Valve, właściciel Steam, otrzymało karę od Komisji Europejskiej za geo-blokowanie gier

Komisja Europejska nałożyła kary na łączną kwotę ponad 7,8 milionów euro za naruszenie unijnych regulacji antymonopolowych i geo-blokowanie gier. Wśród ukaranych oprócz tytułowego Valve znaleźli się jedni z największych wydawców gier jak: Bandai Namco, Capcom, Focus Home Interactive, Koch Media, ZeniMax.

Ograniczenia geograficzne gier

Geo-blokowanie różnych tytułów jest znane wśród społeczności graczy od długiego czasu. Polega to na uniemożliwianiu konsumentom kupowanie i korzystanie z gier poza ich krajem zamieszkania. Przykładowo jeśli kupisz klucz taniej podczas wycieczki na Litwę, to nie będziesz w stanie aktywować go na terytorium Polski, a jedynym wyjściem będzie dokonanie ponownej transakcji. Takie ograniczenia miały zapobiec handlowaniem kluczami z regionów, gdzie są one dużo tańsze.

Według dochodzenia przeprowadzonego przez śledczych Komisji Europejskiej Valve miało z wydawcami umowę, dzięki której dostarczali oni platformie klucze, które posiadały obostrzenia. Takie działanie jest niezgodne z obowiązującym od 3 grudnia 2018 roku zakazem geo-blokowania oraz unijnymi przepisami antymonopolowymi. Zdaniem KE z dyskryminacją spotkali się gracze z kilku państw członkowskich Unii Europejskiej, takimi jak Polska, Czechy, Węgry, Słowacja, Rumunia, Estonia, Litwa i Łotwa.

Komisja europejska nakłada kary za geoblokowanie gier

Oświadczenie Komisji Europejskiej i wysoka kara

Po nagłośnieniu całej sprawy głos zabrała wiceprzewodnicząca ds. polityki konkurencyjności, komisarz Margrethe Vestager. W swoim oświadczeniu napisała, że kara jest przypomnieniem dla firm działających na terenie Unii Europejskiej, że nie można w zmowie ograniczać sprzedaży transgranicznej, a unijny rynek produktów cyfrowych powinien być jednolity. Oczywiście chodzi o to, że klienci powinni móc wyszukiwać jak najkorzystniejsze oferty na terenie całej UE, a nie tylko w kraju zamieszkania.

Dodała także, że ponad 50% Europejczyków gra w gry wideo, a branża elektroniczna w Europe prężnie się rozwija. Jej wartość na chwilę obecną wynosi ponad 17 mld euro.

Kary nałożone przez komisję prezentują się następująco:

  • 340 tys. euro – Bandai Namco
  • 396 tys. euro – Capcom
  • 1 mln euro – Koch Media
  • 1,6 mln euro – ZeniMax
  • 2,9 mln euro – Focus Home Interactive

Również grzywnę z racji stosowania tego zabiegu na platformie Steam musiało zapłacić Valve. Jednak w przeciwieństwie do wymienionych powyżej firm, korporacja odmówiła współpracy z Komisją Europejską i zapłaciła pełny wymiar kary w wysokości 1,6 mln euro. Pozostałym wydawcom gier wartość należności zmniejszono.