Cube Two X, czyli miniaturowy inteligentny dom od firmy Nestron

Futurystyczna przyczepa kempingowa sporych rozmiarów? A może wahadłowiec ze statku Enterprise? Nie, to Cube Two X, czyli miniaturowy inteligentny dom od singapurskiej firmy Nestron. Ma powierzchnię ok. 35 metrów kwadratowych i kosztuje 98 tysięcy dolarów. Jak wygląda od środka?

Mały inteligentny dom od wewnątrz i zewnątrz

Cube Two X możemy obejrzeć na zaprezentowanym przez Nestron renderze. Pierwsze domki mają wyruszyć do nabywców na początku 2022 roku. To ulepszona wersja najpopularniejszego modelu firmy – Cube Two. Cube Two X jest większy, ale i aż o 46 tysięcy dolarów droższy. Nowy model to odpowiedź na zapotrzebowanie klientów, którzy domagali się większego i bardziej konfigurowalnego domu. 

Rezultatem jest największy z całej linii Cube model, z jedną lub dwiema przestrzeniami sypialnymi. W pierwszym wariancie pomieszczą się trzy osoby, w drugim maksymalnie cztery.

Cube Two X wnętrze
Cube Two X z dwiema sypialniami, źródło: Nestron via Business Insider

W obu wersjach Cube Two X znajduje się przedpokój, salon, kuchnia i jadalnia oraz łazienka (a także wspomniana/e sypialnia/e). Aby uniknąć poczucia bycia zamkniętym w puszce, dom ma również kilka dużych okien. W wersji z jedną sypialnią mamy dodatkowy świetlik oraz dwudrzwiową lodówkę; w wersji z dwiema sypialniami lodówka ma jedne drzwi.

Cube Two X z dwiema sypialniami, źródło: Nestron via Business Insider

Niezależnie od wariantu, Cube Two X ma być gotowy do szybkiego wprowadzenia się, z podstawowymi udogodnieniami i meblami. Wśród nich znajdzie się sofa z poduszkami, miejsca do przechowywania, zestawy łóżkowe, półka na książki, stolik, projektor zastępujący TV, kuchenka elektryczna, pralka, prysznic i umywalka, wspomniana lodówka czy naścienny ekran. Służy on zarówno do funkcji rozrywkowych, jak i zarządzania tym małym inteligentnym domem.

Salon i kuchnia w Cube Two X z jedną sypialnią, źródło: Nestron via Business Insider

Elementy smart w Cube Two X

Inteligentnymi elementami w Cube Two X mogą być również toaleta i lustro. To drugie pozwala sterować funkcjami domu poprzez dotyk lub polecenia głosowe. Można również sprawdzać kalendarz i korzystać z różnych innych rzeczy. Dom wyposażony jest także w oświetlenie z czujnikami ruchu, które pomagają zmniejszyć zużycie prądu.

Łazienka w Cube Two X z jedną sypialnią, źródło: Nestron via Business Insider

Nestron pracuje także nad rozwijaniem Canny, czyli inteligentnego asystenta domowego, który może na przykład przygotować lokatorom poranną kawę.

Rynek małych domków po 2020 roku

Popytowi na miniaturowe domy przysłużyła się pandemia. Liderzy w tej dziedzinie uważają miniony rok za rekordowy dla branży. Jak tłumaczył Nick Mosley, właściciel California Tiny House, pojawiła się nowa potrzeba oraz nowa baza klientów. Wielu ludzi potrzebowało przestrzeni, w której mogliby pracować w trybie Home Office, jednak w oddzieleniu od reszty domowników. A niektórzy studenci szukali alternatywy dla akademików, w których nie było dystansu społecznego.

Jeśli chodzi o Nestron, to w pewnym momencie wzrost liczby odwiedzin firmowej strony spowodował jej chwilową awarię. Przeszło 70 procent klientów firmy z Singpauru mieszka obecnie w USA. Nestron planuje ruszyć z dystrybucją na tamtejszym rynku i wysyłać małe domy do Tennessee czy Nowego Jorku. W planach jest także Kanada. Latem tego roku firma zaczęła wysyłać swoje domki do Zjednoczonego Królestwa.

Warto wspomnieć, że w USA, w większości stanów, małe domki uważane są za nielegalne. Brak jest właściwego dla nich prawa budowlanego, co oznacza, że nie są one tworzone według określonego standardu bezpieczeństwa. Nie wzmiankuje się ich też w większości planów zagospodarowania przestrzennego. Znalezienie legalnego miejsca dla swojego domku jest w USA bardzo trudne.

Dlatego w ubiegłym roku Tiny Home Industry Association walczyło o ich legalizację. Istotnym zwycięstwem było uznanie ich w Los Angeles za mieszkania dodatkowe. Pomogło to stworzyć model postępowania, który mogły wykorzystać inne miasta. W styczniu 2021 roku głównym celem dla ruchu małych domów było wykorzystanie tego sukcesu oraz pędu na poziomie lokalnym. Zdaniem ekspertów dla realizacji tego celu powinno się przekonać, że małe domy to dobre rozwiązanie dla osób samotnych i bezdzietnych, przebranżowić w opłacalną opcję mieszkaniową oraz zdystansować się od kamperów i vanów.

Co jeszcze warto wiedzieć o domkach Nestron?

Cube Two, źródło: Nestron via Business Insider

Firma, która produkuje serie Cube oraz Legend, przedstawia się jako przyjazna środowisku i ograniczająca ślad węglowy, ale także pozwalająca na zmniejszenie rachunków i uwolnienie od hipoteki. Domki Nestron mają być odporne na trzęsienia ziemi poziomu 7 i tajfuny poziomu 10 oraz pożary (ponad 2 godziny odporności zewnętrznej strony, ponad godzina strony wewnętrznej). Zostaw za sobą dobre wspomnienia, ale nie swój dom – czytamy na stronie firmy. Jedyne wymagania to płaskie podłoże, usunięcie folii ochronnej, a także podłączenie domku do systemu kanalizacyjnego i elektrycznego.

A jeśli chodzi o kosmiczno-futurystyczne skojarzenia na widok domków z serii Cube, są one jak najbardziej na miejscu. Firma inspirowała się bowiem sci-fi i elementami statków kosmicznych.

Zamieszkalibyście w takim lub podobnym małym domku – inteligentnym lub nie?

Sprawdźcie też:

Cube Two X Nestron inteligentny dom
Cube Two X z jedną sypialnią, źródło: Nestron via Business Insider

Źródła: Business Insider, Builder Magazine, Nestron, oiot.pl