Inteligentne koszulki z nanorurkami monitorują pracę serca

Mamy już smartwatche i smartbandy, pojawiają się też inteligentne pierścionki czy nawet pieluchy. Do sterty urządzeń ubieralnych typu smart można jeszcze dorzucić inteligentne koszulki. O projekcie takim piszą naukowcy z Rice University. Jak udało im się stworzyć smart ciuchy i w czym mogą być one pomocne?

Jak wyglądają i działają inteligentne koszulki?

By zrealizować swój projekt inteligentnych koszulek, naukowcy wszyli w sportową koszulkę nanorurkowe włókno. Węglowe nanorurki to projekt Rice University, rozwijany od 2013 roku. Cechują się one wytrzymałością, giętkością oraz wysokimi właściwościami przewodzącymi. Choć ze względu na to, jak cienkie są, ich wszycie kosztowało nieco pracy (wykorzystano przy tym maszynę do robienia lin w modelach statków), efekt końcowy robi wrażenie.

Powstała bowiem nie jedna, ale aż dwie koszulki. W jednej mamy dwie specjalne nici, w drugiej pięć. Wykorzystano T-shirty sportowe, gdyż, jak wyjaśnia kierująca projektem absolwentka Rice University Lauren Taylor, materiał musi ściśle przylegać do ciała. Obie koszulki zasadniczo monitorują pracę serca osoby, która założy jedną z nich. W przeprowadzonym teście jeden z naukowców chodził i biegał w koszulce, dla uzyskania bardziej zróżnicowanych wyników. Zostały one zestawione z tymi otrzymanymi jednocześnie przy użyciu dostępnego na rynku monitora pracy serca. Dane te wysłano następnie do oceny do trzech kardiologów.

inteligentne koszulki
Źródło: Lauren Taylor et al. via ZME Science

Nanorurki – bez kremu, za to z możliwościami

Jak podają autorzy badania, węglowe nanorurkowe nici nadają się idealnie do włókien ubieralnych. Z jednej strony mają duże właściwości przewodzące, dorównujące metalom. Z drugiej są od nich bardziej odporne chemicznie oraz na zginanie, a także są bardziej rozciągliwe. Nadają się także do prania, co oznacza, że inteligentne koszulki mogą wylądować w pralce.

Przed węglowymi nanorurkami stoi pokaźny świat inteligentnych ubrań oraz monitorowania systemów zdrowia. Dostrzega się także ich potencjał w militariach i produkcji nowoczesnych mundurów.

inteligentna koszulka
Źródło: Jeff Fitlow/Rice University via ZME Science

Źródło: ZME Science