Na Huawei P50 trzeba poczekać? Premierę przesunie wdrożenie HarmonyOS

Będąc fanem marki Huawei niecierpliwie wyglądam premiery serii P50. Z zaciekawieniem śledzę też postępy nad systemem HarmonyOS, który ma zastąpić Androida na smartfonach z logo Huawei. Okazuje się jednak, że prace nad autorskim softem nie idą tak szybko, jak chciałaby firma. Premiera Huawei P50 prawdopodobnie odbędzie się w maju.

Żegnaj Androidzie. Witaj Harmony OS

Nie będzie zaskoczeniem powiedzieć, że Huawei wdraża własny system. Taki stan rzeczy trwa już dość długo i albo dojdzie do skutku, albo marka nie zrzuci z siebie klątwy braku usług Google. Premiera najnowszej serii P50 ma być areną prezentacji pełnowartościowego systemu HarmonyOS.

Ma być i tak się najpewniej stanie, pytanie tylko, kiedy? Według nieoficjalnych informacji, jakie krążą po sieci, P50 miał się ukazać pod koniec marca. Ten czas nadszedł, lecz ludzie tacy jak ja, muszą obejść się smakiem. Spece z Huawei doszli do wniosku, że to jeszcze nie ten moment.

Huawei P50 Pro ekran
Źródło: voice.com

Zupełnie słusznie, bo falstart byłby dla Huawei ciosem. Jeśli gigant chce do siebie przekonać nie tylko konsumentów, ale i deweloperów (przede wszystkim ich), musi wypuścić na rynek produkt dopięty na ostatni guzik.

System w wersji beta funkcjonuje już od jakiegoś czasu, niemniej coś musi być na rzeczy, że Huawei nie decyduje się na jego oficjalną prezentację. Tym bardziej, że soft trafi do końca 2021 roku łącznie na 300 milionów urządzeń. Stawka jest więc ogromna.

HarmonyOS preinstalowany w Chinach. Reszta przez EMUI

Co ciekawe, dyrekcja Huawei zapowiada, że fabryczny HarmonyOS będzie domeną Chin. Przynajmniej na początku. Reszta świata otrzyma autorski system w ramach aktualizacji oprogramowania EMUI. Nie wiadomo też, czy konsumenci otrzymają prawo wyboru: zostaję przy Androidzie vs przechodzę na HarmonyOS.

Powiedzmy sobie szczerze, nie każdy będzie chciał zmienić system. Szczególnie, że w AppGallery wciąż nie ma wielu gier i aplikacji. Uważam jednak, że dotychczasowe działania Huawei przekonują firmy i deweloperów do pisania aplikacji pod HMS, co widać na przykładzie banków – podmiotów o najwyższym poziomie zaufania, którzy zdecydowali się na współpracę. Dodam, że 300 milionów urządzeń to nie lada gratka, choć nie wszyscy ich posiadacze będą zainteresowani każdym produktem. Ale takie są uroki globalnego rynku.

HarmonyOS
Źródło: voice.com

Huawei P50. Kiedy premiera?

Zgodnie z bieżącymi, wciąż nieoficjalnymi informacjami, HarmonyOS zadebiutuje w kwietniu 2021. Dokładna data nie jest znana, sprawa jest w toku i może się jeszcze zmienić. Na tym polu nic nie jest pewne. Z kolei smartfony z serii Huawei P50 pojawią się w maju (oby). Wiele wskazuje na to, że premiera Huawei P50 otworzy nowy rozdział w historii chińskiego giganta. Oby pomyślny.

Źródło: mobile.zol.com, phonearena.com