Inteligentne zegarki zyskują kolejnych zwolenników. Które smartwatche są najchętniej kupowane na świecie?

Okazuje się, że coraz więcej osób przekonuje się do sektora wearables. Dziś, dzięki całemu spectrum funkcjonalności i przystępnej formie, z elektronicznych gadżetów na nadgarstek korzystają już nie tylko fani technologicznych nowinek, ale także dzieci oraz seniorzy, wymagający stałej opieki i kontroli nad organizmem. I to widać. Szczególnie po ostatnim raporcie opublikowanym przez Counterpoint Research Global Smartwatch Model Tracker. Sprawdźmy szczegóły.

Popyt na smartwatche wzrósł o 27% rok do roku 

Nie tak dawno pisałam o tym, Polacy coraz bardziej przekonują się do smartwatchy i opasek sportowych:

Teraz okazuje się, że inteligentne zegarki zyskują na popularności nie tylko na naszym rodzimym rynku, ale również na całym świecie. O czym mowa?

Wspomniany raport Counterpoint Research Global Smartwatch Model Tracker pokazuje, że dostawy inteligentnych zegarków na globalne rynki akcesoriów wearables wzrosły aż o 27% w stosunku do poprzedniego roku. 

Przyczyny tego zjawiska upatruje się głównie w pandemii COVID-19, która zweryfikowała temat podejścia do zdrowia i lifestyle’owych nawyków na nowo, a to skutecznie zmotywowało ludzi na całym świecie do bieżącej kontroli swojego organizmu. Zgodzimy się chyba wszyscy, że nie ma lepszego weryfikatora w tym zakresie niż ten, którego mamy przy sobie i to na własnym nadgarstku, prawda?

Jako następstwo powyższego zjawiska, eksperci wskazują wzrost zainteresowania „tanimi” smartwatchami, przy czym „tani” oznacza tutaj dosłownie: kosztujący poniżej 100 USD (około 384 zł).

apple watch 6

Apple pozostaje liderem na rynku smartwatchy

Niedoścignionym numerem jeden w rankingu smartwatchy, które wskazano w niniejszym raporcie pozostaje, podobnie do ubiegłych lat, Apple ze swoimi zegarkami Apple Watch w różnych odsłonach.

Ekosystem Apple odnotowuje wyższy wskaźnik zaangażowania, ponieważ marka nadal tworzy atrakcyjne projekty, funkcje zdrowotne i powiązane usługi. Baza użytkowników Apple Watch przekroczyła granicę 100 milionów po raz pierwszy w kwartale kończącym się w czerwcu, przejmując lwią część liczby użytkowników smartwatchów na całym świecie.
Sujeong Lim
starszy analityk badawczy w Counterpoint Research
apple watch os 8

Zaznaczono jednak, że udział w rynku firmy z Cupertino nieznacznie spadł w porównaniu z tym samym okresem z ubiegłego roku. Jako przyczyny podano przede wszystkim nasilającą się konkurencję ze strony marek pochodzenia chińskiego i indyjskiego. 

Indie były najmniejszym rynkiem w drugim kwartale ubiegłego roku, stanowiąc mniej niż 2% całego rynku, ale ich udział wzrósł do 6% w ciągu zaledwie jednego roku. Rozprzestrzenianie się niedrogich, bogatych w funkcje inteligentnych zegarków o wartości poniżej 100 USD od chińskich marek, takich jak Xiaomi , realme i OPPO , oraz indyjskich marek, takich jak boAt i Noise , było jednym z kluczowych czynników tego wzrostu.
Anshika Jain
starszy analityk w Counterpoint Research

Znaczne wzrosty odnotował Samsung i Garmin

Wśród wyróżnionych marek tego zestawienia znaleźli się też Samsung i Garmin. Powód? W minionym roku właśnie to właśnie te marki mogą pochwalić się wzrostem dostaw o odpowiednio 43% i 62% rok do roku. Co więcej, przekroczyły średnią stopę wzrostu rynku i miały wyższe tempo wzrostu niż konkurencyjne przedsiębiorstwa.

Z ciekawostek można dodać, że według analityków z Counterpoint Research, Garmin w ciągu zaledwie kwartału odnotował największą liczbę wysyłek swoich smartwatchy w historii firmy. Z kolei Samsung swój sukces zawdzięcza najpewniej niesłabnącej popularności modeli Galaxy Watch 3 i Watch Active 2.

Najlepszy smartwatch? Sprawdź polecane zegarki

Jesteś tu, bo interesuje Cię tematyka akcesoriów wearables? A może szukasz odpowiedniego smartwatcha dla siebie?

Przeczytaj koniecznie: 

Zajrzyj też do tekstów:

Pamiętaj także, że najlepsze inteligentne zegarki znajdziesz w x-kom 

Źródło: counterpointresearch.com