Europejska nagroda dla Polki za pracę nad rozwojem kompresji video? Trzymajmy kciuki

Kim jest Marta Karczewicz? Być może nic Ci to nazwisko nie mówi, ale prawie na pewno znasz i korzystasz z efektów jej pracy. Wynalazczyni i wiceprezes ds. technologii Qualcomm Technologies została nominowana do prestiżowej nagrody Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) – European Inventor Award – za całokształt osiągnięć. Za co konkretnie możemy być jej wdzięczni?

Seriale, videokonferencje i nie tylko

W pracy łączysz się z kolegami i koleżankami lub kontrahentami poprzez videokonferencję. Używasz aplikacji wykorzystujących rzeczywistość wirtualną. A po godzinach relaksujesz się oglądając film lub serial. Za każdym razem możesz cieszyć się wysoką jakością obrazu. Jest to zasługa pracy wielu osób, w tym właśnie Marty Karczewicz – niegdysiejszej laureatki polskiej olimpiady matematycznej i zdobywczyni grantu Nokii na badania dotyczące przetwarzania sygnału i obrazu.

Nazwisko wynalazczyni z Polski przewinęło się przez ponad 400 zgłoszeń patentowych w ciągu kilkudziesięciu lat, a 130 z nich uzyskało patenty europejskie. Jednym z najważniejszych osiągnięć Karczewicz jest praca przy standardzie kodowania obrazu AVC (Advanced Video Coding). To dzięki niemu oglądany obraz nie traci na jakości, chociaż zmniejszona została liczba przesyłanych danych.

Wkład Karczewicz to m.in. filtr deblokujący, który wygładza pojawiające się wokół ostrych konturów piksele oraz „duchopodobne” aureole. Dzięki pracy polskiej uczonej rozwinąć się mogły najnowsze standardy kodowania, w tym HEVC (High Efficiency Video Coding ), zapewniający szybszy streaming na urządzeniach mobilnych. Obecnie Karczewicz zajmuje się nowym standardem kompresji video – VVC (Versatile Video Coding), który ma zostać wprowadzony do użytku już w 2020 roku.

Zespołowy gracz

W swoich wypowiedziach Karczewicz podkreśla jak istotnym czynnikiem jest współpraca i dzielenie się wynikami badań. Rezultatem jest przyspieszenie prac nad kodekami i osiągnięcie efektów będących poza zasięgiem pojedynczej firmy. Przedsiębiorstwa muszą chronić swój autorski dorobek, muszą jednak również współpracować, jeżeli dążą do postępu. (…) Ujawniamy nasze wynalazki, aby inni mogli je dalej rozwijać i czerpać z nich inspirację – mówi Karczewicz, przyznając, że gdy tak się dzieje, jest to dla niej jeszcze większe wyróżnienie.

Czy to w ręce wynalazczyni trafi przyznawana przez EPO nagroda? Dowiemy się 20 czerwca.

Tymczasem możesz dowiedzieć się o technologii NVIDIA, która grafiki zamienia w obrazy rywalizujące z fotografią pod kątem realizmu.

 Źródło: Nauka w Polsce (PAP)