę RODO, która zobowiązuje je do ochrony danych i surowe kary za ich udostępnienie (również w wyniku wycieku danych).

Właśnie dlatego zastanów się, na jakim sprzęcie będziesz wykorzystywać tarczę ochronną i dobierz odpowiednią licencję. Mówiąc wprost, musisz określić, czy będziesz korzystać z niego w domu i ma on ochronić wyłącznie jeden sprzęt, czy np. ma być przeznaczony do biura, gdzie znajduje się o wiele więcej urządzeń. 

Funkcje i kompatybilność

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę, kupując antywirusa, są oferowane przez niego funkcje. I tak na przykład, możesz wybrać opcję programu z bardzo podstawowymi zabezpieczeniami, albo rozszerzoną, np. z filtracją poczty czy firewallem.

Zainteresuj się również, czy wybrana ochrona jest kompatybilna konkretnie z Twoim sprzętem. Na szczęście, na rynku oferta jest bardzo szeroka, wiec bez problemu znajdziesz alternatywy dla różnych systemów, z których najpopularniejszymi są: Windows, Linux czy Mac OS. Możesz skorzystać również z zabezpieczeń dla mobilnych systemów: Android, Windows Mobile oraz iOS.

Ranking polecanych programów antywirusowych 2021

Nasze zestawienie programów antywirusowych jest ich subiektywną oceną. Wybór konkretnych pozycji dotyczył urządzeń pracujących w systemie Windows oraz researchu opinii wśród użytkowników i portali branżowych. Pamiętajmy, że nawet najlepszy antywirus nie jest w stanie dać 100% pewności co do zabezpieczenia sprzętu, ale bez niego mamy  kolei 100% pewności, że prędzej czy później dojdzie do jego zawirusowania.