W Toruniu powstaje inteligentny system parkingowy

Przez najbliższe pół roku firma Sprint będzie opracowywała inteligentny system parkingowy, który wskaże, czy wokół miejskiej starówki w Toruniu są wolne miejsca parkingowe. Prace mają zająć dziewięć miesięcy, a start projektu planowany jest na lipiec 2022 roku.

Działanie systemu

Na całość infrastruktury składają się 22 tablice informacyjne, czujniki sprawdzające zajętość miejsc oraz prywatny serwer systemu. Obejmie ona 679 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, 38 dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami i 8 autokarowych. Łącznie 725 miejsc parkingowych znajdujących się wokół starówki. Firma Sprint projektuje system uwzględniając możliwość dodania kolejnych 330 czujników zajętości parkingu. By śledzić ruch na bieżąco, pracownicy urzędu miasta będą otrzymywać raporty systemowe, pokazujące statystyki obrazujące zagęszczenie ruchu ulicznego.

Założenia i cele inteligentnego systemu parkowania

Wdrożenie systemu ma na celu usprawnienie ruchu drogowego w centrum, pomoc kierowcom w znalezieniu wolnego miejsca postojowego oraz zredukowanie hałasu i zanieczyszczeń. Ponadto inteligentny system parkingowy poprawi bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.
Prace nad usprawnieniem parkowania wokół starówki to część planu „Polityki Parkingowej Gminy Miasta Toruń na lata 2020-2025 z perspektywą do roku 2030”. Za jego cele wyznaczono m.in. ustrukturyzowanie stref parkowania i zmniejszenie poziomu zatłoczenia na drogach.

inteligentna tablica 2
Źródło: zdm.poznan.pl

Inteligentne parkowanie nie tylko w Toruniu

Inteligentny system parkowania wprowadziły z sukcesem takie miasta jak Tarnów czy Wałbrzych. Do inteligentnych parkingów przekonuje się coraz więcej polskich miast, np. Opole czy Bielsko-Biała, gdzie prace nad inteligentnym parkowaniem już trwają. Otwartą kwestią pozostaje instalacja podobnych systemów w największych miastach w Polsce. Oczywistym utrudnieniem jest większa skala, ale w obliczu problemów komunikacyjnych z jakimi borykają się Kraków czy Warszawa, warto podjąć tę kwestię.

W Krakowie miała już miejsce prezentacja „nowoczesnych systemów organizacji ruchu kołowego w mieście” w której udział wzięli radni Komisji Infrastruktury. Niestety efektów mieszkańcy i turyści Krakowa nie zobaczyli. Pozostaje mieć nadzieję, że sprawa nabierze tempa.

Źródła: nowosci.com.pl, krakow.pl