Co znajduje się w marsjańskiej bazie?
Prototyp marsjańskiej bazy kosmicznej znajduje nieopodal kratera Ramon, na wspomnianej już pustyni Negew w Izraelu. Jest on głęboki na 500 metrów, a jego szerokość mierzy do 40 kilometrów.
Jak można się też łatwo domyślić, jego otoczenie nie zostało wybrane przypadkowo – wizualnie ma bowiem przypominać Czerwoną Planetę.
Wnętrze bazy jest surowe, z bardzo małą kuchnią i piętrowymi łóżkami. Wszystko przez to, że większość miejsca jest tu zarezerwowana na eksperymenty naukowe. Obiekt jest zasilany energią słoneczną.
Jak to wygląda w praktyce?
Do misji w Izraelu powołano aż sześciu „astronautów analogowych”. Pochodzą oni z z Austrii, Niemiec, Izraela, Holandii, Portugalii i Hiszpanii. Każdy z nich musiał przejść specjalne badania fizyczne i psychologiczne.
Wśród załogi znalazł się m.in. wyszkolony mikrobiolog, który podczas misji ma przestudiować potencjalne zagrożenia i formy życia, które mogą wstępować na Marsie, a które mogą stanowić zagrożenie podczas prawdziwej podróży na Czerwoną Planetę. Ta planowana jest przez NASA około 2030 roku.
Podczas trwania projektu zostaną też przeprowadzone szczegółowe testy na prototypie drona, który działa bez GPS, oraz na zautomatyzowanych pojazdach mapujących, które zasilane są wiatrem i energią słoneczną.
Misja rozpoczęła się 4 października 2021. Jej uczestnicy pozostaną w odizolowanej marsjańskiej bazie do końca miesiąca.