Jaki antywirus jest najlepszy? Ranking polecanych programów

Wszyscy zgodzimy się, że oprogramowanie antywirusowe stanowi kluczową rolę w ochronie systemu i danych, które są w nich przechowywane. Jak zatem wybrać odpowiedni program tak, aby w pełni zabezpieczył sprzęt przed złośliwym oprogramowaniem, wyciekiem danych, a nawet ich całkowitą utratą? Jaki antywirus będzie najlepszym rozwiązaniem na dzisiejsze czasy? Oto ranking polecanych programów chroniących sprzęt komputerowy.

Dobry antywirus ochroni Twój sprzęt

Program, który wybierzesz, powinien ochronić urządzenie przed atakami szkodliwych aplikacji i programów. Jak? Poprzez wykrywanie, ostrzeganie i na końcu przede wszystkim zapobieganie działaniu złośliwych chochlików w postaci wirusów – zarówno znanych, jak i tych, które nie zostały jeszcze sklasyfikowane. 

Decydując się na konkretnego antywirusa, musisz postawić na program, który ochroni nie tylko system, ale i pojedyncze pliki, programy oraz każdy Twój ruch, np. podczas przeglądania stron internetowych, przeglądania poczty, czy pobierania i zapisywania konkretnych plików. Innymi słowy, musisz wybrać kompleksową tarczę antywirusową.

Rodzaje programów antywirusowych

Oferta programów typu antywirus jest imponująca i stale poszerzana. Oczywiście, w sieci bez trudu znajdziesz darmowe alternatywy, ale pamiętaj, że są one mocno okrojone. Chcąc porządnie zabezpieczyć swoje dane i sprzęt (szczególnie firmowy), postaw na program płatny, który jest gwarantem wirtualnego bezpieczeństwa, a przy tym wcale nie kosztuje majątku.

Pamiętaj również, że obojętnie jaką wersję tarczy antywirusowej wybierzesz, musisz pamiętać o jej systematycznych aktualizacjach. Dzięki nim masz pewność, że  Twój program będzie systematycznie uzupełniany o wprowadzane na bieżąco funkcjonalności oraz nowe informacje o złośliwym oprogramowaniu.  

Jak wybierać antywirusa?

Przy wyborze odpowiedniego programy antywirusowego jest kilka kluczowych kwestii, które warto wziąć pod uwagę.

Przeznaczenie i licencja

Jasne jest, że każdy od antywirusa oczekuje czego innego. Dla użytkowników domowych ważna będzie prywatność i poczucie, że wszystko, co przetrzymują na swoim sprzęcie, jest bezpieczne. Nikt nie chce przecież, aby jego zdjęcia czy filmy trafiły w niepowołane ręce. Firmy z kolei muszą zabezpieczyć się głównie ze względu na unijną dyrektywę RODO, która zobowiązuje je do ochrony danych i surowe kary za ich udostępnienie (również w wyniku wycieku danych).

Właśnie dlatego zastanów się, na jakim sprzęcie będziesz wykorzystywać tarczę ochronną i dobierz odpowiednią licencję. Mówiąc wprost, musisz określić, czy będziesz korzystać z niego w domu i ma on ochronić wyłącznie jeden sprzęt, czy np. ma być przeznaczony do biura, gdzie znajduje się o wiele więcej urządzeń. 

Funkcje i kompatybilność

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę, kupując antywirusa, są oferowane przez niego funkcje. I tak na przykład, możesz wybrać opcję programu z bardzo podstawowymi zabezpieczeniami, albo rozszerzoną, np. z filtracją poczty czy firewallem.

Zainteresuj się również, czy wybrana ochrona jest kompatybilna konkretnie z Twoim sprzętem. Na szczęście, na rynku oferta jest bardzo szeroka, wiec bez problemu znajdziesz alternatywy dla różnych systemów, z których najpopularniejszymi są: Windows, Linux czy Mac OS. Możesz skorzystać również z zabezpieczeń dla mobilnych systemów: Android, Windows Mobile oraz iOS.

Ranking polecanych programów antywirusowych 2020

Nasze zestawienie programów antywirusowych jest ich subiektywną oceną. Wybór konkretnych pozycji dotyczył urządzeń pracujących w systemie Windows oraz researchu opinii wśród użytkowników i portali branżowych. Pamiętajmy, że nawet najlepszy antywirus nie jest w stanie dać 100% pewności co do zabezpieczenia sprzętu, ale bez niego mamy  kolei 100% pewności, że prędzej czy później dojdzie do jego zawirusowania.