Ranking gier planszowych. Zobacz, w co warto zagrać w weekend

Jeśli zastanawiasz się, jaka gra planszowa jest obecnie na topie, sprawdź nasz ranking TOP gier planszowych. Odkryj produkty, które uwielbiają osoby w różnym wieku, o różnorodnych zainteresowaniach. Urządź przyjęcie „planszówkowe” lub wybierz zestaw dla dziecka. Ustaw pionka na polu z napisem „Start” i rozpocznij nową przygodę.

Ranking TOP gier planszowych – standardowy podział

Granie w gry planszowe to świetny sposób, aby spędzić czas w gronie bliskich osób. Coraz więcej lokali wyposaża sale w gry – możesz spotkać się z przyjaciółmi i rozegrać partyjkę przy filiżance ulubionego napoju.  Jedyne, czego potrzebujesz, to miejsce (wystarczy stół, dywan lub kawałek podłogi) oraz towarzystwo. To właśnie ze względu na uczestników gry planszowe dzieli się na te przeznaczone dla dzieci, nastolatków i dorosłych.

Gry planszowe dla dzieci

Gry planszowe dla dzieci to świetny sposób na to, aby połączyć zabawę z nauką. Wybierz gry, które są dopasowane do wieku Twojej pociechy. Jeżeli nie ukończyła trzeciego roku życia, zadbaj o to, aby w pudełku nie było małych elementów. Świetnie sprawdzą się za to gry z kolorowymi obrazkami, klockami, kartami lub mechanicznymi konstrukcjami. Dla nieco starszych dzieci dobrym rozwiązaniem jest gra, która nawiązuje do ulubionej bajki lub kreskówki.

Gry planszowe dla nastolatków

Granie w gry planszowe uczy cierpliwości, godzenia się z porażką, a także logicznego myślenia. Jaką grę wybrać, aby zainteresować nastolatkę lub nastolatka? Świetnie sprawdzą się gry strategiczne, które wymagają zakładania miast i zarządzania mieszkańcami. Pomyśl też nad grami, które uczą zarządzania pieniędzmi.

Ranking gier planszowych

Gry planszowe dla dorosłych

Jaka gra planszowa dla dorosłych sprawdzi się najlepiej? Zadbaj o to, aby dopasować tematykę do osób, z którymi będziesz grać. Jeżeli Ty lub Twoi znajomi nie lubicie magicznych stworzeń, nie wybieraj gry w temacie science fiction. Postaw na neutralne tematy lub wybierz taki, który łączy zainteresowania wszystkich uczestników. Wiele gier planszowych dla dorosłych nadaje się na imprezę. Tematyka jest luźna i zazwyczaj nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Z pewnością znajdziesz też zestawy, które wymagają intensywnego myślenia oraz umiejętności szybkiego zapamiętywania dużej liczby informacji.

Gry planszowe rodzinne

Rodzinne gry planszowe sprawią radość zarówno młodym graczom, jak i ich opiekunom. Jeżeli masz dzieci w różnym wieku, a zależy Ci na tym, aby miło spędzać czas wspólnie, wybierz produkty właśnie z tej kategorii. W rankingu TOP gier planszowych znajdziesz zestawy, które łączą pokolenia. Podczas niedzielnego obiadu u babci i dziadka zaproponuj im wspólną rozgrywkę.

Ranking TOP gier planszowych – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Ranking najlepszych gier planszowych to zestawienie produktów, w które może zagrać każdy. Wybór nie jest jednak oczywisty. Czym kierować się podczas kupowania gry planszowej? Co ma największe znaczenie w rozgrywce? Podpowiadamy.

Tematyka i typ gry

 • Towarzyska
 • Strategiczna
 • Przygodowa
 • Losowa
 • Ekonomiczna
 • Edukacyjna
 • Fantasy
 • Logiczna
 • Historyczna
 • Science fiction/fantasy
 • Pamięciowa
 • Podróżna
 • Słowna
 • Liczbowa
 • Zręcznościowa
Ranking gry planszowe

Dodatkowe elementy w zestawie

Plansza, pionki i kostka to pierwsze rzeczy, które przychodzą na myśl, gdy wymienia się podstawowe elementy gry planszowej. Obecnie wygląda to zupełnie inaczej. Dużą popularnością cieszą się gry planszowe z figurkami. Czasem dołączane są do gier jako dodatek premium, innym razem stanowią integralną część zestawu. Z pewnością znajdziesz je w planszówkach, które nawiązują do popularnych seriali, kreskówek i filmów.

Dodatkowe elementy zawierają też gry planszowe po angielsku. Fiszki i karty obrazkowe dołączone do gry planszowej to świetny sposób na naukę nowego języka. Znajdziesz też produkty, które pomogą Ci uczyć dzieci już od najmłodszych lat. Wspólnie spędzony czas na pewno pomoże pociechom w przyswajaniu informacji w obcych językach.

Liczba graczy

Gry planszowe zazwyczaj określają minimalną liczbę graczy jako 2 lub 4. Gdzie szukać informacji o tym, dla ilu osób przeznaczony jest konkretny zestaw? Możesz je znaleźć na opakowaniu lub w karcie produktowej na stronie al.to.

Gry planszowe dla dwojga sprawdzą się podczas romantycznych wieczorów lub randki. Może rozegranie tury w ulubioną planszówkę do dobry pretekst do zorganizowania pierwszej randNie wszystkie gry dla dwojga są przeznaczone dla par. Odkryj te, w które śmiało zagrasz z rodzeństwem, rodzicami lub znajomymi. Jaka gra planszowa dla 2 osób jest najlepsza? To zależy od tego, jakie pasje łączą graczy, oraz tego, w co najbardziej lubią grać.

Idealne gry planszowe na imprezę to takie, które dopuszczają do grania dużą liczbę osób. Nie możesz pozwolić na to, aby pionków wystarczyło tylko dla niektórych gości. Zadbaj więc o to, żeby gra była dopasowana do wydarzenia, które organizujesz. Jeśli to spotkanie tematyczne, może warto zagrać w coś, co odwołuje się do motywu przewodniego?

Ranking TOP gier planszowych